Klienti H-Systemu žádají o propuštění exšéfa firmy z vězení

ČTK ČTK
Aktualizováno 19. 8. 2015 14:49
Obvodní soud nedávno rozhodl nepravomocně o Smetkově podmíněném propuštění. Aby se z vězení dostal, musí verdikt potvrdit pražský městský soud.
Petr Smetka
Petr Smetka | Foto: ČTK

Praha - Část klientů zkrachovalého H-Systemu žádá, aby byl zakladatel této společnosti Petr Smetka propuštěn z vězení. Na svobodě by se podle jednoho z poškozených klientů Martina Junka mohl bránit proti údajnému tunelování majetku firmy v konkurzním řízení.

Obvodní soud nedávno rozhodl nepravomocně o Smetkově podmíněném propuštění. Aby se z vězení dostal, musel by to potvrdit pražský městský soud. Senátor Jiří Čunek (KDU-ČSL) jej požádal, aby zasedání bylo veřejné. Junek a Čunek to řekli novinářům. Konkurzní správce Josef Monsport se proti tvrzením o vykrádání konkurzní podstaty ohradil.

"Pan Čunek rozehrává starou píseň, kterou začala skupina SBD Svatopluk, což je subjekt útočící na majetek konkurzu," řekl Monsport. Družstvo Svatopluk už v minulosti podalo trestní oznámení a vyšetřování bylo uzavřeno pravomocným odložením.

Později je dával i Čunek. Monsport podotkl, že o vykradení konkurzní podstaty hovořil při soudním procesu rovněž Smetka. Tato tvrzení označil konkurzní správce za "prázdné pojmy".

Paradoxní situace

"Je to jistě paradoxní situace, protože po krachu H-Systemu bylo jisté zadostiučinění pro mnoho klientů, když byl inženýr Smetka odsouzen," uvedl Junek. V následujících letech se ale podle něho ukázalo to, že po H-Systemu zbyl značný majetek, který začal být při konkurzu prý tunelován.

"Bylo by daleko lepší, kdyby byl inženýr Smetka na svobodě, protože on by byl jedním z těch, kdo by se mohl účinně bránit proti tunelování," zdůraznil Junek.

Petici za Smetkovo propuštění adresované senátnímu podvýboru pro lidská práva, jemuž Čunek předsedá, podepsalo několik desítek poškozených klientů.

Podvýbor se již dříve kauzou H-Systemu na podnět klientů zabýval a podle Čunka zjistil, že majetek stamilionových hodnot je prodáván v konkurzu podezřelým způsobem. Je podle Čunka zřejmé, že větší vinu za to, že klienti nejsou uspokojeni, nesou konkurzní správci než Smetka.

Ve vězení držen záměrně?

Mezi klienty navíc panuje podezření, že Smetka je držen ve vězení záměrně, aby se H-System mohl tunelovat, uvedl Čunek. Veřejné jednání soudu by prý mohlo tyto spekulace vyvrátit.

Vzhledem k tomu, že Čunek není účastníkem soudního řízení, nemá postavení pro to, aby soudu navrhoval procesní postup. Mluvčí pražského městského soudu Markéta Puci řekla, že soud zatím senátorovu žádost ohledně veřejného projednávání Smetkova podmíněného propuštění neobdržel.

"Zasedání je nicméně ze zákona neveřejné," upozornila s odkazem na trestní řád.

Smetka si z 12letého trestu vězení podle informací z dnešní tiskové konference odpykal deset let a deset měsíců. Městský soud bude o jeho předčasném odchodu z vězení rozhodovat už pošesté, uvedla Puci.

Napoprvé, v roce 2010, potvrdil rozhodnutí obvodního soudu, že se Smetkova žádost zamítá. Následně opakovaně rušil rozhodnutí, kterými obvodní soud Smetkovi vyhověl. Datum projednání aktuální stížnosti zatím není stanoveno, příslušný soudce čerpá do konce týdne dovolenou.

Společnost H-System uzavřela po svém založení v roce 1993 se stovkami zájemců smlouvy o výstavbě a převodu bytů a domků v okolí Prahy. Na podzim roku 1997 ale firma zkrachovala, stihla dokončit jen 34 rodinných domů. Škoda činí řádově stamiliony korun.

Smetka byl podle Čunka odsouzen i k plné náhradě škody. Jeho zájmy i zájmy skupiny klientů ohledně toho, aby byl konkurz veden správně, jsou proto podle senátora prakticky shodné.

 

Právě se děje

Další zprávy