Klaus v Ostravě slavnostně otevře školu svého syna

ČTK ČTK, Michal Kalina
29. 8. 2011 17:50
Není na tom nic špatného, sdělil prezidentův mluvčí
Prezident Václav Klaus.
Prezident Václav Klaus. | Foto: Jan Langer

Praha - Prezident Václav Klaus zahájí tradičně nový školní rok v jedné ze základních škol. Ještě předtím se ale zúčastní slavnostního otevření ostravské pobočky gymnázia, které vede jeho syn.

Novou vyučovací budovu zde otevírá pražské gymnázium Porg. Vedle původní školy v pražské Libni a Nového Porgu v Krči půjde o třetí zařízení společnosti pod vedením Václava Klause mladšího.

"Přijal pozvání na otevření prestižní školy, nevidím na tom opravdu nic v nepořádku. Úspěch se přece nemá trestat, naopak, měl by se podporovat," odpověděl mluvčí prezidentské kanceláře Radim Ochvat na dotaz Aktuálně.cz, zda nejde o jistou formu propagace.

Podle mluvčího zahajuje Klaus školní rok pokaždé někde jinde. "Osobně jsem ho pozval, pak jsme poslali i oficiální žádost," potvrdil redakci Aktuálně.cz účast hlavy státu na akci soukromé školy Klaus mladší.

Ten se v poslední době aktivně vyjadřuje ke školské problematice, je také poradcem ministra školství Josefa Dobeše (VV) pro otázky regionálního školství a základních a středních škol. Mluvilo se i o Ladislava Bátory.

Ředitelka ostravské pobočky Dagmar Dluhošová sdělila, že informaci obdržela jako hotovou věc, a to z prezidentské kanceláře.

Porg podporuje prostřednictvím nadačního fondu mimo jiné generální ředitel ČEZ Martin Roman. Ten na ni převedl akcie firmy v hodnotě kolem sto milionů korun.

Klaus po otevření nové školy navštíví Základní školu Generála Janka v Mariánských horách. V plánu má také oběd s moravskoslezským hejtmanem Jaroslavem Palasem (ČSSD) a setkání s ostravským primátorem a vedením města.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Požár na Říčansku mohl kontaminovat vodu v Lítožském rybníce, platí v něm zákaz koupání

V Lítožnickém rybníce v pražské Dubči a v Říčanském potoce byl v úterý vyhlášen zákaz koupání a rybolovu. Voda může být kontaminovaná po požáru skladovací haly v Uhříněvsi. Na Ttwitteru o tom dnes vpodvečer informovali pražští hasiči. Požár uhasili v úterý odpoledne.

V Lítožnickém rybníce v Praze 10 a v Říčanském potoce, který rybníkem protéká, by mohla být závadná voda z čističky odpadních vod. Byl proto vydán zákaz koupání, odebírání vody a lovu ryb v této oblasti. Na místě jsou chemici, uvedli pražští hasiči.

Hala s drogistickým zbožím v Uhříněvsi začala hořet v neděli odpoledne. Plameny se hasičům podařilo dostat pod kontrolu zhruba po dvou hodinách. Dnes dopoledne byla na místě ještě jedna jednotka, která vyhledávala a dohašovala skrytá ohniska.

Vodu použitou při hašení, která měla zvýšené pH, hasiči nejprve nechávali odtéct kanalizací do nedaleké čističky odpadních vod. Ta ale nedokázala zpracovat všechnu kontaminovanou vodu, a i když hasiči s přečerpáváním přestali, část přetekla do Říčanského potoka. Na problém podle mluvčího pražských hasičů Martina Kavky upozornil úhyn několika ryb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy