reklama
 
 

Klaus: Vláda dává naději? To nemohl myslet vážně ani Zeman

4. 1. 2015 12:55
Bývalý prezident Václav Klaus se s Milošem Zemanem shodne v názorech na Ukrajinu, ale v řadě dalších otázek s ním nesouhlasí.

Praha - Současná vláda nepřináší podle bývalého prezidenta Václava Klause lidem naději. Řekl to v nedělním pořadu Partie televize Prima. Reagoval tak na slova z Vánočního poselství prezidenta Miloše Zemana.

Vládu Klasu kritizoval kvůli zadluženosti Česka, ale i směřování k "nebezpečnému policejnímu systému". Exprezident si však stěžoval také na média, EU, bývalé spolustraníky i na Zemana.

"Vůbec nechci bojovat proti naději, ale že by tato vláda dala lidem naději, to snad ani Miloš Zeman nemohl myslet úplně vážně," prohlásil Klaus. Dodal, že sice nynější vláda o kousek stabilizovala politickou situaci po pádu vlády Petra Nečase (ODS), ale všechny strany jsou podle něj vyčpělé a některé jsou prý dokonce spíše antistrany.

"Pořád se bojím finanční situace, která tady je, protože někdo bude muset ty dluhy někdy začít splácet," uvedl. Obává se rovněž posilování postavení státních zástupců. "Mám pocit, že to vede k nákroku k nebezpečnému policejnímu systému," doplnil.

Rušení poplatků? Podle Klause chyba

Mezi chybami vlády zmínil například i zrušení zdravotnických poplatků, zavedení porodného na další dítě nebo zmatek v daních.

"Regulační poplatky byly každopádně krok správným směrem. Doktor nám něco dává, takže že bych nemohl dát sumu, která se blíží ceně tramvajového lístku, je hloupost. Je to hloupost sociální demokracie, že se nechala vmanévrovat do toho, aby prosadila zrušení poplatků," řekl.

"A děti buď chcete, nebo nechcete. A ne proto, abyste dostávali porodné," dodal.

Zeman má větší prostor v médiích

Přestože se s nynějším prezidentem jeho předchůdce neshodl v názoru na vládu, jednotní jsou v názorech na situaci na Ukrajině.

Konflikt mezi ukrajinskými vládními silami a proruskými separatisty na východě Ukrajiny podle Klause vyhrocuje Evropská unie a USA, které svádí rozdmýchání krize na Rusko.

Podobně se vyjadřuje v médiích i Zeman, v sobotním rozhovoru pro deník Právo označil předsedu ukrajinské vlády Arsenije Jaceňuka za "premiéra války".

Přes shody v názorech na Ukrajinu si však Klaus postěžoval, že Zemanovi média odpouštějí více než jemu. Současný prezident má prý rovněž větší prostor v médiích, míní exprezident.

autor: ČTK | 4. 1. 2015 12:55

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama