Klaus v Ostravě slavnostně otevře školu svého syna

ČTK ČTK, Michal Kalina
29. 8. 2011 17:50
Není na tom nic špatného, sdělil prezidentův mluvčí
Prezident Václav Klaus.
Prezident Václav Klaus. | Foto: Jan Langer

Praha - Prezident Václav Klaus zahájí tradičně nový školní rok v jedné ze základních škol. Ještě předtím se ale zúčastní slavnostního otevření ostravské pobočky gymnázia, které vede jeho syn.

Novou vyučovací budovu zde otevírá pražské gymnázium Porg. Vedle původní školy v pražské Libni a Nového Porgu v Krči půjde o třetí zařízení společnosti pod vedením Václava Klause mladšího.

"Přijal pozvání na otevření prestižní školy, nevidím na tom opravdu nic v nepořádku. Úspěch se přece nemá trestat, naopak, měl by se podporovat," odpověděl mluvčí prezidentské kanceláře Radim Ochvat na dotaz Aktuálně.cz, zda nejde o jistou formu propagace.

Podle mluvčího zahajuje Klaus školní rok pokaždé někde jinde. "Osobně jsem ho pozval, pak jsme poslali i oficiální žádost," potvrdil redakci Aktuálně.cz účast hlavy státu na akci soukromé školy Klaus mladší.

Ten se v poslední době aktivně vyjadřuje ke školské problematice, je také poradcem ministra školství Josefa Dobeše (VV) pro otázky regionálního školství a základních a středních škol. Mluvilo se i o Ladislava Bátory.

Ředitelka ostravské pobočky Dagmar Dluhošová sdělila, že informaci obdržela jako hotovou věc, a to z prezidentské kanceláře.

Porg podporuje prostřednictvím nadačního fondu mimo jiné generální ředitel ČEZ Martin Roman. Ten na ni převedl akcie firmy v hodnotě kolem sto milionů korun.

Klaus po otevření nové školy navštíví Základní školu Generála Janka v Mariánských horách. V plánu má také oběd s moravskoslezským hejtmanem Jaroslavem Palasem (ČSSD) a setkání s ostravským primátorem a vedením města.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Španělský král pověřil premiéra Sáncheze sestavením další vlády

Úřadující španělský premiér a šéf socialistů Pedro Sánchez ve středu po jednání se španělským králem Felipem VI. oznámil, že od panovníka přijímá pověření k pokusu o sestavení nové vlády. Upozornil však, že celý proces pravděpodobně potrvá ještě týdny.

Sánchez uvedl, že od příštího týdne se pokusí získat na svou stranu další politické subjekty ve značně fragmentovaném parlamentu. "Žádná jiná alternativa není možná," zdůraznil socialistický politik. Hlasování o důvěře nové vládě v parlamentu však budou podle Sáncheze pravděpodobně předcházet ještě týdny jednání.

Socialisté (PSOE) zvítězili v listopadových předčasných volbách, ale nepodařilo se jim získat nadpoloviční většinu v parlamentu. Ze 350 poslanců jich mají pouze 120.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Příští rok bude pro ochranu klimatu rozhodující, prohlásil generální tajemník OSN

Příštích 12 měsíců bude pro světové společenství rozhodující v boji proti klimatické krizi. Prohlásil to ve středu podle agentury DPA generální tajemník OSN António Guterres na madridské konferenci OSN o změnách klimatu (COP25). Je podle něj třeba uskutečnit to, co vědci označují za nezbytné.

"V roce 2020 musíme splnit, co vědci stanovili jako nezbytnost, nebo my a všechny následující generace zaplatíme nesnesitelnou cenu," varoval Guterres. Svět se podle něj bude oteplovat a stávat nebezpečným rychleji, než se kdy pokládalo za možné. Emise oxidu uhličitého budou muset od příštího roku začít klesat, pokud mají zůstat cíle pařížské klimatické dohody na dosah. "Potřebujeme větší ctižádost, více solidarity a více naléhavosti," vyzval Portugalec.

COP25 ve španělské metropoli zasedá od 2. prosince a skončí tento pátek. Tématem je boj s klimatickými změnami a detaily týkající se realizace pařížské klimatické dohody z roku 2015. Ta má za cíl udržet vzestup průměrné globální teploty co nejvíce pod dvěma stupni Celsia, pokud možno na 1,5 stupni v porovnání s teplotou v předindustriálním období. Zachování současných podmínek by ovšem podle vědců mohlo znamenat oteplení do konce tohoto století až o tři stupně Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy