Klausovi musí k soudu. Kvůli dvěma bytům v Praze-Libni

Domácí Domácí
8. 12. 2008 9:48
Klausovy žaluje exmanželka bývalého šéfa družstva
Václav Klaus ve Vladislavském sále při tradičním projevu k výročí české státnosti.
Václav Klaus ve Vladislavském sále při tradičním projevu k výročí české státnosti. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Prezidentský pár nečelí jen jedné žalobě kvůli družstevnímu bytu v Praze-Libni, ale dokonce dvěma.

Pražské stavební bytové družstvo se už letos na jaře začalo domáhat vrácení družstevního bytu v domě v Kubišově ulici. Václav Klaus před deseti lety podepsal smlouvu, která mu zajistila na tento třípokojový byt práva. Družstvo ale dnes tvrdí: smlouva je neplatná.

Na smlouvě chybí podpis manželky

Klausovi totiž získali práva, která počítala s budoucím převedením bytu do vlastnictví, od Ivana Přikryla, někdejšího předsedy Svazu bytových družstev a nynějšího šéfa kanceláře předsedy Sněmovny a spolupracovníka ČSSD Jiřího Paroubka. O podpisu smlouvy ale údajně nevěděla Přikrylova tehdejší manželka Růžena, která na rozdíl od svého muže v té době byla členkou družstva. Bez jejího podpisu nesměl Přikryl s bytem disponovat.

Přikrylova bývalá žena spolu s družstvem proto Klausovy zažalovala.

O 3 tisíce méně než ostatní

Kromě tohoto sporu o třípokojový byt ale bude dnes Obvodní soud pro Prahu 8 řešit i další žalobu: Ve stejném patře domu v Kubišově ulici už Klausovi dříve jeden byt vlastnili. Družstvo nyní tvrdí, že byt Klausovi získali pod cenou. Podle materiálů, se kterými družstvo míří k soudu, zaplatili jiní nájemci za převod stejných bytů 14 500 korun za metr čtvereční, prezidentský pár ale jen 11 100 korun.

"V souvislosti s desetimilionovou dotací pro Pražské stavební družstvo, kterou kdysi podepsal osobně ministr financí Václav Klaus, může jít o skrytý úplatek," řekl Týdnu šéf bytového družstva Michal Lurie.

Prezident už několikrát novinářům vzkázal, že se ke sporu o byt nebude vyjadřovat.

 

Právě se děje

Další zprávy