Koalice na Praze 5 ustála krizi. Zástupci stran se dohodli na pokračování

ČTK ČTK
Aktualizováno 15. 10. 2015 16:07
Koalice na Praze 5 bude pokračovat. Dohodli se na tom ve čtvrtek zástupci stran. Nově byla rozšířena sedmičlenná rada na osmičlennou. Novou radní se stala Tatiana Konrádová ze Strany zelených. Nové složení vedení radnice ve čtvrtek schválili zastupitelé městské části. Koalice tak má nyní v zastupitelstvu opět většinu 25 ze 45 hlasů.
Starosta městské části Prahy 5 Radek Klíma
Starosta městské části Prahy 5 Radek Klíma | Foto: ČTK

Praha - Koalice TOP 09, Strany zelených (SZ), ČSSD a KDU-ČSL v Praze 5 přežila krizi a bude pokračovat. Domluvili se na tom ve čtvrtek zástupci stran. Jedinou změnou je rozšíření sedmičlenné rady na osmičlennou, novou radní se stala Tatiana Konrádová (SZ).

Nové složení vedení radnice ve čtvrtek schválili zastupitelé městské části. Koalice tak má nyní v zastupitelstvu opět většinu 25 ze 45 hlasů. Počet radních by se měl v budoucnu zvýšit na konečných devět.

Ve vedení městské části nyní jsou starosta Radek Klíma (ODS), tři zástupci starosty a pět radních. V radě mají nyní TOP 09 a SZ po třech členech, ČSSD a KDU-ČSL po jednom.

Začátek krize

Koaliční krizi započala SZ, která na přelomu srpna a září vydala prohlášení, že odchází z koalice. Jako důvod uvedla špatnou komunikaci ze strany starosty Klímy a špatné hospodaření městské části. Zástupci TOP 09, ČSSD a KDU-ČSL uvedli, že výpověď koaliční smlouvy považují za neplatnou, SZ na ní ale trvala. Část zastupitelů SZ pod vedením Konrádové se po několika týdnech ale do koalice vrátila. "Došlo k tomu, že koalice krizi přestála.

SZ přišla s tím, že klub je opět jednotný, proto jsme se vzhledem ke společnému programovému prohlášení rozhodli pokračovat," řekl Klíma. Podle místostarosty Lukáše Budína (SZ) zanechala koalice politikaření a rozhodla se dělat politiku. "To rozhodlo," řekl Budín.

"Znáte mě jako předsedkyni sociálního výboru a věřím, že jsem za ten necelý rok udělala kus práce. Praha 5 patří k městským částem s nejvyšším počtem lidí bez domova a zároveň má malý bytový fond a není schopna reagovat na potřeby například matek samoživitelek nebo mladých rodin," řekla ještě před volbou Konrádová, která bude mít na starosti právě bytovou koncepci Prahy 5.

Kritika za kritikou

Postup koalice kritizovali někteří opoziční zastupitelé. "SZ dštila síru na koalici a dělala řadu kampaní proti starostovi a výsledkem toho je, že si v koalici polepšila a je rozšířena rada. Jestli tomu správně rozumím, tak SZ ideály vyměnila za funkce a já jim k tomu velmi gratuluji," řekl opoziční zastupitel Lukáš Herold (ODS). Koalici kritizoval i Martin Slabý (ANO), který uvedl, že kvůli sudému počtu radních bude rozhodování rady nefunkční.

Konrádová kritiku odmítla, naopak prý SZ prosadila svůj program a vnímá programovou shodu s koaličními partnery. "Od začátku jsem odmítala spolupráci s jinými politickými subjekty," řekla.

Počet radních v Praze 5 by se měl v budoucnu ještě zvýšit, a to na konečných devět členů. Devátý člen by měl být z řad TOP 09. "Konkrétního kandidáta ještě nemáme, bude o něm teprve jednat náš zastupitelský klub," řekl Klíma. Rozhodnutí o zvýšení počtu radních vzešlo z dohody mezi koaličními stranami.

Volby v Praze 5 vyhrálo ANO se ziskem 18,29 procenta hlasů. Druhá skončila TOP 09 a třetí SZ. Následují ODS, ČSSD, koalice KDU-ČSL a nezávislých, Patrioti - Volba pro Prahu 5 s Demokraty Jana Kasla a Česká pirátská strana.

 

Právě se děje

Další zprávy