Klokánkům hrozí konec, stát chce spíše pěstouny

Jakub Novák
12. 1. 2012 18:08
I když mají obě strany, ministerstvo i Fond ohrožených dětí stejný zájem, ve formě se rozcházejí
Marie Vodičková, šéfka Fondu ohrožených dětí
Marie Vodičková, šéfka Fondu ohrožených dětí | Foto: Ludvík Hradilek

Praha- Fond ohrožených dětí (FOD) kritizuje návrh novely zákona, upravujícího ústavní a pěstounskou péči o děti v Česku. Důvodem je obava z likvidace Klokánků a podobných zařízení poskytujících rodinně zaměřenou péči.

Podle šéfky fondu Marie Vodičkové by se také zhoršila situace pěstounů - prarodičů. V důsledku by tak novela mohla mít opačný efekt a vést k posílení ústavní péče.

Záměrem novely zákona o sociálně-právní ochraně dětí je přitom podle ministerstva odklon od kojeneckých ústavů i dětských domovů a zároveň s tím podpora péče v biologických, případně pěstounských rodinách.

Dopadem chystaných změn by mohlo být i zrušení systému Klokánků. Důvodů je několik - jedná se zejména o snížení financování, oddálení výplaty státního příspěvku až na tři nebo čtyři měsíce, nebo omezení počtu umístěných dětí, které vyžadují okamžitou pomoc, na dvacet čtyři. A to bez ohledu na to, v kolika budovách je zařízení umístěno.

Podle Miloslava Macely z ministerstva práce a sociálních věcí se v uplynulých letech zvýšila výše státního příspěvku asi na trojnásobek, proto by chystaný 11% pokles neměl mít na Klokánky takový dopad.

Marie Vodičková však argumentovala tím, že zároveň se zvýšením státního příspěvku se zvýšil počet míst.

Se zmenšeným objemem financí by podle jejích slov Fond vyšel pouze kdyby zvýšil počet dětí v jednom bytě. To by však rodinnou podobu Klokánků přiblížilo ústavní formě.

Nevyhovující péče za více peněz

Zdůraznila také velké rozdíly ve financování v porovnání ústavní péčí. Po snížení o zmíněných jedenáct procent bude státní příspěvek na jedno dítě činit za rok 184 680 korun, zatímco na jedno lůžko v Kojeneckém ústavu stát přispívá částkou 421 272, bez ohledu na jeho obsazenost.

Klokánek

V současnosti Fond ohrožených dětí provozuje 34 zařízení Klokánek o celkové kapacitě 500 míst a pět azylových domů pro rodiny s dětmi.

Osmnáct Klokánků je provozováno přímo v rodinách zaměstnanců FOD a odpovídá tak přechodné pěstounské péči.

V Česku funguje tento systém asi jedenáct let a prošlo jím kolem čtyř tisíc dětí.

Podle FOD by se Klokánky byly již nyní schopné postarat o všechny děti do šesti let, které jsou v současnosti v ústavní péči. Jedinou podmínkou je zvýšení příspěvku na 314 tisíc korun, což je ještě pořád o více jak sto tisíc korun méně než činí státní příspěvek kojeneckým ústavům.

Systém Klokánků funguje tak, že v samostatných bytech jsou umístěny maximálně čtyři děti různého věku (to umožňuje například udržet pohromadě sourozence), o něž se starají dvě tety, popřípadě manželské páry, které se pravidelně po týdnu střídají.

Život zde funguje jako v běžné rodině. Třetina dětí tyto Klokánky opustí do třech měsíců, druhá třetina do půl roku, zbývající děti však často zůstávají přes rok, například z důvodu odvykací léčby a pod.

Klokánky poskytují asi polovinu všech lůžek v České republice určených pro děti vyžadující okamžitou pomoc. Ročně jimi projde asi tisíc dětí - přibližně stejný počet pak musí Klokánky z kapacitních důvodů odmítnout.

Prarodiče nebo pěstouni?

K dalším z diskutabilních bodů patří finanční podpora pěstounů - prarodičů.

Klokánek v Hostivicích u Prahy
Klokánek v Hostivicích u Prahy | Foto: FOD Klokánek

Ti mají totiž ze zákona vyživovací povinnost a podle novely by byla odměna vyplácena pouze některým z nich a to na základě individuálního rozhodnutí příslušných rozhodnutí.

Podle Macely je toto řešení, kdy potřební dostanou více peněz lepší, než kdyby příspěvek dostali sice všichni, ale o to nižší.

Finální podoba zákona se bude dotvářet během jednání ve sněmovně - FOD už dokonce poslancům poslal email se svými výhradami a připomínkami.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy