reklama
 
 

Klaus udělil 14 milostí, pomohl i exšéfce univerzity

14. 2. 2012 17:22
Někdejší ředitelka Metropolitní univerzity Anna Benešová byla odsouzena za korupci

Praha - Prezident Václav Klaus udělil v úterý milost čtrnácti lidem, pomohl i někdejší šéfce Metropolitní univerzity Anně Benešové.

Té prominul podmíněný trest odnětí svobody a zbytek trestu zákazu činnosti za porušování povinnosti při správě cizího majetku, podplácení a zpronevěru. Podle Hradu Klaus přihlédl k tomu, že její těžce nemocný manžel potřebuje její pomoc.

Benešová podle verdiktu soudu způsobila škole šestimilionovou škodu, protože umožnila bezplatné studium desítkám lidí. Převážně šlo o státní úředníky. Kromě toho ředitelka předávala úplatky lidem, kteří mohli ovlivnit, jak bude prostor školy využíván. Šlo o částky v řádu desítek tisíc korun.

Benešová všechna obvinění popírala. Soud jí sice neuvěřil, zároveň ale řekl, že z těchto skutků ředitelka neměla osobní prospěch.

Mezi Klausem omilostněnými je osm žen, které většinou pečují o malé děti, jedna je upoutaná na invalidní vozík.

"Ve většině případů ho k tomu vedly humanitární důvody," potvrdil mluvčí Hradu Radim Ochvat.

Milost dostali i tři cizinci, přičemž Marianu Horváthovi ze Slovenska Klaus prominul vyhoštění za podvod. Důvodem bylo to, že se skutek stal před více než 20 lety, kdy se trest vyhoštění ukládal jen na dobu neurčitou.

O odkladu trestu za zpronevěru rozhodl prezident u Tomáše Maliny, podle mluvčího Klaus o jeho žádosti o milost rozhodne až na základě dalšího vývoje jeho zdravotního stavu. Malina navíc část způsobené škody už uhradil a zbytek škody se zavázal splácet.

autor: Domácí | 14. 2. 2012 17:22

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama