Klaus se ptal Kasparova na radar. Nedůležité, míní Rus

Vendula Křížová
30. 3. 2008 18:15
Kasparova obdivuji, řekl Klaus Uvnitř: FOTO
Šachový velmistr Garry Kasparov se na zámku Hluboká utkal s dvaceti soupeři najednou
Šachový velmistr Garry Kasparov se na zámku Hluboká utkal s dvaceti soupeři najednou | Foto: Roman Staněk, Aktuálně.cz

Hluboká - Téměř třičtvrtě hodiny si v neděli povídal český prezident Václav Klaus se slavným šachistou a nyní nejznámějším představitelem ruské opozice Garri Kasparovem. Světový velmistr přijel do Hluboké na exhibiční šachový turnaj.

Klaus, který se netají proruským postojem, podle svých spolupracovníků vyhledal setkání s Kasparovem, protože "se s ním zná a obdivuje jej".

Podle informací Aktuálně.cz se rozhovor obou politiků točil zejména kolem politických a společenských problémů Moskvy a napětí v regionu. Český prezident se ovšem zajímal i o Kasparovovův pohled na plánované umístění radaru NATO v Brdech.

"Pan prezident se chtěl zejména dozvědět více o situaci v Rusku," potvrdil reportérům Aktuálně.cz v Hluboké Kasparov. A připustil, že další Klausovo téma - americký radar - osobně nepovažuje za důležité: "Zajímal ho názor na protiraketovou obranu, avšak já toto téma nevnímám jako ve skutečnosti příliš významné pro ruskou zahraniční politiku. Jde o zástupný problém, narozdíl od hrozících rostoucích ekonomických problémů mé země."

Bezprostředně po schůzce s velmistrem hlava státu Hlubokou opustila, jméno Klaus však na listině hostů zůstalo - jedním z účastníků šachového klání byl totiž prezidentův syn Jan.

Rozhovor s Garrym Kasparovem si můžete přečíst brzy na Aktuálně.cz

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Sněmovna lordů velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody

Sněmovna lordů, horní komora britského parlamentu, v úterý velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody. Proti kontroverznímu zákonu, který podle Evropské komise porušuje právně závaznou dohodu, hlasovalo 395 zákonodárců, opačný názor jich mělo 169. Sporným zákonem může vláda premiéra Borise Johnsona zrušit části rozvodové dohody mezi Británií a Evropskou unií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy