Kníže si naběhl s dekrety. Dostal to od Klause i Zemana

Domácí ČTK Domácí, ČTK
19. 1. 2013 19:30
Podle Zemana mluví jeho konkurent jako "sudeťák"
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Výroky prezidentského kandidáta Karla Schwarzenberga o Benešových dekretech vyvolaly nesouhlasnou reakci jeho protivníka Miloše Zemana i úřadujícího prezidenta Václava Klause.

Zeman Schwarzenbergovi vzkázal, že mluví jako sudetský Němec. Klaus podle svých slov nečekal, že by s něčím takovým vystoupil ve volební kampani.

Schwarzenberg ve čtvrtek v diskusním pořadu ČT uvedl, že Benešovy dekrety není potřeba rušit, protože zanikly díky přijetí Listiny základních práv a svobod.

"Že si něco takového pan Schwarzenberg dlouhodobě myslí, vím už dávno. Že si s tímto svým názorem dovolí vystoupit ve volební kampani na českého prezidenta, jsem nečekal. Asi byl zvyklý, že mu vždy všechno prošlo, ale já mu tento výrok prominout nikdy nemohu," komentoval to Václav Klaus v rozhovoru pro server Novinky.cz.

Schwarzenberg Klausovu kritiku odmítl. "Doporučuji prezidentu Václavu Klausovi, aby si pozorně přečetl, co jsem opravdu řekl a nemluvil o něčem, co jsem neřekl. Po zločinech nacistů lidi uvažovali jiným způsobem než my dnes. Soud v Haagu byl zřízen k potrestání podobných činů v bývalé Jugoslávii, jaké se tehdy děly u nás," uvedl Schwarzenberg.

Zeman: Už ho nerespektuji

Zeman zase v debatě pro televizi Prima uvedl, že kvůli těmto výrokům nadále nerespektuje Schwarzenberga jako svého soka v boji o prezidentský post. Schwarzenberg následně své výroky mírnil s tím, že se pouze nepřesně vyjádřil.

"Chtěl jsem vyjádřit, že Benešovy dekrety jsou dnes už překonány, že jsou právně vyhaslé. Jinými slovy, co se stalo, stalo se a nelze z toho vyvozovat nějaké majetkové nároky, jak to ostatně potvrdila i česko-německá deklarace. Žádné nároky na majetky v České republice tedy nelze vznášet. To však neznamená, že nepodléhají nějakému historickému či morálnímu zhodnocení," uvedl ministr zahraničí na svých stránkách.

Schwarzenberg je zároveň kritizován za svá slova o poválečném odsunu Němců. "Já jsem vždy říkal, a na tom trvám, že to, co jsme v roce 45 spáchali, by dneska bylo odsouzeno jako hrubé porušení lidských práv a asi by tehdejší vláda, včetně prezidenta Beneše, by se octli v Den Haagu," řekl Schwarzenberg v České televizi.

Podle Zemana takto mluví "sudeťák a ne prezident". Schwarzenberg oponoval tím, že nic takového o Benešovi neřekl.

"Já jsem jenom řekl, a to je pravda, že ze obdobné činy se dneska bývalí politici či generálové bývalé Jugoslávie nebo z Afriky dostávají právě před mezinárodní trestní soud," reagoval Schwarzenberg.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Vaclík pomohl Seville k výhře nad Levante čistým kontem

Fotbalisté Sevilly zvítězili v utkání 9. kola španělské ligy nad Levante 1:0. Čistým kontem k tomu přispěl český brankář Tomáš Vaclík.

Jediný gól utkání, ve kterém měla domácí Sevilla navrch, vstřelil čtyři minuty před koncem Luuk de Jong. Vaclík, na kterého šly čtyři střelecké pokusy, si připsal už čtvrtou nulu z devíti ligových startů.

San Sebastian po dvou ligových prohrách zvítězil nad Betisem Sevilla 3:1 a posunul se na čtvrté místo. Utkání však nezačal ideálně, od 12. minuty prohrával. Ještě do přestávky skóre otočil, po vlastní brance Javiho Garcíi z 22. minuty se o čtrnáct minut později trefil Willian José. Zisk tří bodů pro domácí stvrdil v 58. minutě Portu.

Athletic Bilbao pouze remizoval s Valladolidem 1:1. Za domácí pálil v 33. minutě Iňaki Williams, Valladolid vyrovnal v 71. minutě díky vlastnímu gólu Iňiga Martíneze.

Zdroj: ČTK
Další zprávy