Klíšťata o víkendu opět zaútočí, varují meteorologové

mch
13. 6. 2008 12:30
Encefalitidou onemocnělo již dvacet lidí

Praha - O víkendu by si všichni měli dát pozor na klíšťata. Český hydrometeorologický ústav ve své pravidelné předpovědi totiž vyhlásil na pátek, sobotu a neděli stupeň pět, tedy nejvyšší riziko.

Podle doporučení ústavu by lidé neměli volně vstupovat do listnatých a smíšených lesů a pohybovat se pouze po zpevněných cestách.

"Vzhledem k opětovně mírné zimě lze předpokládat, že většina vývojových stádií klíšťat v přírodě úspěšně přezimovala a je připravena hledat své oběti v letošním roce," sdělil Státní zdravotní ústav na svých internetových stránkách.

Boreliózou onemocnělo již 664 lidí

V Česku klíšťovou encefalitidou onemocnělo podle informací Státního zdravotního ústavu od začátku roku dvacet lidí. To je o tři případy míň něž ve stejném období minulého roku. Celkově v roce 2007 onemocnělo encefalitidou 546 lidí. 

Encefalitida je infekční virové onemocnění. Zpočátku se nemoc podobá chřipce, nakaženého bolí hlava, svalstvo a má mírně zvýšenou teplotu. Ve druhé fázi je ale nemocnému hůř - má prudké bolesti hlavy, vysokou horečku, trpí dezorientací nebo malátnosti a závratěmi.

Při těžkém průběhu nemoci může dojít až k ochrnutí, poruchám soustředění nebo snížení intelektuálního výkonu. V extrémní formě může encefalitida způsobit až smrt.

Čtěte více na serveru Zdraví: Braňte se klíšťatům! Víme jak.

Klíšťata také přenáší lymeskou boreliózou. Jen letos se jí nakazilo 664 lidí. Loni onemocnělo celkem 3 182 lidí.

Prvním příznakem onemocnění je šířící se červená skvrna s blednoucím středem v okolí kousnutí klíštětem. Dalším z možných příznaků je únava a zvýšená teplota.

Pokud se onemocnění neléčí, tak postihuje nervovou soustavu, srdce či klouby.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Po nárazu auta do stromu na Litoměřicku jsou řidička a dvě děti v kritickém stavu

Velmi těžká zranění utrpěly řidička a dvě děti při nárazu Škody Fabia do stromu. Vážná dopravní nehoda se stala dnes odpoledne u Budyně nad Ohří na Litoměřicku. ČTK to řekla ústecká mluvčí policie Veronika Hyšplerová.

Řidička narozená v roce 1972 havarovala před 15:00 na silnici 246 mezi Budyni nad Ohří a vesnici Nížebohy. "Z dosud nezjištěných příčin vyjela mimo komunikaci a narazila do stromu. Ve vozidle s touto řidičkou cestovaly dvě děti," uvedla Hyšplerová.

Žena i obě děti utrpěly podle krajského mluvčího záchranné služby Prokopa Voleníka velmi vážná zranění. "Ženu jsme převezli pozemní posádkou do ústeckého traumacentra. Pro děti vzlétl vrtulník letecké záchranné služby Ústí nad Labem a pražský vrtulník. Obě děti byly transportovány do jednoho z pražských traumacenter," dodal Voleník.

Další zprávy