Kmotři Rittig a Janoušek: Kdo je s nimi spojen?

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
16. 6. 2013 13:00
Analýza obsahu českých zpravodajských serverů, která ukazuje na spojení kmotrů s politiky

Praha - Roman Janoušek a Ivo Rittig. Dva podnikatelé a lobbisté, kteří se stali důležitými aktéry probíhající policejní razie, která míří do nejvyšších pater české politiky.

Ke kterému z českých politiků a dalších klíčových veřejných hráčů měli nejblíž? Kus pravdy začíná odhalovat policejní vyšetřování a výsledky dlouhodobého nasazení zpravodajské techniky.

Provedli jsme ve spolupráci s firmou Yeseter Now ještě jinou analýzu a podívali se na to, jaká jména se v článcích na českých zpravodajských serverech vyskytovala v souvislosti s Janouškem a Rittigem nejčastěji. Analýza zahrnuje období od začátku letošního roku po 12.6., kdy večer vyrazila policie za prvním zatýkáním.

Foto: Aktuálně.cz

Foto: Aktuálně.cz

Data pro analýzu dodala firma Yeseter Now, která pro ni využila vyhledávací platformu Yeseter.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Atlanta v NBA zaskočila Philadelphii, mečbol mají i Clippers

Basketbalisté Atlanty v play off NBA na hřišti Philadelphie vymazali ztrátu 26 bodů a po výhře 109:106 se v sérii druhého kola ujali vedení 3:2. Venku uspěli také Los Angeles Clippers a díky vítězství 119:111 v Utahu je rovněž dělí jedna výhra od postupu.

Hawks se stali teprve třetím týmem v historii, který v play-off dokázal otočit zápas, v němž ještě o půli prohrával nejméně o 22 bodů. Výrazně jim pomohl fakt, že Sixers znovu příliš nezářili na čáře šestky, odkud zahodili 15 střel.

Play off NBA - 2. kolo:

Východní konference - 5. zápas:

Philadelphia - Atlanta 106:109, stav série 2:3.

Západní konference - 5. zápas:

Utah - LA Clippers 111:119, stav série 2:3.

před 35 minutami

USA zastavily vyšetřování, které mělo řešit, zda Bolton v knize o Trumpovi prozradil utajované informace

Americké ministerstvo spravedlnosti zastavilo vyšetřování ve věci, zda John Bolton v knize o svém působení v roli bezpečnostního poradce exprezidenta Donalda Trumpa protiprávně prozradil utajované informace. Informoval o tom list The New York Times a agentura AP. Zástupci vlády současného prezidenta Joea Bidena u federálního soudu podali dokument, kterým podnět k zahájení soudního řízení ruší.

V knize The Room Where It Happened: A White House Memoir (Místnost, kde se to dělo: Paměti z Bílého domu) vydané loni na konci června Bolton ukázal tehdejšího prezidenta Trumpa jako člověka, který se neorientoval v geopolitických otázkách, a jeho rozhodnutí se podřizovala snaze o znovuzvolení. Trump dal v souvislosti s knihou najevo, že si přeje Boltonovo stíhání a označil ho za "silně nekompetentního" a za "lháře".

Trumpova administrativa se pokoušela vydání knihy soudně zablokovat, protože Bolton podle ní porušil dohodu o mlčenlivosti, k níž se při nástupu do funkce bezpečnostního poradce zavázal. Spolupracovníci bývalého prezidenta také tvrdili, že kniha ohrožuje národní bezpečnost. Soud však jejich žádost zamítl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy