Kleslová je starostkou Prahy 10, pomohly jí i hlasy z ODS

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
Aktualizováno 27. 11. 2014 15:13
Hnutí ANO v Praze 10 povládne s ČSSD, zelenými a stranou exstarosty Zoufalíka. Koalice se ale neobejde bez tiché podpory ODS či komunistů.
Foto: Vojtěch Marek

Praha - Šéf hnutí ANO Andrej Babiš nazýval členy ODS v Praze 10 "nohsledy kmotra Tomáše Hrdličky", teď jeho pravá ruka Radmila Kleslová i díky nim ovládla tamní radnici.

Do křesla starostky desátého městského obvodu Kleslovou vynesly i hlasy ODS včetně bývalého místostarosty Milana Richtera nebo exstarosty Bohumila Zoufalíka (Nezávislí pro Prahu 10), který je jako bývalý člen ODS s vlivným pražským lobbistou Hrdličkou též spojován. Zoufalík byl navíc zvolen za člena rady.

Kleslovou podpořili také zastupitelé z ČSSD, za kterou byla Kleslová v minulém volebním období místostarostkou, Strana zelených a komunisté.

"Pro blaho občanů bychom měli pracovat všichni," řekla Kleslová krátce po svém zvolení. Slíbila také občanům, že pod jejím vedením nebude městská část pokračovat v plánu na stavbu nové radnice za miliardu.

Prvním místostarostou se stal Vladimír Novák z ČSSD, druhým místostarostou Petr David z ANO. Hnutí v devítičlenné radě obsadilo celkem pět míst, sociální demokraté dvě. V radě zasedne také po jednom zástupci z Nezávislých pro Prahu 10 a Strany zelených.

Tyto čtyři strany však mají ve čtyřicetihlavém zastupitelstvu k dispozici pouze 19 hlasů. Budou se tedy muset při vládnutí opírat o tichou podporu z řad ODS nebo komunistů. Obě strany, které si vznikající vláda potřebuje předcházet, již dostaly vedení nejdůležitějších výborů – komunisté povedou kontrolní výbor, ODS výbor finanční.

Nečekaný krach dohody

Lídryně strany, která se v předvolební kampani profilovala jako bojovník s kmotry a korupcí, přitom pro podporu za "starou partou" chodit nemusela. Od voleb vyjednávala o koalici s místním sdružením Vlasta a TOP 09, se kterou by dala dohromady pohodlnou většinu 25 hlasů.

Na začátku tohoto týdne však těsně před podepsáním dohody couvla. Důvod je jednoduchý - hnutí chtělo víc postů v radě než nabízenou třetinu.

"Na klubu mi řekli, že je to nevýhodné, že mám jednat o výhodnější variantě. My jsme vítězové voleb a měli bychom jen jednu třetinu v radě. S tou nic nemůžeme prosadit," řekla Kleslová deníku Aktuálně.cz. Výhodnější variantu jí nové uspořádání skutečně nabídlo - kromě starostky získalo ANO také převahu v radě.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Soud odmítl žalobu kraje na šumavský národní park a ministerstvo kvůli zónám

Krajský soud v Českých Budějovicích odmítl žalobu Jihočeského kraje na šumavský národní park a ministerstvo životního prostředí kvůli poslednímu návrhu zón území. Soud uvedl, že na rozhodování ve sporu nemá pravomoc. ČTK to dnes řekl právní zástupce NP Šumava Miloš Tuháček. Kraj se na soud obrátil s tvrzením, že jej národní park i ministerstvo prakticky vyloučily z jednání o rozčlenění zón ochrany přírody.

"Podobné záležitosti by asi měl spíše řešit Ústavní soud," řekl Tuháček. Krajský soud v odůvodnění usnesení uvedl, že kvůli absenci základní podmínky řízení mu nezbylo než žalobu odmítnout. Proti rozhodnutí je možné podat kasační stížnost k nejvyššímu správnímu soudu.

Jihočeský kraj žalobou reagoval na loni projednávanou takzvanou zonaci, která navrhovala park rozdělit na čtyři území s rozdílným přístupem. Návrh počítal s tím, že nejpřísnější režim, v němž se nesmí zasahovat, platí pro 27 procent rozlohy NP Šumava. Rozdělení zón kritizovali někteří vědci, kteří tvrdili, že území s nejpřísnějším režimem by mělo zabírat až polovinu parku.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Testy v Premier League přinesly jeden případ nákazy v Tottenhamu

Další vlna testování v anglické fotbalové Premier League před plánovaným restartem soutěže 17. června přinesla jeden pozitivní výsledek na koronavirus. Tottenham potvrdil, že nákaza se objevila u člena klubu, jenž neměl příznaky covidu-19.

Pozitivní test pochází z pondělního a úterního testování celkem 1197 osob. Předchozí tři vlny odběrů po návratu fotbalistů k týmovým tréninkům přinesly 12 pozitivních výsledků.

Nejbohatší soutěž světa se kvůli koronavirové pandemii nehraje od března. Do konce sezony zbývá devět kol, během dvou týdnů do restartu ligy kluby čekají ještě přípravné zápasy. Tabulku vede s obřím náskokem 25 bodů Liverpool, jemuž stačí dvakrát vyhrát, aby se po třiceti letech stal mistrem.

Další zprávy