Knihovnu Václava Havla povede diplomat Žantovský

ČTK ČTK
19. 5. 2015 17:10
Velvyslanec ve Velké Britániii plánuje návrat z mise již delší dobu.
Michael Žantovský.
Michael Žantovský. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Knihovnu Václav Havla povede od 1. září někdejší mluvčí prvního českého prezidenta Michael Žantovský, který od roku 2009 působí jako český velvyslanec ve Velké Británii.

Plánovanou změnu oznámila Marta Smolíková, která knihovnu financovanou Nadací Zdeňka a Michaely Bakalových vede tři roky. Návrat z mise plánuje diplomat již delší dobu.

Pod vedením Smolíkové byl podle místopředsedkyně správní rady knihovny Bakalové rozvinut program, archivní, badatelská a publikační činnost.

"V loňském roce se knihovna přestěhovala do Ostrovní ulice na Starém městě pražském, kde je veřejnosti přístupná interaktivní expozice Václav Havel v kostce, badatelna i akce pro veřejnost," uvedla Michaela Bakala, místopředsedkyně správní rady.

O Havlovi vydal knihu

V osobnosti Žantovského podle ní knihovna získá jednou z nejvýraznějších postav veřejného života v České republice po roce 1989.

"Ať již šlo o politiku, diplomacii nebo literaturu, všude propagoval hodnoty a myšlenky, které sdílel s Václavem Havlem," uvedla.

Vloni diplomat vydal v angličtině životopisnou knihu Havel, která byla přeložena do řady jazyků včetně češtiny a setkala se s vřelým přijetím.

Knihovna je vykonavatelem odkazu zesnulé hlavy státu, který nese vdova Dagmar Havlová, a je "místem dokumentace a výzkumu moderní české historie s důrazem na šíření myšlenek a díla Václava Havla".

Vzor pro knihovnu: USA

Instituce byla založena v roce 2004 po Havlově odchodu z prezidentského úřadu po vzoru podobných institucí v USA. Knihovna sbírá rozličné materiály o Havlovi a pořádá veřejné akce.

Knižní nabídka knihovny se za poslední tři roky rozrostla o víc než dvě desítky titulů přibližujících život a dílo Václava Havla, jeho rodiny a přátel. Vydání elektronických Spisů Václava Havla plánuje na letošní léto.

V budoucnu se knihovna měla odstěhovat do Domu U Drahomířina sloupu, který pro ni na Hradčanech koupil Bakala.

Lidové noviny uvedly, že se tak zřejmě nestane a rezidence na Pohořelci, jejíž rekonstrukce vyvolala řadu sporů, prý bude nabídnuta k prodeji.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Jablonec a Liberec odehrají v boji s pandemií imaginární derby

Fotbalisté Jablonce a Liberce sice kvůli pandemii nového koronaviru a přerušení ligy nebudou moci o prvním dubnovém víkendu odehrát plánované podještědské derby na hřišti, zápas se ale uskuteční aspoň imaginárně. Severočeští rivalové začnou v pondělí na odložené utkání prodávat vstupenky v hodnotě 100 korun a výtěžek věnují Krajské nemocnici v Liberci na podporu v boji s nemocí COVID-19.

Fanoušci si mohou v internetové síti Ticketstream kupovat lístky až do neděle, kdy se mělo derby původně hrát. Počet charitativních vstupenek není nijak omezen.

"Místo prestižní fotbalové bitvy se teď svádí jiný a mnohem zásadnější boj, a to boj o lidské životy. Nesvádí ho fotbalisté na zeleném trávníku, ale zdravotníci v nemocnicích. Jejich soupeř je bohužel obzvlášť zákeřný a o to jsou jejich statečné a obětavé výkony obdivuhodnější. V tom boji jim všichni musíme aspoň symbolicky pomoct," uvedly kluby ve společném prohlášení.

Fanoušci po zaplacení obdrží e-mailem speciální elektronickou vstupenku. "Poslouží vám jako stálá připomínka toho, že když to bylo třeba, nezůstali jste v ofsajdu. Věříme, že se v našem kraji najde dost lidí, kteří své zdravotníky v jejich zápase nenechají samotné. Pořiďte si svou vstupenku na derby proti koronaviru, pořiďte ji i svým blízkým. Nikdy nevíte, kdy někdo z nich pomoc zdravotníků bude taky potřebovat," dodali severočeští rivalové.

Podobnou iniciativu spustila nedávno Zbrojovka Brno, která se snaží vyprodat někdejší stadion Lužánky při imaginárním utkání se Slavií. Jde o připomínku slavného zápasu z října 1996, na který dorazilo 44.120 diváků, což je dodnes nejvyšší návštěva samostatné ligy. Výtěžek z virtuálních vstupenek získá na boj s koronavirem brněnská Fakultní nemocnice v Bohunicích.

Další zprávy