Kluby se na novém předsedovi Senátu neshodly. Ve hře zůstává Kubera, Hampl i Horník

ČTK ČTK
7. 11. 2018 11:58
Schůzka zástupců nejsilnějších senátorských klubů nepřinesla ve středu dohodu na společném kandidátovi na předsedu horní komory. Adepty zůstávají Jaroslav Kubera (ODS), Jan Horník (STAN) a Václav Hampl (za KDU-ČSL). Zástupci těchto frakcí budou o jejich podpoře vyjednávat s ostatními kluby, kde žádný z adeptů nemá jednoznačnou podporu. Další schůzka by se měla uskutečnit ještě večer.
Jaroslav Kubera
Jaroslav Kubera | Foto: Tomáš Cetkovský

Pokud se kluby nedohodnou do 14. listopadu, kdy se uskuteční první povolební schůze horní komory, její členové si budou šéfa Senátu vybírat v tajné volbě z více kandidátů.

V dosavadní historii horní komory si senátoři mohli vybrat z více kandidátů jen v letech 1998 a 2004, kdy měli na výběr mezi Libuší Benešovou (ODS) a Petrem Pithartem (KDU-ČSL) a mezi Přemyslem Sobotkou (ODS) a nestraníkem Josefem Jařabem. V obou případech vyhráli zástupci ODS.

Místopředsedu STAN a starostu Božího Daru Horníka nominoval osmnáctičlenný klub Starostů a nezávislých. Stejně početný je klub ODS, jehož kandidát - místopředseda Senátu a bývalý teplický primátor Kubera - by se mohl zřejmě opřít také o hlasy ze sedmičlenného klubu ANO a částečně i z třináctičlenného klubu ČSSD, jehož členové jsou ale v přízni ke kandidátům rozděleni.

Většina šestičlenného Klubu pro liberální demokracii - Senátor 21 zase dává přednost předsedovi senátního evropského výboru a někdejšímu rektorovi Karlovy univerzity Hamplovi. Ani v patnáctičlenné lidovecké frakci nejsou názory na to, kdo by měl Senát vést, zcela jednotné.

 

Právě se děje

Další zprávy