Aktivisté na žižkovské Klinice zůstanou i přes rozhodnutí soudu. Kanceláře lidem nic nedají, tvrdí

ČTK ČTK
Aktualizováno 18. 10. 2017 15:58
I přes rozhodnutí soudu aktivisté z autonomního centra Klinika v budově v Jeseniově ulici na Žižkově chtějí zůstat. Nechtějí, aby se z Kliniky stal jenom další z mnoha developerských projektů. Loni v říjnu objekt od státu získala SŽDC a po opravách do něj chce přestěhovat část svých zaměstnanců.
Autonomní centrum Klinika.
Autonomní centrum Klinika. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Aktivisté zůstanou v Klinice v pražské Jeseniově ulici i přes rozhodnutí soudu. Ve středu to oznámili na tiskové konferenci. Ve středu jim vyprší exekuční lhůta pro odchod, kterou stanovil soud, a ve čtvrtek mají dům předat majiteli, Správě železniční dopravní cesty (SŽDC).

"Zůstáváme, protože nechceme, aby se z Kliniky stal jenom další z mnoha developerských projektů, které ověnčují Parukářku. Kanceláře státní firmy, které lidem v okolí nic nedají, můžou najít místo v jakémkoliv z tří stovek domů v Praze, které zejí prázdnotou," řekla členka kolektivu Tereza Virtová. Doufá v to, že se podaří domluvit se SŽDC, aby v budově mohli zůstat do rekonstrukce. Aktivisté v budově po bývalé plicní klinice pořádají přednášky, koncerty, dílny nebo bezplatné jazykové kurzy.

"Očekávali jsme, že paní Mgr. Ing. Tereza Virtová bude nejdříve informovat o svých plánech SŽDC, vlastníka objektu. S politováním jsme však zjistili, že své rozhodnutí sdělila pouze médiím, a to i přes to, že jsme reagovali na její žádost o schůzku. Navržený termín dnešní schůzky na 9:00 neakceptovala," uvedla Šubová.

Virtová novinářům řekla, že centrum Klinika žádalo majitele budovy několikrát o schůzku. Nabídka však přišla až teď, kdy správou navržený termín kolidoval s ohlášenou tiskovou konferencí.

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), který měl budovu ve správě do loňského října, a SŽDC požadují po centru zaplacení bezdůvodného obohacení. Podle Virtové se tato částka blíží milionu korun. Soud o povinnosti zaplatit dosud nerozhodl.

Podle Šubové závažnost situace tkví v tom, že skupina aktivistů nelegálně obsadila cizí objekt a svým chováním vzkazuje české veřejnosti, že zákony a pravomocná soudní rozhodnutí neplatí pro všechny.

"Ukazuje se, že aktivistům jde jen o to vyvolávat konflikt a vyprovokovat střet s policií. Takové řešení by mě osobně netěšilo, ale dost možná bude nezbytné," řekl místostarosta Prahy 3 Alexander Bellu (ODS).

Mluvčí policie Andrea Zoulová řekla, že je záležitostí majitele, zda bude činit nějaké kroky a požádá policii o asistenci.

SŽDC chce budovu zrekonstruovat na kancelářský objekt. Aktivisté tvrdí, že to bude trvat dlouho a dům zůstane prázdný. Připomínají situace, kdy byly vystěhovány jiné objekty pod záminkou rekonstrukce, které dosud nezačaly.

Letos v lednu soud rozhodl, že aktivisté musí budovu i pozemky SŽDC vyklidit a uvolnit. Rozhodnutí potvrdil v září odvolací pražský městský soud.

Podle aktivistů byl dům prázdný od roku 2009 a využívali jej bezdomovci. ÚZSVM, který měl dům ve správě, s obsazením domu aktivisty nesouhlasil. Po několikerém vyklizení policií aktivisté s úřadem podepsali smlouvu o výpůjčce, která skončila v březnu 2016. Aktivisté v budově přesto zůstali. Od loňského října je majitelem SŽDC.

 

Právě se děje

Další zprávy