Klaus se ptal Kasparova na radar. Nedůležité, míní Rus

Vendula Křížová
30. 3. 2008 18:15
Kasparova obdivuji, řekl Klaus Uvnitř: FOTO
Šachový velmistr Garry Kasparov se na zámku Hluboká utkal s dvaceti soupeři najednou
Šachový velmistr Garry Kasparov se na zámku Hluboká utkal s dvaceti soupeři najednou | Foto: Roman Staněk, Aktuálně.cz

Hluboká - Téměř třičtvrtě hodiny si v neděli povídal český prezident Václav Klaus se slavným šachistou a nyní nejznámějším představitelem ruské opozice Garri Kasparovem. Světový velmistr přijel do Hluboké na exhibiční šachový turnaj.

Klaus, který se netají proruským postojem, podle svých spolupracovníků vyhledal setkání s Kasparovem, protože "se s ním zná a obdivuje jej".

Podle informací Aktuálně.cz se rozhovor obou politiků točil zejména kolem politických a společenských problémů Moskvy a napětí v regionu. Český prezident se ovšem zajímal i o Kasparovovův pohled na plánované umístění radaru NATO v Brdech.

"Pan prezident se chtěl zejména dozvědět více o situaci v Rusku," potvrdil reportérům Aktuálně.cz v Hluboké Kasparov. A připustil, že další Klausovo téma - americký radar - osobně nepovažuje za důležité: "Zajímal ho názor na protiraketovou obranu, avšak já toto téma nevnímám jako ve skutečnosti příliš významné pro ruskou zahraniční politiku. Jde o zástupný problém, narozdíl od hrozících rostoucích ekonomických problémů mé země."

Bezprostředně po schůzce s velmistrem hlava státu Hlubokou opustila, jméno Klaus však na listině hostů zůstalo - jedním z účastníků šachového klání byl totiž prezidentův syn Jan.

Rozhovor s Garrym Kasparovem si můžete přečíst brzy na Aktuálně.cz

 

Právě se děje

Další zprávy