Klaus volal do Rakouska kvůli filmu o Dukovanech

Domácí Domácí
9. 11. 2008 20:00
Ministr: Nebudu reagovat na fiktivní snímek
Jaderná elektrárna Dukovany
Jaderná elektrárna Dukovany | Foto: ČEZ

Praha - Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg sice v pátek řekl, že nebude oficiálně reagovat na rakouský televizní film o fiktivní havárii jaderné elektrárny Dukovany a o jejích důsledcích pro tamní příhraničí.

Ale jak vyšlo nyní najevo, už ten den volal do Rakouska prezident Václav Klaus a vyčetl svému protějšku Heinzi Fischerovi uvedení snímku. Podle Klausova mluvčího to český prezident označil za nešťastné. Jak píší média, Radim Ochvat se ale nechtěl vyjádřit, zda Klaus film První den viděl. Pouze potvrdil, že prezident Fischerovi volal.

Rakouská veřejnoprávní televizní a rozhlasová stanice ORF odvysílala film ve čtvrtek večer. Snímek byl součástí bloku pořadů ke 30. výročí referenda o jaderné energetice, ve kterém se zformoval důsledně protijaderný postoj Rakouska.

Šéf diplomacie Schwarzenberg se odkázal právě na to, že jde o fiktivní snímek. Český velvyslanec ve Vídni Jan Koukal byl o poznání emotivnější: ČT řekl, že „považuje za nešťastné a přímo nemorální tímto způsobem mást a strašit rakouskou veřejnost".

"Přístup rakouských tvůrců považuji za neprofesionální," dodal. Na Čt také zanělo, že podle velvyslanectví ve Vídni bude po konzultaci s ministerstvem zahraničí zváženo vydání oficiálního stanoviska.

Pořad byl inzerovaný v programu jen jako čistá fikce o havárii "nedaleko rakouských hranic" -  nakonec ale situoval katastrofu do konkrétní jaderné elektrárny. Česká strana je tu podle médií představována jako partner, který není schopen poskytovat včasné a správné informace.

"Film byl natočen tak, že poškozuje česko-rakouské vztahy," komentuje to Koukal. "V konečném důsledku pak podle mého názoru poškozuje především Rakušany."

Film, jehož režisérem je v Rakousku známý autor hororů Andreas Prochaska, nebyl v prvních reakcích místních kritiků příliš pochválen, píší České noviny.cz.

Ti prý nicméně vítají formu hraného dokumentu, který neusiluje o akční film.  Právě "normálnost" podle nich na snímku působí nejvíc znepokojivě.

Současně si však recenzenti všímají, že rakouské bezpečnostní a záchranné složky působí tak bezchybně, že film připomíná propagaci civilní obrany.

Vedení ORF řeklo, že film byl předem promítnut i nejmenovanému "zástupci České republiky". České velvyslanectví ale odmítlo, že by mohlo jít o jeho pracovníka.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Zrušení ústavního práva na potrat vyvolalo protesty napříč Spojenými státy

V amerických městech se čekají další protesty spojené s pátečním verdiktem nejvyššího soudu, který po téměř 50 letech zrušil ve Spojených státech ústavní právo na potrat. Už během sobotního dopoledne se lidé opět scházeli před budovou soudu ve Washingtonu, přičemž vedle stovek nespokojených přišla podle médií i menší skupina lidí, kteří verdikt umožňující zakazovat interrupce vítají. Nové manifestace přicházejí po pátečních protestech, ale i oslavách v New Yorku, Bostonu, Atlantě nebo Los Angeles.

Nejvyšší soud poměrem pěti hlasů ku čtyřem zneplatnil precedenční verdikt z roku 1973, který vytvořil právo na ukončení těhotenství přibližně do 23. týdne. Páteční stanovisko představuje velmi vzácné rozhodnutí, které zrušením platného precedentu práva Američanů nerozšiřuje, ale omezuje. Verdikt dává možnost americkým zákonodárcům potraty libovolně regulovat a v několika státech s republikánským vedením už jsou nyní tyto procedury zakázané.

Před budovou soudu nedaleko washingtonského Kapitolu po zveřejnění verdiktu slavili členové takzvaného hnutí pro život, pro které šlo o dlouho očekávaný moment, zatímco zastánci práva na potrat vývoj těžce vstřebávali. Protesty proti rozhodnutí nejvyššího soudu se do večera rozšířily do mnoha koutů Spojených států. Průzkumy veřejného mínění v USA dlouhodobě ukazují většinovou podporu práva na interrupce, byť se čísla mohou stát od státu výrazně lišit.

Bezpečnostní složky se v souvislosti s očekávaným výbušným verdiktem připravovaly na násilí a noc na sobotu v tomto směru přinesla několik menších incidentů. V Jacksonu ve státě Mississippi podle televize CNN nad ránem neznámý muž vystupující proti potratům najel autem do dobrovolníka místní kliniky. Web Huffington Post pak informoval o dění v Cedar Rapids ve státě Iowa, kde nějaký muž najel do žen pochodujících za právo na interrupci.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Čeští hokejbalisté porazili ve čtvrtfinále MS Finsko 9:1

Čeští hokejbalisté zvítězili ve čtvrtfinále mistrovství světa v kanadském Lavalu nad obhájci stříbra Finy jednoznačně 9:1 a na čtrnáctém světovém šampionátu postoupili potřinácté mezi nejlepší čtyři celky. Pěti góly zazářil Dalimil Zvonek. Šest bodů za šest asistencí si připsal Martin Kruček.

Češi, kteří ovládli základní skupinu A1 bez porážky, s Finy prohráli před třemi roky na minulém MS v Košicích v semifinále 1:2 v prodloužení. Po následné porážce v duelu o 3. místo s Kanadou (2:3 v prodloužení) skončili teprve podruhé v historii bez medaile. V roce 2005 v Pittsburghu obsadili páté místo.

V Lavalu museli svěřenci trenéra Jiřího Mašíka dohánět ztrátu. Při vyloučení Henrika Kärkkäinena nevyužili přesilovou hru a v čase 9:07 otevřel skóre Sami Pietsalo. Český výběr ve 14. minutě bleskově během 11 sekund otočil stav. Při trestu Juusa Nieminena vyrovnal Jan Müller a vzápětí se zapsal mezi střelce Tomáš Zajíček.

Ve druhé třetině pojistil náskok dvěma góly Zvonek, který skóroval v 18. a 27. minutě. Mezitím se Mašíkův výběr ubránil ve dvou oslabeních při pobytu Ondřeje Pražáka a Radomíra Vaňka na trestné lavici.

Po 59 sekundách závěrečného dějství při vyloučení Mikka Hyvönena zvýšil Tomáš Fejfar. V čase 32:23 dovršil hattrick Zvonek a za čtyři minuty přidal ičtvrtou trefu. Potom se prosadil Lukáš Lhota a ve 43. minutě korunoval své střelecké představení Zvonek.

před 3 hodinami

Českou obec sokolskou povede v dalších třech letech opět Hana Moučková

Českou obec sokolskou povede i v nadcházejících třech letech starostka Hana Moučková. Bude to její páté funkční období. Delegáti o tom rozhodli dnes na 13. sjezdu, který se uskutečnil v Tyršově domě v Praze. Oznámil to mluvčí obce Jiří Reichl.

Moučková vede sokoly již od roku 2011. Je také první ženou, která tento post zastává od založení organizace před 160 lety.

Sokol, který se řadí mezi nejstarší spolky v Česku, vznikl 16. února 1862, kdy Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner založili Tělocvičnou jednotu pražskou se znakem sokola v letu. V současnosti má Česká obec sokolská 152 tisíc členů.

Od ostatních sportovních organizací se Sokol odlišuje mimo jiné tím, že se věnuje i kulturně-společenským aktivitám. Pod hlavičkou České obce sokolské tak působí asi dvě stovky divadelních, loutkářských, folklorních a hudebních nebo pěveckých sborů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy