Koalice se na návrhu registru smluv shodla jen částečně

ČTK ČTK
25. 3. 2015 21:10
Zatím není jasné, kdo bude registr spravovat. Ve hře jsou ministerstva pro místní rozvoj, vnitra a financí.
Bohuslav Sobotka.
Bohuslav Sobotka. | Foto: Jiří Koťátko

Praha - Představitelé vládní koalice se ve středu dohodli na základních parametrech návrhu zákona o registru smluv, který bude příští týden připraven. Novinářům to po jednání řekl premiér Bohuslav Sobotka. Na sporné povinnosti zveřejňovat i dříve uzavřené smlouvy státních institucí ale shodu nenašli. Hnutí ANO ji bude prosazovat samostatně v rámci poslaneckého návrhu, řekl místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek.

Podle koaliční verze by měly úřady a státní firmy zveřejňovat nově uzavřené smlouvy v hodnotě nad 50 000 korun. Zatím není jasné, kdo bude registr spravovat. Ve hře jsou ministerstva pro místní rozvoj, vnitra a financí. O tom by se mělo rozhodnout do konce tohoto týdne.

"Dnešek je velký průlom, protože budeme mít v polovině příštího týdne připravený společný pozměňující návrh, který koalice předloží a také podpoří. Jsme dohodnuti na základních parametrech," uvedl Sobotka. Jeho koaliční partneři z hnutí ANO a KDU-ČSL ale byli v hodnocení shody zdrženlivější.

"Nedokázali jsme se dohodnout na zveřejňování živých smluv, naše hnutí na tom trvá. Dohodli jsme se, že podáme tento pozměňovací návrh až na konkrétním jednání ve Sněmovně," uvedl Faltýnek.

"V okamžiku, kdy uplatňujete retroaktivitu, zaděláváte si na velký problém, my zastáváme názor, že to může jít i proti ústavě, chceme řádnou právní analýzu," řekl místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL).

Na principech návrhu zákona o registru smluv se shodli zástupci ČSSD, ANO a KDU-ČSL 9. března. Zákon, který by měl být účinný od ledna 2016, by se neměl vztahovat na některé státní firmy obchodované na burze, což je například ČEZ. Menší obce by měly dostat na uplatňování zákona dvouletý odklad.

Sobotka vyzval na začátku března ministerstva a centrální úřady, aby začaly ihned publikovat všechny nově uzavřené smlouvy nad 50.000 korun a na přijetí zákona o registru smluv nečekaly. Vicepremiér a šéf ANO Andrej Babiš poté řekl, že již dříve svým ministrům uložil, aby do konce března začali zveřejňovat všechny smlouvy.

Za původní předlohou zákona stojí někdejší semilský starosta Jan Farský (TOP 09 a Starostové). Předloha byla v dolní komoře už v minulém volebním období, v nynějším byla podána předloni v prosinci. Dostala se přes úvodní kolo do výborů. Zatímco ústavně-právní výbor doporučil loni v červnu schválení normy se změnami, výbor pro veřejnou správu její zamítnutí. Hospodářský výbor doporučil o měsíc dřív zpracovat vládní návrh. Od té doby se sněmovní projednávání předlohy neposunulo.

Na dobré cestě je podle premiéra schválení novely vysokoškolského zákona a projednání aktualizace státní energetické koncepce, čímž se podle něj urychlí i projednávání koncepce jaderné energetiky. "Ledy se pohnuly," komentoval dnešní koaliční schůzku Sobotka.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Střety mezi policií a Palestinci v Jeruzalémě si vyžádaly desítky zraněných

Izraelská policie se v pondělí opět střetla u mešity Al-Aksá v Jeruzalémě s palestinskými věřícími. Podle zpravodaje agentury AFP je na místě mnoho zraněných, podle palestinských zdrojů jde o desítky lidí.

Policisté proti Palestincům podle agentury AP použili slzný plyn a zábleskové granáty. Palestinci na policisty házeli kameny a další předměty.

Podle sdělení policie Palestinci z komplexu mešity Al-Aksá házeli kameny na přilehlou silnici. Podle Palestinců strážnici do komplexu mešity hodili zábleskové granáty a desítky lidí utrpěly zranění.

Na místě je podle AFP mnoho zraněných a městem se rozléhá houkání sirén. Policie podle agentury při zásahu použila pogumované projektily.

Dnes Izrael slaví svátek Den Jeruzaléma, který připomíná obsazení východní části města Izraelem za šestidenní války v roce 1967. Izrael připojil východní Jeruzalém ke zbytku města a celé jej nyní označuje za svou metropoli. Je to v rozporu s mezinárodním právem a Palestinci stále chtějí, aby byl východní Jeruzalém hlavním městem jejich budoucího státu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Muž na Novém Zélandu pobodal nožem lidi v supermarketu, pět osob je zraněných

Pět zraněných si vyžádal dnešní útok v supermarketu ve městě Dunedin na Novém Zélandu, kde muž začal bodat lidi nožem. Uvedla to agentura AP s odvoláním na místní úřady. Policie útočníka zadržela a vzala do vazby. Mezi zraněnými jsou dva zaměstnanci obchodu. Premiérka Jacinda Ardernová uvedla, že motiv útoku zatím nebyl zjištěn, ale policie nemá žádné důkazy, svědčící o tom, že by šlo o terorismus.

Podle Ardernové bylo pět lidí převezeno do nemocnice v Dunedinu s bodnými či jinými zraněními. O jejich stavu zatím nejsou podle AP podrobnější zprávy. Očití svědci řekli místním médiím, že při útoku vypukl v obchodě chaos, lidé křičeli a utíkali k východům. Někteří zákazníci se ale pokusili útočníka zadržet.

Zdroj: ČTK
Další zprávy