Koalice reformy odkládá, neumí se domluvit

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
5. 11. 2011 5:30
Změny v dlouze připravované daňové reformě připouští i ODS
Věci veřejné doufají ve změny
Věci veřejné doufají ve změny | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Koalice míří k ročnímu odkladu daňové a penzijní reformy, ale klíčové kroky Nečasvoy vlády zřejmě navíc - oproti momentální podobě doznají změn.

Koalice oficiálně jako hlavní důvod odkladu zmiňuje legislativní problémy (daňová reforma prochází ve sněmovně teprve druhým čtením a navíc experti doporučili, aby začala platit až s novým občanským zákoníkem, jehož platnost je plánovaná na začátek roku 2014), část politiků ale připouští, že důvodem je i očekávaná finanční krize eurozóny

"Odklad je ovlivněn vývojem v eurozóně, dnes neumíme predikovat, co se během této zimy stane, zda se na jaře nedostaneme do extrémní situace, která tu osmdesát let nebyla," říká za TOP 09 předseda poslaneckého klubu Petr Gazdík.

"Odklad nevítáme, je to posunutí jedné ze zásadních reforem," dodává.

Důvod č. 3: Nedohodnuto

Třetím - možná nejdůležitějším - faktorem odkladu je to, že koalice se na daňové reformě fakticky ještě neshodla.

Zatímco TOP 09 a ODS tvrdí, že reforma je koaličně předjednaná, protože prošla ve vládě, Věci veřejné namítají, že v té době nedocházeli ministři za TOP 09 na schůze kabinetu. A VV chtějí změny.

"Je to spíše odsunutí celého sporu do dalšího roku, kdy pod tíhou vývoje evropské ekonomiky pevně doufám, že naši koaliční partneři budou více rozumět našemu, paradoxně velmi konzervativnímu přístupu k daňové reformě," upřesňuje pro Aktuálně.cz postoj VV předseda poslaneckého klubu Vít Bárta.

Odložíme to...

V praxi to znamená, že se dál budou daně vypočítávat ze superhrubé, a nikoliv hrubé mzdy.

Zároveň se nebude zvyšovat zdravotní pojištění.

A konečně by - podle přání VV - zůstaly i stravenky.

Prakticky jediné, co by se neodkládalo, by bylo zdanění hazardu už od ledna 2012. Věci veřejné na něm trvají - a ostatní se přidávají. Otázkou je, zda zákon projde ve sněmovně včas.

... a pak změníme

Navíc VV doufají, že daňová reforma nezůstane v té podobě, v jaké jí teď probírá sněmovna: VV by nechaly stejný výpočet daní z příjmů jako dnes.

"Neumím si představit, jak by několik málo měsíců před volbami naši koaliční partneři vysvětlovali, že jako pravicové strany lidem zvyšují daňový bonus pro zaměstnanecké benefity, což jednoznačně zatíží státní kasu, než konzervativní zachování stravenek bez daňového bonusu," říká Vít Bárta.

A předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura mu v tom přitakává: "Je dokonce pravděpodobné, že se k některým otázkám vrátíme. Je nejistý ekonomický vývoj v celé Evropě a bylo by nereálné si myslet, že teď něco schválíme a nebudeme reagovat na vnější podněty. Budeme debatovat nejen o změně parametrů, ale třeba i o celém přístupu."

Důchodová reforma ve hvězdách

Otázka odkladu z ledna 2013 na leden 2014 ale visí i nad důchodovou reformou. Její odklad připustil už začátkem týdne pro Aktuálně.cz ministr financí.

"O odkladu důchodové reformy se budeme teprve bavit," říká za ODS Stanjura.

Ani tady Věcem veřejným odklad nevadí, dokonce se zdá, že ho vítají. Doufají, že dotáhnou zvyšování odchodu do důchodu a omezení předčasných důchodů.

"To je z mého pohledu důležitější, než zavedení komerčního pilíře," vysvětluje Bárta.

Koalice se tedy může znovu vrátit i debatě o podobě důchodové reformy.

O podobě té daňové bude zřejmě diskutovat ještě příští týden. Pokud ale její start skutečně odsune, otevře si mnohem větší časový prostor pro další diskusi - a pro další změny.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy