Klíčový soud vrátí do hry stovky osudů

Tomáš Fránek
5. 11. 2005 15:53
Brno - Třicet osm let starý případ Němce Richarda Schlenze, který byl zastřelen při pokusu utéct z ČSSR do Rakouska, jde znovu před soud.

Vrchní soud v Olomouci totiž musí na základě nařízení Nejvyššího soudu znovu posuzovat vinu bývalého pohraničníka Josefa Mlčouška, šestapadesátiletého dělníka z Vyškova. Ten sloužil na hranicích ve chvíli, kdy byl Schlenz zastřelen.

Jde přitom o spor zásadní. Krajský soud v Brně i Vrchní soud v Olomouci už jednou Mlčouška osvobodili s tím, že nejde prokázat, že by střílel on. A olomoucký Vrchní soud dokonce stíhání Mlčouška zastavil s tím, že už jde o promlčený trestný čin a nemůže být proto za něj souzen.

Proti tomu podala k Nejvyššímu soudu dovolání bývalá nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová. Nejvyšší soud jí vyhověl - nyní přikázal Vrchnímu soudu, aby se případem znovu zabýval a rozhodl, zda je případ promlčen, nebo ne.

Stovky mrtvých, vina žádná?

Rozhodnutí soudu, který bude jednat o tomto případu ve středu 9. 11., bude mít vliv i na posuzování dalších kauz. Od roku 1948 do roku 1989 zahynulo při pokusech dostat se z komunistického Československa ilegálně do Rakouska nebo Spolkové republiky Německo na 260 lidí, 170 z nich zastřelili pohraničníci.

Přečtěte si: Střelci zasáhli sedm členů rodiny

Kvůli těmto případům dosud stanulo před soudem osmnáct mužů, většina byla právě zproštěna viny nebo dostala podmíněné tresty. Dalších sedm čeká na soud.

Úřad pro dokumentaci a vyšetřování zločinů komunismu navíc nyní uzavírá případ dalších pěti vojáků, kteří na hranici někoho zastřelili.

Konec Richarda Schlenze

Případ, který musí Vrchní soud znovu projednat, se stal v srpnu 1967, kdy se východní Němec Richard Schlenz se třemi přáteli pokusil dostat přes tehdejší Československo za železnou oponu do Rakouska.

Poté, co se čtyři muži dostali přes drátěný zátaras, skočili do řeky Moravy a plavali na rakouskou stranu. Dvoučlenná hlídka pohraničníků po nich začala střílet. Zaznělo celkem osmačtyřicet ran.

Tělo Richarda Schlenze pak rakouští policisté našli na svém území v řece Moravě pod slovenským hradem Děvín. Střela podle znalce zasáhla Schlenzův mozek. Dalším třem mužům se podařilo uniknout.

Pohraničníci při akci stříleli i na rakouskou stranu řeky Moravy. Někdejší strážce československé hranice Mlčoušek podle obžaloby s bodákem v ústech doplaval až k prostoru kamenné hráze, která byla na rakouské straně hranice. Případ v té době ještě víc vyostřil česko-rakouské vztahy, Rakušané tehdy výrazně zpřísnili kontroly hranic.

U soudu později Mlčoušek opakovaně tvrdil, že je nevinný. "Nikoho jsem nezabil," řekl. Za zásah proti skupině prchajících Němců byl jako voják odměněn - dostal volno k opuštění útvaru a hodinky.

Velitelé trestům unikají

Soudy zatím potrestaly pohraničníky pouze v několika případech. Nepodmíněně byl před šesti roky k osmnácti měsícům odsouzen bývalý pohraničník Václav Smejkal. V roce 1968 zastřelil vojáka, který se snažil dostat do Německa.

Miloš Roudnický, který před čtyřiačtyřiceti roky zastřelil dva mladíky při jejich pokusu o emigraci do Rakouska, dostal dvacetiměsíční podmínku.

V některých kauzách soudy rozhodly, že se na případy střelby na hranicích vztahuje amnestie z roku 1960, anebo že pohraničníci nestříleli s úmyslem zranit. Proto například plzeňský krajský soud osvobodil dva muže, kteří na hranici v roce 1977 zabili dvacetiletého Slováka.

Před soud se však nikdy nedostali ti, kteří střelbu na hranicích nařídili.

Setkání po letech: Bez lítosti

Z rozhovorů a reakcí bývalých pohraničníků je zřejmé, že většinou vinu za smrt lidí, kteří chtěli utéct před komunismem, necítí. To, že by stříleli po nevinných lidech, odmítají. Tvrdí, že taková byla doba a že jen dodržovali tehdy platné zákony.

V říjnu se na tři sta bývalých strážců socialistické hranice sešlo v Praze. Předseda Národní rady Klubu českého pohraničí Karel Janda před shromážděnými prohlásil, že pohraničníci ztratili po roce 1989 svou vlast. A komunistické Haló noviny po setkání napsaly: "Antikomunisté se ovšem horlivě učí. Nelehkou službu na čáře všemožně kriminalizují a snaží se obránce vlasti posílat do vězení."

 

Právě se děje

před 3 minutami

Neymar se po výletu na Davis cup vrátil do sestavy PSG

Brazilský útočník Neymar se po delší zdravotní pauze vrátil na hřiště, odehrál 65 minut a pomohl fotbalistům Paris St. Germain k domácí ligové výhře 2:0 nad Lille. Obhájci titulu po ní vedou tabulku s náskokem 11 bodů.

Nejdražší hráč světa Neymar nastoupil poprvé od zranění stehna z říjnové reprezentační přípravy. Kouč Thomas Tuchel ho zařadil do základní jedenáctky i přesto, že Neymar v týdnu o své vůli odletěl na finálový turnaj tenisového Davisova poháru. V úterý večer v Madridu sledoval zápas světové jedničky Rafaela Nadala.

Neymar byl na hřišti u obou branek PSG, které v prvním poločase vstřelili Mauro Icardi a Ángel di María. V 65. minutě ho vystřídal Kylian Mbappé.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Americký regulátor označil čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti

Americká Federální komise pro spoje (FCC) dnes jednohlasně označila čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti. Největšími klienty těchto firem jsou v USA hlavně venkovští operátoři, kteří při nákupu produktů a služeb Huawei a ZTE nemohou napříště využít prostředky z vládního fondu, jenž má k dispozici 8,5 miliardy dolarů (bezmála 197 miliard Kč). Telekomunikační regulátor navrhuje, aby se čínské vybavení stávajících telekomunikačních sítí nahradilo, informovala agentura Reuters.

Jde o poslední z řady kroků americké vlády, jejichž cílem je zamezit nákupu vybavení od Huawei a ZTE. Konečné nařízení jejich vybavení ze sítí odstranit se podle Reuters očekává nejdříve příští rok. Huawei krok FCC považuje za nezákonný a komisi žádá, aby rozhodnutí "založené na iracionálních spekulacích a dohadech" znovu zvážila.

před 1 hodinou

Airbnb mimo USA a Čínu měla loni zisk 46 milionů USD

Aktivity Airbnb mimo Spojené státy a Čínu loni vykázaly zisk 46,47 milionu USD (1,1 miliardy Kč) ve srovnání se ztrátou 97,22 milionu USD v předchozím roce. Uvádí to zpráva, kterou firma zprostředkovávající ubytování v soukromí předložila úřadům v Irsku a jejíž obsah dnes zveřejnila. Výnosy, které tvoří poplatky vybrané Airbnb, nikoliv celkové peníze vybrané od hostů, se zvýšily o více než 35 procent na 2,42 miliardy USD (56 miliard Kč).

Další zprávy