Lidé z Kliniky se bouří proti odměně exekutora 350 tisíc. Sumu ověří soud, říká Luhan

Václav Junek, Iva Studená
24. 1. 2019 15:26
Odměna soudního exekutora: 350 000 korun. Tento řádek, kterým exekutor mimo jiné odůvodnil zmrazení peněz na účtu zástupkyně Kliniky, pobouřil aktivisty, kteří donedávna budovu na pražském Žižkově obývali. Podle nich částka neodpovídá zákonu. Exekutor v reakci pro Aktuálně.cz její výši odůvodnil. Zároveň však doplnil, že obstavení účtu je zatím předběžné opatření a výši odměny přezkoumá soud.
Foto: Jakub Plíhal

Exekutor Ivo Luhan nechal minulý týden zmrazit osobní konto Terezy Virtlové, která zastupovala Kliniku jako takzvaná povinná osoba. Právě po ní chce proto exekutor zaplatit výdaje, které byly s vystěhováním Kliniky spojené.

"Zmrazení jejího účtu mělo předejít tomu, aby nedošlo k případnému odklonění prostředků, pokud jimi povinná (Virtlová) disponuje," vysvětlil Luhan pro Aktuálně.cz, proč nechal účet Virtlové obstavit.

Podle dokumentu, který byl k exekučnímu příkazu připojen a který Klinika zveřejnila, jsou náklady předběžně vyčísleny na celkem 429 835 Kč včetně DPH. Výše částky aktivisty z Kliniky zaskočila. Pobouřila je však především položka "odměna pro exekutora" ve výši 350 000 korun.

"Možná by vás zajímalo, kdo je člověk, který si za půl dne postávání s megafonem v ruce vezme z cizího účtu 350 000. Nás taky," stojí na Facebooku Kliniky.

Aktivisté se ve stejném vyjádření odvolávají na exekuční zákon, který podle nich jasně stanovuje exekutorovu odměnu za vyklizení jedné nemovitosti na 10 000 Kč. "Výši exekuce budeme rozporovat soudně a o celé situaci budeme informovat," dodávají.

Bylo tam 35 místností

Deník Aktuálně.cz požádal exekutora, aby upřesnil, jak částku 350 tisíc stanovil - co vše je v ní započteno. Uvedl, že aktivisté se správně odvolávají na zákon, podle kterého "odměna exekutora činí 10 000 korun za každou vyklízenou nemovitost, stavbu, byt nebo místnost". Podle něj je však třeba vzít v potaz komentář k Exekučnímu řádu, který uvádí, že "nebytové prostory je nutné při určení odměny posuzovat podle počtu vyklizovaných místností".

Nabízí se tak vysvětlení, jak dospěl k částce 350 000 korun. "V nemovitosti se nachází 35 samostatných místností a věci v nich mohly být zdravotně závadné," napsal Luhan.

Jak dodal, skutečná odměna soudního exekutora bude stanovena až ve chvíli, kdy budou známy veškeré náklady exekuce. "Soudní exekutor není ten, kdo by bez kontroly soudu stanovoval náklady exekuce," uvedl.

"Odměna soudního exekutora bude s největší pravděpodobností moderována a nebude v maximální výši. K odměně bude připočtena DPH 21 %. Stát z každé koruny na dani z příjmu a DPH obdrží cca 40 haléřů," doplnil Luhan.

Exekutorská komora k případu uvedla, že vyčíslení exekuce, které obdrželi zástupci Kliniky, shledává jako předběžné. Pokud ho komunitní centrum považuje za nepřiměřené, doporučuje mu se proti němu odvolat. Což už také lidé z Kliniky avizovali, že udělají. 

Zároveň však počítají s tím, že nějakou částku zaplatit budou muset. Proto zveřejnili číslo účtu, na které mohou jejich příznivci a podporovatelé přispívat. Na transparentním účtu zatím od "pádu" Kliniky přibylo asi 70 000 Kč.

Mluvčí Exekutorské komory Kateřina Zoubková dodala, že existuje obava, že drtivá většina nákladů nebude nikdy uhrazena, resp. bude hrazena z veřejných rozpočtů. "Mezi takové náklady lze počítat náklady na straně SŽDC, náklady související s policejní asistencí či náklady na rozhodování soudů," vysvětlila 

Vystěhování autonomního sociálního centra Kliniky začalo 10. ledna letošního roku. Osm dní vydrželi aktivisté okupovat střechu budovy. Po jejich odchodu exekutor Ivo Luhan předal objekt Správě železničních dopravních cest (SŽDC), která je jeho majitelem od roku 2016. Aktivisté obývali bývalou plicní kliniku  neoprávně od března roku 2016, kdy jim vypršela roční výpůjčka.

Aktivisté opustili žižkovskou Kliniku. Podívejte se, v jakém stavu “záchranáři” budovu zanechali | Video: Petr Venhoda
 

Právě se děje

Další zprávy