Klaus se připojí k senátnímu boxu mezi ODS a ČSSD

Kateřina Eliášová
20. 10. 2008 23:20
Největší strany zvolily symboly rukavic
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Vládní ODS se už lehce otřepala z fatální porážky v krajských volbách a mobilizuje tam, kde jí ještě zbývá šance - před druhým kolem voleb do Senátu. Strana poodhalila alespoň část kampaně, kterou v tomto týdnu občanští demokraté povedou.

Bilboard ODS znovu děkuje za hlasy voličů, nadto je okořeněn heslem: "Na levý hák odpovězme pravým. Zabojujte s námi ve druhém kole 24. a 25. října."

"Chtěl bych vyzvat voliče demokratických nelevicových stran, aby přišli k volbám, pomohli nám i sobě, abychom vrátili ten úder, postavili se oranžovému tsunami, zastavili tu oranžovou vlnu," doplnil slogan druhého kola premiér Mirek Topolánek.

"Chceme se porvat s prohrou, je to signál k férovému souboji," upřesnil později místopředseda ODS Ivan Langer.

ČSSD tři hodiny nato kontruje vlastní kampaní. Volební manažer Jaroslav Tvrdík rozeslal do redakcí promptně bilboard socialistů. Ten hlásá: "Nedovolte ODS vymlátit demokracii ze Senátu."

Na plakátu jsou stejně jako u ODS dvoje boxerské rukavice. ČSSD má obě v modré barvě, ODS oranžovou proti modré.

Jakou další strategii ODS zvolí, Topolánek na tiskové konferenci v průběhu zasedání výkonné rady ODS neupřesnil.

Už po volbách ale přiznal chybu - a to v tom, že ODS nevedla kampaň na centrální úrovni. Jestli se z této chyby ODS poučí, není zatím jasné.

Druhá sametovka? To ne

Topolánek znovu zopakoval to, co po volbách řekl snad stokrát. Přiznal porážku a uvedl, že druhé kolo voleb je šancí, jak rehabilitovat pravicovou politiku.

Šéf Senátu Přemysl Sobotka, který stál na tiskové konferenci po jeho boku, varoval před povolebními krajskými koalicemi s komunisty. "Komunisté nám začnou společně se sociálními demokraty vládnou na krajské úrovni. Nerad bych se dožil toho, že budeme dělat další sametovou revoluci," řekl Sobotka.

Přestože v pondělním odpoledním projevu prezident Václav Klaus výsledky vílendových voleb jen komentoval slovy Voliči chtějí změnu, večer podle se iDnes rozhodl popořit mateřskou ODS.

Přislíbil, že v úterý odpoledne přijde podpořit na koncert na Staroměstském náměstí Zdeňka Schwarze, Miroslava Škalouda a Tomáše Kladívka - kandidáty občanských demokratů na tři pražská senátní křesla.

 

 

 

Jak dopadly volby a co následovalo?
Vše o volbách s přívlastkem oranžové na jednom místě

 

Právě se děje

Další zprávy