Klíšťata o víkendu opět zaútočí, varují meteorologové

mch
13. 6. 2008 12:30
Encefalitidou onemocnělo již dvacet lidí

Praha - O víkendu by si všichni měli dát pozor na klíšťata. Český hydrometeorologický ústav ve své pravidelné předpovědi totiž vyhlásil na pátek, sobotu a neděli stupeň pět, tedy nejvyšší riziko.

Podle doporučení ústavu by lidé neměli volně vstupovat do listnatých a smíšených lesů a pohybovat se pouze po zpevněných cestách.

"Vzhledem k opětovně mírné zimě lze předpokládat, že většina vývojových stádií klíšťat v přírodě úspěšně přezimovala a je připravena hledat své oběti v letošním roce," sdělil Státní zdravotní ústav na svých internetových stránkách.

Boreliózou onemocnělo již 664 lidí

V Česku klíšťovou encefalitidou onemocnělo podle informací Státního zdravotního ústavu od začátku roku dvacet lidí. To je o tři případy míň něž ve stejném období minulého roku. Celkově v roce 2007 onemocnělo encefalitidou 546 lidí. 

Encefalitida je infekční virové onemocnění. Zpočátku se nemoc podobá chřipce, nakaženého bolí hlava, svalstvo a má mírně zvýšenou teplotu. Ve druhé fázi je ale nemocnému hůř - má prudké bolesti hlavy, vysokou horečku, trpí dezorientací nebo malátnosti a závratěmi.

Při těžkém průběhu nemoci může dojít až k ochrnutí, poruchám soustředění nebo snížení intelektuálního výkonu. V extrémní formě může encefalitida způsobit až smrt.

Čtěte více na serveru Zdraví: Braňte se klíšťatům! Víme jak.

Klíšťata také přenáší lymeskou boreliózou. Jen letos se jí nakazilo 664 lidí. Loni onemocnělo celkem 3 182 lidí.

Prvním příznakem onemocnění je šířící se červená skvrna s blednoucím středem v okolí kousnutí klíštětem. Dalším z možných příznaků je únava a zvýšená teplota.

Pokud se onemocnění neléčí, tak postihuje nervovou soustavu, srdce či klouby.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Premiér Babiš se tento týden sejde s generálním ředitelem České televize Dvořákem. Nemám teď s televizí žádný problém, tvrdí

Premiér Andrej Babiš (ANO) se tento týden sejde s generálním ředitelem České televize Petrem Dvořákem. Po jednání vlády na dotaz novinářů odmítl, že by měl vliv na dění v Radě České televize, která je kritizována kvůli odvolání své dozorčí komise.

"Budu mít tento týden schůzku s panem Dvořákem, rád se něco dozvím. Určitě odmítám, že bych já mohl za to, že v ČT v nějaké radě se ptají na hospodaření, skutečně nemám," řekl. Poznamenal, že v poslední době nemá s tímto veřejnoprávním médiem "žádný problém". Prezident Miloš Zeman minulý týden uvedl, že ČT považuje za součást opozice, nikoliv za vyváženou, objektivní a nestrannou veřejnoprávní televizi. V rozhovoru pro Parlamentní listy řekl, že Dvořák by měl podle jeho přesvědčení skončit, rozhodnutí je ale v rukou Rady České televize. Dvořákovi vadí, že se Zeman snaží podkopávat důvěru v ČT.

Desítky osobností minulý týden podepsaly otevřený dopis premiérovi, ve kterém upozorňují na situaci v ČT. Vadí jim mimo jiné způsob odvolání dozorčí komise Rady ČT. Babiše vyzvaly, aby našel způsob jak zajistit podporu nezávislosti médií veřejné služby. Text podepsali umělci, vědci, duchovní či bývalí politici.

Zdroj: ČTK
Další zprávy