Klaus se loučil s armádou, podle něj funguje dobře

ČTK ČTK
1. 3. 2013 20:10
Klaus přijal na Pražském hradě velitele armády před armádním plesem
28. října. Prezident Václav Klaus prochází okolo nastoupené vojenské jednotky na Evropské třídě v Praze během vojenské přehlídky.
28. října. Prezident Václav Klaus prochází okolo nastoupené vojenské jednotky na Evropské třídě v Praze během vojenské přehlídky. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálněl.cz

Praha - Česká armáda funguje dobře jak v náročných zahraničních misích, tak v domácích podmínkách a je třeba se za to nestydět, řekl v pátek prezident a vrchní velitel ozbrojených sil Václav Klaus českým generálům.

Na Pražském hradě velitele armády prezident přijal krátce před každoročním armádním plesem, aby se s nimi rozloučil.

Klaus, jehož funkční období skončí 7. března, zdůraznil, že měl k armádě vždy blízko a připomněl, že všechny přítomné generály v sále jmenoval do funkcí či povyšoval do vyšších hodností.

Nastoupeným generálům Klaus popřál, aby i budoucí prezident měl stejný vztah k armádě jako má on. "Já nevím, jestli on na vojně byl. Myslím, že nebyl. A já jsem dokonce majorem," řekl s úsměvem o svém nástupci na Hradě Miloši Zemanovi.

Velitelům, mezi kterými nechyběl náčelník generálního štábu Petr Pavel, Klaus poděkoval za vše, co dělají pro českou armádu i Českou republiku. Přítomen by i první náměstek ministra obrany a bývalý šéf štábu Vlastimil Picek, o kterém se spekuluje jako o příštím ministru obrany.

V sále nechyběl ani Pickův předchůdce ve funkci náčelníka štábu Pavel Štefka.

Klaus zavzpomínal, že před deseti lety při jeho nástupu na Hrad byla armáda plná skandálů a problémů, které se tehdy nevyhnuly ani Hradní stráži. "To byly docela bouřlivé chvíle a je fakt, že naštěstí - a to je určitě díky vám všem - i toho výrazně ubylo, a to je nesmírně pozitivní," poznamenal prezident.

Popřál vojákům, aby v dalších letech měla armáda k dispozici více peněz. "A že si přece jen dokoupíte stovky dalších letadel, tanků, děl, raket a podobně, že konečně budete uspokojeni a potěšeni," poznamenal.

Generál Pavel pak Klausovi poděkoval jménem svých kolegů za to, že jako vrchní velitel věnoval armádě pozornost. Vojáci si podle náčelníka štábu váží především toho, že ve funkci mnohokrát zatáhl za "pomyslnou záchrannou státnickou brzdu", když se armáda dostávala do úzkých buď v obdobích složitých personálně, nebo rozpočtově, kdy byla ohrožena schopnost vojska bránit zemi.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Obyvatelé San Marina se v referendu vyslovili pro legalizaci potratů

Obyvatelé San Marina se v nedělním referendu velkou většinou hlasů vyslovili pro legalizaci potratů. Na základě konečných výsledků o tom s odvoláním na místní média informovala agentura AP. Interrupce zde budou povoleny během prvních 12 týdnů těhotenství, v případě ohrožení života či psychického zdraví ženy i po tomto období. Maličký, převážně katolický stát obklopený Itálií byl jedním z posledních v Evropě, který potraty zcela zakazoval.

Podle konečných výsledků hlasovalo pro legalizaci interrupcí 77 procent voličů. Účast podle agentury APA činila 41 procent z více než 35 tisíc oprávněných voličů.

Zákaz interrupcí v San Marinu platil už od roku 1865. Tamní ženy proto cestovaly kvůli tomuto zákroku do Itálie, kde jsou potraty legální od roku 1978. Pokud obyvatelé San Marina podstoupí v Itálii jiné lékařské zákroky, které v jejich vlasti nejsou dostupné - jako kupříkladu transplantace - veřejný zdravotnický systém náklady proplatí. To však neplatí pro potraty, jelikož je stát považuje za nelegální.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy