Knihovnu Václava Havla povede diplomat Žantovský

ČTK ČTK
19. 5. 2015 17:10
Velvyslanec ve Velké Britániii plánuje návrat z mise již delší dobu.
Michael Žantovský.
Michael Žantovský. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Knihovnu Václav Havla povede od 1. září někdejší mluvčí prvního českého prezidenta Michael Žantovský, který od roku 2009 působí jako český velvyslanec ve Velké Británii.

Plánovanou změnu oznámila Marta Smolíková, která knihovnu financovanou Nadací Zdeňka a Michaely Bakalových vede tři roky. Návrat z mise plánuje diplomat již delší dobu.

Pod vedením Smolíkové byl podle místopředsedkyně správní rady knihovny Bakalové rozvinut program, archivní, badatelská a publikační činnost.

"V loňském roce se knihovna přestěhovala do Ostrovní ulice na Starém městě pražském, kde je veřejnosti přístupná interaktivní expozice Václav Havel v kostce, badatelna i akce pro veřejnost," uvedla Michaela Bakala, místopředsedkyně správní rady.

O Havlovi vydal knihu

V osobnosti Žantovského podle ní knihovna získá jednou z nejvýraznějších postav veřejného života v České republice po roce 1989.

"Ať již šlo o politiku, diplomacii nebo literaturu, všude propagoval hodnoty a myšlenky, které sdílel s Václavem Havlem," uvedla.

Vloni diplomat vydal v angličtině životopisnou knihu Havel, která byla přeložena do řady jazyků včetně češtiny a setkala se s vřelým přijetím.

Knihovna je vykonavatelem odkazu zesnulé hlavy státu, který nese vdova Dagmar Havlová, a je "místem dokumentace a výzkumu moderní české historie s důrazem na šíření myšlenek a díla Václava Havla".

Vzor pro knihovnu: USA

Instituce byla založena v roce 2004 po Havlově odchodu z prezidentského úřadu po vzoru podobných institucí v USA. Knihovna sbírá rozličné materiály o Havlovi a pořádá veřejné akce.

Knižní nabídka knihovny se za poslední tři roky rozrostla o víc než dvě desítky titulů přibližujících život a dílo Václava Havla, jeho rodiny a přátel. Vydání elektronických Spisů Václava Havla plánuje na letošní léto.

V budoucnu se knihovna měla odstěhovat do Domu U Drahomířina sloupu, který pro ni na Hradčanech koupil Bakala.

Lidové noviny uvedly, že se tak zřejmě nestane a rezidence na Pohořelci, jejíž rekonstrukce vyvolala řadu sporů, prý bude nabídnuta k prodeji.

 

Právě se děje

před 8 minutami

V Čechách a na jižní Moravě hrozí v neděli večer ledovka na silnicích

V Čechách a části Jihomoravského kraje se dnes večer a v noci na pondělí bude místy při mrznoucím dešti nebo mrholení tvořit ledovka. Silnice a chodníky tak mohou klouzat a hrozí nebezpečí úrazů a problémy v dopravě. Informoval o tom dnes Český hydrometeorologický ústav.

Výstraha s nízkým stupněm nebezpečí platí od dnešních 20:00 do pondělních 10:00 pro většinu krajů. Netýká se pouze Moravskoslezského, Olomouckého, Zlínského a části Jihomoravského a Pardubického kraje a regionu kolem Kostelce nad Orlicí v Královéhradeckém kraji.

Meteorologové v souvislosti s ledovkou lidem doporučují, aby chodili velmi opatrně, přičemž ti starší nebo méně mobilní by měli pohyb venku raději omezit. Řidiči mají sledovat dopravní zpravodajství a počítat s prodloužením doby jízdy.

Další zprávy