Klaus se ohradil proti spojení s dezinformátory, po ministrovi žádá stažení textu

ČTK Domácí ČTK, Domácí
2. 12. 2020 12:20
Bývalý prezident Václav Klaus se ohradil proti podezření, že propaguje dezinformace spojené s koronavirem. Po ministrovi zdravotnictví Janu Blatném (za ANO) požaduje, aby jeho úřad odstranil ze svých webových stránek text, který ho s dezinformacemi spojuje.
Václav Klaus během oslav 17. listopadu na Národní třídě.
Václav Klaus během oslav 17. listopadu na Národní třídě. | Foto: ČTK

Ministerstvo zdravotnictví na svém webu s odkazem na Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám a společnost Semantic Visions uvádí dezinformace o onemocnění covid-19. Mezi nimi je i upozornění s nadpisem "Známé osobnosti často propagují dezinformace". Dezinformační weby podle textu přebírají výrazné výroky a silná prohlášení veřejně známých osobnosti a odborníků a používají je pro podporu dezinformací a konspirační teorií. "V poslední době k tomu došlo například s výstupy Václava Klause a imunologa Jiřího Berana," uvádí web.

Klaus se proti tomu "zásadně a kategoricky ohradil". "Žádám, abyste mi tento nepřijatelný útok vysvětlil, abyste dotyčný text nechal ze stránek ministerstva zdravotnictví odstranit a abyste z této nehoráznosti vyvodil patřičné důsledky," napsal Blatnému.

Uvedl, že jako ministr a člen vlády je Blatný politikem. Jako politik má podle Klause nárok na politické názory a hodnotící soudy jiných politických názorů. "To patří k politice. Zde ale nejde o Váš názorový polemický soud, ale o informaci zveřejněnou na oficiální platformě ústředního orgánu státní správy České republiky," napsal ministrovi. Je podle něj nepřijatelné, aby webové stránky ministerstva sloužily k napadání, k dehonestování a k nepodloženým nařčením.

Klaus kritizuje vládní opatření přijatá v souvislosti s bojem proti pandemii. Koronavirus považuje za víc než "pouhou" nemoc a zneužití této nemoci za nástroj k přeměně světa. Na veřejnosti opakovaně vystoupil bez roušky.

Václav Klaus při uctění památky 17. listopadu odmítl mít nasazenou roušku | Video: ČTK

Česko v boji s dezinformacemi zaostává

Experti přitom varují, že dezinformace o covidu-19 se mezi Čechy šíří stále více. Samotná Evropská unie ústy české eurokomisařky Věry Jourové už v červnu důrazně varovala, že s nimi členské státy musejí bojovat, jinak to ohrozí lidské životy. EU také ve svém prohlášení nezvykle otevřeně ukázala na Rusko a Čínu jako záměrné podněcovatele a šiřitele některých lží o koronaviru.

České ministerstvo zdravotnictví, které dostalo boj s dezinformacemi týkajícími se pandemie na starosti, ale dle odborníků oslovených Aktuálně.cz dosud selhávalo. Až po čtyřech měsících od varování EU, tedy na začátku října, ministr zdravotnictví Roman Prymula avizoval, že ministerstvo uzavřelo spolupráci s firmou Semantic Vision a chystá se s dezinformacemi bojovat. Aktuálně.cz se na strategii ohledně vyvracení dezinformací ptalo i ministerstva, které však na dotazy neodpovědělo.

Vláda ve vyvracení nepravd selhává i podle Jana Cempera ze serveru Manipulátoři.cz. "Šíření dezinformací vyvolává nedůvěru lidí. A když lidé nedůvěřují vládě, tak pak pochopitelně mají problém dodržovat i opatření," řekl v říjnu Aktuálně.cz.

Video: Děsí mě, že lehce věříme manipulativním lžím, musíme začít každý u sebe, říká Jourová

Chceme vyvracet a bojovat proti dezinformacím, které jsou významně manipulativní a účelově vytvářené tak, aby škodily společnosti. | Video: DVTV, Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 12 minutami

Testovací let vrtulníku Ingenuity na Marsu NASA kvůli chybě při prověrce o tři dny odložila

První testovací let malého vrtulníku Ingenuity na Marsu byl o tři dny odložen kvůli problému, který se vyskytl při zkoušce vysokých otáček rotorů. Informoval o tom na svém webu americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).

Předběžný termín prvního letu Ingenuity americká vesmírná agentura původně stanovila na tuto neděli. Na základě údajů, které z vrtulníku dostala v pátek pozdě večer, se však NASA rozhodla let odložit. První možný termín letu je středa 14. dubna.

Důvodem je, že během páteční prověrky vysokorychlostních otáček rotorů kontrolní zařízení ukončilo dřív sekvenci příkazů ovládajících test. To se stalo ve chvíli, kdy se měl letový počítač přepnout z předletového módu na mód letový. Podle NASA je ale vrtulník v pořádku a v bezpečí a na Zemi poslal úplnou sadu telemetrických údajů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy