Koalice chce vyzrát na obstrukce. Ještě pár schůzí řečnění, pak evidenci tržeb prohlasuje silou

ČTK Domácí ČTK, Domácí
19. 12. 2015 15:40
Opoziční obstrukce vládní koalici přestávají bavit. Podle hlasů z ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL se ve Sněmovně schyluje k protlačení elektronické evidence tržeb silou. Ještě předtím ale strany umožní několik mimořádných schůzí k tomuto návrhu zákona, čímž chtějí zvýšit své šance u Ústavního soudu, který se pravděpodobně způsobem schválení zákona bude zabývat.
Koalice chce EET prohlasovat silou. Aby zvýšila šance u Ústavního soudu, dá opozici šanci předložit argumenty
Koalice chce EET prohlasovat silou. Aby zvýšila šance u Ústavního soudu, dá opozici šanci předložit argumenty | Foto: hnutí ANO

Praha  - V Poslanecké sněmovně se podle hlasů znějících z vládní koalice blíží schválení elektronické evidence tržeb silou, tedy i přes opoziční obstrukce. Před samotným hlasováním "na sílu" ale ještě ČSSD, ANO a lidovci nechají opoziční poslance několikrát vymluvit. Umožněním diskuse by se měly zvýšit šance na úspěch u Ústavního soudu, na nějž se pravděpodobně pravice po takovém řešení obrátí.

Vládní koalici schválení zákona o evidenci tržeb ztěžuje jednací řád Poslanecké sněmovny, podle něhož se normy ve třetím čtení mohou schvalovat jedině ve středu a pátek mezi devátou a čtrnáctou hodinou.Opozice tak svými vystoupeními potřebuje vyplnit jen pět hodin jednání Sněmovny a na hlasování o zákonu se vůbec nedostane. Podobný postup už pravicová opozice, která tvrdí, že schválení zákona o elektronické evidenci tržeb nedopustí, zvolila opakovaně.

"To nemá nic společného s demokracií. Není možné, aby tady menšina bránila přijímání zákonů, které jsme slíbili v rámci volebních programů. Takže to je potom paralýza všeho," komentoval situaci ve Sněmovně v pátek po dalším jednání o elektronické evidenci tržeb ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš.

Dojde na Ústavní soud

Koalice na prosazení zákona trvá. "Samozřejmě jsme jednoznačně odhodláni ten zákon schválit v Poslanecké sněmovně, chceme překonat obstrukce," řekl v pátek šéf poslanců ČSSD Roman Sklenák. "Při krocích, které činíme a plánujeme do budoucna, pořád máme na vědomí nálezy Ústavního soudu, který se v minulosti opakovaně vyjadřoval k problematice obstrukcí ve Sněmovně, a postupujeme tak, aby případné podání k Ústavnímu soudu, poté co zákon schválíme, nebylo úspěšné," doplnil.

Pokud budou debaty o zákonu pokračovat, aniž dojde na hlasování, počítají vládní strany podle vyjádření koaličních poslanců s tím, že Sněmovna zcela výjimečně přijme usnesení o ukončení rozpravy a hlasování. V něm má koalice dostatek hlasů, aby zákon prosadila.

V případě využití tohoto nezvyklého prostředku bude ale pravděpodobně následovat stížnost opozice k Ústavnímu soudu na způsob schválení zákona. Ústavní soud by pak musel poměřit právo většinové vlády prosazovat svůj program na jedné straně a právo opozice uplatňovat své připomínky, případně blokovat Sněmovnu, na straně druhé.

Koalice přitom věří, že by se Ústavní soud mohl přiklonit na její stranu, pokud dá několika schůzemi k návrhu zákona opozici dostatek prostoru na demokratickou diskusi a podrobné vyjádření jejího názoru na normu.

Ústavním soudem už opozice vyhrožovala po prvním jednání o EET minulý týden. Tehdy koaliční poslanci odhlasovali program i přesto, že opozice nic takového umožnit nechtěla. To rozzuřilo hlavně šéfa TOP 09 Miroslava Kalouska, který pak tři hodiny četl stenozáznam z mimořádné schůze k výbuchům v muničním skladě ve Vrběticích. Chtěl tak ukázat, k čemu by mimořádné schůze měly sloužit.

Tento pátek už debata probíhala mnohem klidněji, opoziční poslanci vyjmenovávali důvody, proč EET nebude mít žádný přínos a bude sloužit jen zájmům Andreje Babiše. "Jsou to sprosté lži," rozčílil se ministr financí po jedné z poznámek, že data bude zneužívat pro své podnikání.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ústecký kraj pošle Vejprtům milion, zaměstnanci vybrali 70 tisíc korun

Radní Ústeckého kraje schválili na pomoc Vejprtům po tragickém požáru milion korun. Částku budou schvalovat v pondělí zastupitelé. Zaměstnanci krajského úřadu mezi sebou vybrali 70 tisíc korun, dnes je předají městu, ve kterém v neděli při požáru domu pro zdravotně postižené zemřelo osm mužů, 30 lidí záchranáři ošetřili. 

Milion korun z fondu pro mimořádné události má pomoci s likvidací následků požáru v domově Kavkaz. Objekt je podle statika nyní neobyvatelný, musí se vyměnit ohořelé části, vymalovat, uklidit. Lidé začnou s úklidem poté, co si dům prohlédne zástupce pojišťovny.

Ústecký kraj zajistil občanům města Vejprty, včetně klientů domova a jeho zaměstnanců psychosociální pomoc. Zástupci města mohou kontaktovat humanitární organizace, jejichž součástí jsou centra krizové intervence.

Další zprávy