Klaus si u mě žárovku nekoupil, říká evropský rebel

Pavel Baroch
4. 9. 2011 8:40
Obchodník se postavil Bruselu a dál prodává zakázané Edisonovy žárovky
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Pro evropské továrny je 1. září dnem, kdy musí z rozhodnutí Evropské unie zastavit výrobu dalších klasických žárovek. Po stowattových a následně pětasedmdesátiwattových přišly na řadu i šedesátiwattové.

Martin Ponza a jeho společník si od toho dne zase slibují, že by se jim zase mohly začít hýbat obchody se "zakázanými" žárovkami.

Ponza si totiž na truc proti bruselskému rozhodnutí postupně nahradit tradiční "edisonky" úspornými zářivkami založil internetový obchod, kde nabízí "klasické žárovky na zahřátí a žárovky jako dekoraci".

"Z části to byla recese, z části reálný projekt," řekl Aktuálně.cz Ponza. "Proč by nám měla Evropská unie něco zakazovat. Každý má právo se svobodně rozhodnout, jestli si do objímky strčí úspornou zářivku, nebo klasickou žárovku."

Klaus si nic neobjednal

Podobně před dvěma lety, kdy Brusel odstartoval postupný zákaz klasických žárovek, hovořil i prezident Václav Klaus, podle něhož je hloupost, když lidem někdo diktuje, co si mají koupit či kolikrát denně rozsvítit. 

Foto: ČEZ

"Kdybych byl normálním občanem, který běžně chodí do našich nákupních center, tak bych opravdu skoupil na zbytek svého, určitě už ne dlouhého, života dostatečnou zásobu žárovek," citovaly Klause v roce 2009 Lidové noviny.

Klaus ovšem nejspíš nezavítal ani do e-shopu pana Ponzy. "Nikdo pod takovým jménem si u nás žárovky neobjednal," konstatoval Ponza, který se při založení obchodu nechal inspirovat podobnou aktivitou v Německu.

Obchody klesly na nulu

Ve svém skladu má ještě zásobu žárovek, které si pořídil ještě předtím, než je obchody vyprodaly. Zájem o ně ovšem v jeho internetovém "žárovkářství" postupně klesal, až se zastavil na nule. Doplňovat zásoby z Číny nebo jiné země mimo EU tedy zatím nemusí. 

Přitom když loni na podzim obchod otevíral, vyřídil za měsíc deset až dvacet objednávek po minimálně dvaceti žárovkách. "Teď v srpnu jsme neprodali nic," řekl Aktuálně.cz Ponza. Oživení očekává právě od letošního září a zákazu šedesátiwattových žárovek.

Foto: Ludvík Hradilek

"Nabídku samozřejmě rozšířím," poznamenal Ponza, kterého ještě ani nenavštívil žádný z českých kontrolních úřadů, přestože prodává "zakázaný" sortiment.

Úspora proudu jako Rumunsko

Evropská unie si od postupného zákazu tradičních žárovek slibuje, že díky tomu ušetří celá Evropa elektřinu, životní prostředí i peníze.

Brusel podle Juraje Krivošíka ze Střediska pro efektivní využívání energií SEVEn odhaduje, že se v Evropě díky zákazu klasických žárovek ušetří v roce 2020 elektřina, která odpovídá současné spotřebě Rumunska.

"Před časem jsme vypočítali, že kdyby každá česká domácnost vyměnila jen jednu stowattovou žárovku, ušetřilo by se stejně, jako by na rok zmizelo ze silnic na 360 tisíc aut," řekl Aktuálně.cz Krivošík.

Z finančního pohledu by konec tradičních skleněných baněk se zatočeným drátkem měl v celé EU přinést roční úsporu 11 miliard eur, tedy okolo 270 miliard korun.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Prostějovská nemocnice dostala od sportovců 300 tisíc korun

Celkem 300 tisíc korun mezi sebou v Prostějově vybrali bývalí i současní sportovci a manažeři s cílem podpořit boj proti koronaviru. Na daru pro místní nemocnici se podíleli například bývalý tenisový reprezentant Jiří Novák, jeho současný daviscupový kolega Jiří Veselý nebo basketbalista Lukáš Palyza. Společně s nimi věnoval peníze také sportovní manažer Miroslav Černošek.

"Mně ten nápad přišel od prvního okamžiku velice dobrý. V současné situaci, kdy se lidi musí semknout, jsem byl od první chvíle připraven jakkoli přispět," řekl České televizi Veselý, který věnoval 50 tisíc korun stejně jako někdejší pátý hráč světa Novák a daviscupový kapitán Jaroslav Navrátil.

Symbolický šek od nich dnes převzal primátor František Jura. "Sportovci, které město dlouhodobě podporuje, se nyní rozhodli naopak pomoci městu," řekl Černošek na webu prostějovské radnice.

Předsedkyně představenstva nemocnice Marie Marsová uvedla, že peníze budou rozděleny mezi zdravotníky, kteří jsou v době pandemie nejvytíženější. "Lékaři, sestry a další personál jsou v pomyslné první linii. Dáváme jim tak signál, že víme, co pro nás dělají, a velmi si jejich nasazení vážíme," dodal primátor Jura.

Další zprávy