Klaus vyznamená grafika Kulhánka či odbojářku Honovou

elb
27. 10. 2007 8:21
Vyznamenáni budou v neděli
Ceremoniál skončil. Vojáci čestné stráže odnášejí prezidentskou standardu a státní vlajku z Vladislavského sálu.
Ceremoniál skončil. Vojáci čestné stráže odnášejí prezidentskou standardu a státní vlajku z Vladislavského sálu. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Ku příležitosti státního svátku vyznamená preident Václav Klaus řadu českých osobností. Podle Lidových novin by mezi nimi měl být letos i malíř a grafik Oldřich Kulhánek a členka protikomunistického odboje Anna Honová.

Výtvarník Oldřich Kulhánek (67) by měl podle deníku dostat Medaily za zásluhy. Kulhánek byl v roce 1971 zatčen komunistickou Státní bezpečností za pobuřování. Na počátku devadesátých let vytvořil návrhy na nové české bankovky a je také autorem návrhu poštovní známky s obličejem prezidenta Klause. 

Jedenaosmdesátiletá Anna Honová dostane Řád Tomáše Gariggua Masaryka. Honová byla v padesátých letech za členství v ilegální odbojové skupině Včela vězněna komunisty. Dvacet měsíců strávila ve vyšetřovací vazbě, kde vynucovali vyznání vyšetřovatelé StB v čele s Aloisem Grebeníčkem, otcem bývalého předsedy KSČM Miroslava Grebeníčka.

Informaci o svém vyznamenání potvrdila Lidovým novinám: "Jsem nesmírně poctěná. Když jsem se to dozvěděla, tak mi stoupl tlak. Dlouho jsem to tajila. I doma jsem o tom řekla až před několika dny. Je to pocit nesmírné pokory."

Medaile za Tobruk

Medaili za hrdinství dostane pětaosmdesátiletý válečný veterán z bitvu u Tobruku Stanislav Hnělička, který údajně jako první vnikl 10. prosince 1941 do nepřátelského postavení a zúčastnil se největšího počtu riskantních průzkumných hlídek své čety.

Medaili za zásluhy by údajně mohla obdržet milosrdná sestra Marie Goretti Boltnarová, uvádí deník.

Mezi navrženými na Medaili za zásluhy je z červnového usnesení Poslanecké sněmovny i bývalý komunistický poslanec a bývalý místopředseda KSČM Zdeněk Klanica.

Vyznamenání ani letos patrně nedostanou hrdinové protikomunistického odboje kolem bratří Mašínů.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Německá Křesťanskodemokratická unie (CDU) si za kandidáta na kancléře do zářijových voleb vybrala svého předsedu Armina Lascheta, hlásí agentury.

Další zprávy