Klíšťata o víkendu opět zaútočí, varují meteorologové

mch
13. 6. 2008 12:30
Encefalitidou onemocnělo již dvacet lidí

Praha - O víkendu by si všichni měli dát pozor na klíšťata. Český hydrometeorologický ústav ve své pravidelné předpovědi totiž vyhlásil na pátek, sobotu a neděli stupeň pět, tedy nejvyšší riziko.

Podle doporučení ústavu by lidé neměli volně vstupovat do listnatých a smíšených lesů a pohybovat se pouze po zpevněných cestách.

"Vzhledem k opětovně mírné zimě lze předpokládat, že většina vývojových stádií klíšťat v přírodě úspěšně přezimovala a je připravena hledat své oběti v letošním roce," sdělil Státní zdravotní ústav na svých internetových stránkách.

Boreliózou onemocnělo již 664 lidí

V Česku klíšťovou encefalitidou onemocnělo podle informací Státního zdravotního ústavu od začátku roku dvacet lidí. To je o tři případy míň něž ve stejném období minulého roku. Celkově v roce 2007 onemocnělo encefalitidou 546 lidí. 

Encefalitida je infekční virové onemocnění. Zpočátku se nemoc podobá chřipce, nakaženého bolí hlava, svalstvo a má mírně zvýšenou teplotu. Ve druhé fázi je ale nemocnému hůř - má prudké bolesti hlavy, vysokou horečku, trpí dezorientací nebo malátnosti a závratěmi.

Při těžkém průběhu nemoci může dojít až k ochrnutí, poruchám soustředění nebo snížení intelektuálního výkonu. V extrémní formě může encefalitida způsobit až smrt.

Čtěte více na serveru Zdraví: Braňte se klíšťatům! Víme jak.

Klíšťata také přenáší lymeskou boreliózou. Jen letos se jí nakazilo 664 lidí. Loni onemocnělo celkem 3 182 lidí.

Prvním příznakem onemocnění je šířící se červená skvrna s blednoucím středem v okolí kousnutí klíštětem. Dalším z možných příznaků je únava a zvýšená teplota.

Pokud se onemocnění neléčí, tak postihuje nervovou soustavu, srdce či klouby.

 

Právě se děje

Další zprávy