Kmotři ODS tiše ovlivňují nová ministerstva. Včetně VV

Sabina Slonková, Kateřina Eliášová
27. 9. 2010 7:31
Podnikatel Hrdlička si volá s Jankovským, Rittig se zaměřil na Kocourkovo ministerstvo
S Bémem už si nevolá. Teď Hrdlička komunikuje s ministrem Jankovským.
S Bémem už si nevolá. Teď Hrdlička komunikuje s ministrem Jankovským. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Tomášovi Hrdličkovi ve středu v poledne zazvonil telefon. Volal mu ministr pro místní rozvoj a ekonomický mozek Věcí veřejných Kamil Jankovský.

Je to přitom pouhý týden, co nepsaný šéf VV a Jankovského kolega Vít Bárta zařadil Hrdličku, letitou vlivnou postavu v zákulisí pražské ODS, na index nežádoucích lobbistů, kteří mají na jeho úřad dveře zavřené.

Jednoho z Bártových ministrů Jankovského to ale zjevně netrápí. S Hrdličkou se znají z komunální politiky roky, scházejí se a nehodlají na tom nic měnit.

"Volali jsme si, abychom si domluvili kafe. Čas od času se sejdeme, mě zajímá co se děje u nich v ODS, teď před volbami mě zajímá i co vědí o TOP 09 v Praze. A že bych kvůli tomu mohl mít problém s Vítem Bártou? Není důvod. Žádný byznys za tím není," řekl o telefonátu Kamil Jankovský.

Od Bendla ke Kocourkovi

Vcelku banální příběh výstižně ilustruje postavení takzvaných kmotrů, podnikatelů, kteří zákulisně ovládají klíčová politická rozhodování.

Jejich vliv sice po červnových volbách, které značně přepsaly politickou mapu, oslabil, rozhodně ale definitivně nepominul.

Po třech měsících fungování nového kabinetu se ukazuje, že zákulisní hráči se rychle zorientovali, začali budovat nové kontakty a "stěhovat" se na nová ministerstva.

Tak například Ivo Rittig, další muž z Bártovy černé listiny. Obchodník s luxusním oblečením a člověk blízký někdejšímu ministrovi dopravy Petru Bendlovi (ODS). Bárta si jej coby nový šéf resortu dopravy od Bendla "převzít" nehodlal. A tak Rittig přesunul sféru svého vlivu na úřad ministra Martina Kocourka (ODS).

A stejně jako u Bendla se podle zasvěcených státních úředníků stal Rittigovou spojkou advokát Tomáš Jindra.

Přímo s ministrem Kocourkem se pak Rittig setkal během červencového filmového festivalu v Karlových Varech.

Kocourek schůzku s Rittigem nepopírá, říká ale, že na angažmá advokáta Jindry na jeho ministerstvu nemělo žádný vliv. Stejně jako odmítá, že by měl Rittig na jeho úřad či jeho samotného jakýkoli vliv.

"Rittiga samozřejmě znám. Ve Varech jsme se asi potkali na párty ČEZu. S advokátem Jindrou to ale nemělo žádnou souvislost, protože v té době už jsem byl dávno dohodnutý, že pro mě bude pracovat," prohlásil ministr Kocourek.

Advokát Jindra se stal Kocourkovým právním poradcem, o svých aktivitách s odkazem na advokátní mlčenlivost ale nemluví. Stejně tak jako s novináři historicky nemluví ani Ivo Rittig.

Ministr Kocourek nicméně dodává, že Tomáš Jindra je jeho letitý osobní přítel. "Zastupoval mě v osobních záležitostech, proto k němu chovám velkou důvěru. Na ministerstvu mi pomáhá v právních záležitostech," řekl ministr.

Jak tak chodím Prahou

Jedním z mála zákulisních hráčů, kteří jsou ochotni s médii oficiálně mluvit je Tomáš Hrdlička. Ani on toho ale při rozhovoru mnoho neprozradí.

"Že bych se s někým scházel, abych mu našeptával, koho si má přivést do úřadu, to ne. Ale když tak chodím Prahou a někdo se mě zeptá na můj názor, tak mu poradím, nebo někoho doporučím," prohlašuje Hrdlička.

Že je teď u Bárty oficiálně v nemilosti, nechce Hrdlička příliš komentovat.

"Prostě šlus. Vlastně celkem chápu, že pan Bárta měsíc před volbami udělal takové gesto," komentuje Bártův seznam zakázaných osob. "Na ministerstvu dopravy jsem nicméně nikdy nebyl a rozhodně jsem nikdy žádné zakázky spojené s tímto resortem neovlivňoval," dodal.

Kdo tlačil Pilina?

To, jak rozsáhlý je vliv šedých eminencí na ministerstvech, ukázal aktuální příběh ze školství.

Do úřadu se, byť krátce, náhle vrátil úředník spojovaný s mediálním mágem Jaromírem Soukupem, mužem, který ovládá jednu z největších reklamních agentur. Ta mimo jiné poskytovala před volbami milionové slevy na kampaň pro Věci veřejné, které resort školství ovládají.

Michal Pilin, kterého pro ztrátu důvěry a finanční nesrovnalosti v jeho odboru odvolal bývalý ministr Liška, svého času na ministerstvu v minulosti úzce spolupracoval právě se Soukupem. Ten si coby náměstek pod sebe dokonce speciálně nechal stáhnout Pilinův odbor investic.

Soukup se netají tím, že Pilina zná, dokonce jej považuje za kvalitního úředníka, rozhodně ale odmítá, že by stál za jeho návratem do resortu. "Nemám s ministerstvem školství vůbec žádný vztah, a tudíž nemám možnost kohokoliv doporučovat," prohlásil.

Ministr školství Josef Dobeš (VV) už Pilina odvolal. Na dotaz Aktuálně.cz však odmítl prozradit, kdo mu tohoto úředníka doporučil.

Nemluvíme, čekáme na volby

Mlčet a mlčet, to je ostatně zásada většiny kmotrů.

Stejně jako Ivo Rittig ani další někdejší lobbistické eso Roman Janoušek tak s novináři nekomunikuje.

Lidé z politického zákulisí se nicméně shodují, že tak, jak skončil vliv "jeho" primátora Pavla Béma, oslabila i pozice Janouška.

Lobbista Janoušek s Markem Dalíkem..
Lobbista Janoušek s Markem Dalíkem.. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Přitom ještě bezprostředně po volbách Janoušek zorganizoval v pražských Žlutých lázních oslavu volebních výsledků, kde za účasti politiků kmotři demonstrovali svůj vliv. Na dýchánku se tehdy kromě Janouška sešli Hrdlička či osobní přítel lídra TOP 09 Miroslava Kalouska, zbrojař Richard Háva.

Tím to ale pro Janouška minimálně na nějaký čas skončilo, nového Béma si zatím podle zjištění Aktuálně.cz nenašel.

To se však může změnit. Jak se shodují lidé z byznysu: i kmotři vyčkávají, jak dopadnou nadcházející komunální volby, kteří politici budou hlavní město ovládat a na koho si vsadit.

 

Právě se děje

Další zprávy