reklama
 
 

Kníže si naběhl s dekrety. Dostal to od Klause i Zemana

19. 1. 2013 19:30
Podle Zemana mluví jeho konkurent jako "sudeťák"

Praha - Výroky prezidentského kandidáta Karla Schwarzenberga o Benešových dekretech vyvolaly nesouhlasnou reakci jeho protivníka Miloše Zemana i úřadujícího prezidenta Václava Klause.

Zeman Schwarzenbergovi vzkázal, že mluví jako sudetský Němec. Klaus podle svých slov nečekal, že by s něčím takovým vystoupil ve volební kampani.

Schwarzenberg ve čtvrtek v diskusním pořadu ČT uvedl, že Benešovy dekrety není potřeba rušit, protože zanikly díky přijetí Listiny základních práv a svobod.

"Že si něco takového pan Schwarzenberg dlouhodobě myslí, vím už dávno. Že si s tímto svým názorem dovolí vystoupit ve volební kampani na českého prezidenta, jsem nečekal. Asi byl zvyklý, že mu vždy všechno prošlo, ale já mu tento výrok prominout nikdy nemohu," komentoval to Václav Klaus v rozhovoru pro server Novinky.cz.

Schwarzenberg Klausovu kritiku odmítl. "Doporučuji prezidentu Václavu Klausovi, aby si pozorně přečetl, co jsem opravdu řekl a nemluvil o něčem, co jsem neřekl. Po zločinech nacistů lidi uvažovali jiným způsobem než my dnes. Soud v Haagu byl zřízen k potrestání podobných činů v bývalé Jugoslávii, jaké se tehdy děly u nás," uvedl Schwarzenberg.

Zeman: Už ho nerespektuji

Zeman zase v debatě pro televizi Prima uvedl, že kvůli těmto výrokům nadále nerespektuje Schwarzenberga jako svého soka v boji o prezidentský post. Schwarzenberg následně své výroky mírnil s tím, že se pouze nepřesně vyjádřil.

"Chtěl jsem vyjádřit, že Benešovy dekrety jsou dnes už překonány, že jsou právně vyhaslé. Jinými slovy, co se stalo, stalo se a nelze z toho vyvozovat nějaké majetkové nároky, jak to ostatně potvrdila i česko-německá deklarace. Žádné nároky na majetky v České republice tedy nelze vznášet. To však neznamená, že nepodléhají nějakému historickému či morálnímu zhodnocení," uvedl ministr zahraničí na svých stránkách.

Schwarzenberg je zároveň kritizován za svá slova o poválečném odsunu Němců. "Já jsem vždy říkal, a na tom trvám, že to, co jsme v roce 45 spáchali, by dneska bylo odsouzeno jako hrubé porušení lidských práv a asi by tehdejší vláda, včetně prezidenta Beneše, by se octli v Den Haagu," řekl Schwarzenberg v České televizi.

Podle Zemana takto mluví "sudeťák a ne prezident". Schwarzenberg oponoval tím, že nic takového o Benešovi neřekl.

"Já jsem jenom řekl, a to je pravda, že ze obdobné činy se dneska bývalí politici či generálové bývalé Jugoslávie nebo z Afriky dostávají právě před mezinárodní trestní soud," reagoval Schwarzenberg.

autoři: Domácí, ČTK | 19. 1. 2013 19:30

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama