Koalice přehazuje miliardy. Řeší, kolik dostane Praha

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
24. 9. 2011 7:00
ODS a TOP 09 se hádají o peníze z rozpočtu pro města a obce. Vzniká kompromisní návrh
Demonstrace starostů v Praze.
Demonstrace starostů v Praze. | Foto: Eliška Morochovičová

Praha - Spory kolem rozdělení daní pro rozpočty obcí a měst, kvůli kterému pochodovaly ve středu Prahou stovky starostů, spějí ke kompromisu.

Dohoda mezi ODS a TOP 09 se ale i tak rodí v těžkých bolestech. Obě strany si hrají s čísly a přehazují miliardy z jedné hromádky na druhou.

Ministerstvo financí má nyní propočítat další varianty, na kterých by se koalice už konečně dokázala shodnout. Vláda výsledný návrh projedná v říjnu a následně jej pošle do Parlamentu.

ODS jde především o to, aby Praha a další tři velká města - tedy Brno, Ostrava a Plzeň - netratila.

Návrh zákona z dílny ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) jim totiž ubírá oproti stávajícímu stavu 5 miliard korun ročně a jen samotná Praha by přišla o 2 miliardy a 200 milionů korun.

Přesně za tento návrh se staví několik stovek starostů, kteří ve středu pochodovali centrem Prahy.

Z jedné hromádky na druhou

ODS ale vymyslela variantu, která by do rozpočtů obcí a měst nalila celkem 14,5 miliardy korun navíc oproti tomu, co obce ze sdílených daní dostávají teď.

Pokud ale Praha nemá tratit, nemůže se splnit požadavek hnutí Starostové a nezávislí, aby hlavní město dostávalo z těchto daní maximálně trojnásobek na hlavu oproti té "nejchudší" obci.

ODS proto uvažuje o tom, že by se mohly Praze ubrat 3 až 3,5 miliardy korun jako obci, zároveň by ale tyto peníze zase dostala jako kraj.

"Fiskálně by byl výsledek neutrální," prohlásil předseda poslanců za ODS Zbyněk Stanjura.

"To je chytristika ODS. Na faktickém stavu věcí toho moc nemění," prohlašuje předseda hnutí Starostové a nezávislí Petr Gazdík, jinak také předseda poslanců za TOP 09.

Plzeň versus České Budějovice

Praha ale není jediným trnem v oku.

"Není to spor čtyř velkých měst a těch ostatních, tedy velkých a malých," tvrdí Gazdík a poukazuje na příklad krajského města Plzně.

Zatímco Plzeň dostává ze sdílených daní 17 900 korun na obyvatele, další krajské město - České Budějovice - má jen 9 700 korun na hlavu. A podobně jsou na tom třeba i Liberec nebo Olomouc - obě města dostávají jen 9 800 korun na hlavu.

Jinými slovy: Plzeň dostává na hlavu 1,7násobek toho, co jiná krajská města.

Příjem z daní na hlavu

Čtyři velká města:

Praha 29 600 Kč

Brno 17 900 Kč

Ostrava 17 900 Kč

Plzeň 17 900 Kč

Zbylá krajská města:

České Budějovice 9 700 Kč

Olomouc 9 800 Kč

Liberec 9 800 Kč

Karlovy Vary 9 100 Kč

Pardubice 9 700 Kč

Ústí nad Labem 9 700 Kč

Hradec Králové 9 700 Kč

Jihlava 9 100 Kč

Zlín 9 500 Kč

 

 

"Zajišťuje Plzeň jiné služby než další krajská města?" ptá se řečnicky Gazdík.

"Současný systém není ani pravicový, ani levicový, ale prostě feudální," přidává se starosta Ondřejova Martin Macháček, který se v otázce rozpočtového určení daní za Starosty angažuje.

ODS: Srovnávejte kraje!

Macháček uznává, že v porovnání krajů, jak na to poukazuje ODS, není postavení Prahy tak křiklavé. Například Středočeský kraj má ze sdílených daní 2,4krát méně, Olomoucký kraj je na tom 3krát hůře.

Macháček ale poukazuje na to, že z hlediska jednotlivých obcí je obrázek jiný. Zatímco Praha dostává na obyvatele 29 600 korun, středočeské obce a města jsou na tom 4krát hůř.

"My, občané větší části této země, se už dlouhá léta proti své vůli skládáme na Prahu a tolerujeme její marnotratné hospodaření s našimi penězi," tvrdí starosta Macháček.

Tvrdí zároveň, že není tak úplně pravda, že by Praha tvořila až čtvrtinu HDP celé České republiky.

"V Praze sice má sídlo většina velkých společností jako ČEZ, RWE Transgas či zemědělský Agrofert Holding," vysvětluje Macháček s tím, že zisky těchto firem reálně vznikají všude možně po Česku, tedy zdaleka ne jen v Praze.

Podívejte se na fotogalerii z pochodu starostů Prahou:

Peníze pro systém - kde je vzít?

Ať tak či tak, aby se systém rozpočtů obcí změnil, musí se do něj nalít několik miliard korun - podle ministra financí kolem 12, podle představ ODS až 14,5 miliardy.

Tyto peníze chce ministr financí částečně vzít z "národních dotačních titulů", tedy z peněz, o jejichž rozdělení obcím rozhodují ministerští úředníci.

Z centrálních dotací by chybějící peníze pro svůj model ráda vzala i ODS.

Má to ale háček: Otázkou je, zda se potřebné miliardy skutečně najdou v dotačních titulech poté, co právě tuto kapitolu ministerstvo financí navrhuje výrazně seškrtat.

 

Právě se děje

Další zprávy