Klaus se loučil s armádou, podle něj funguje dobře

ČTK ČTK
1. 3. 2013 20:10
Klaus přijal na Pražském hradě velitele armády před armádním plesem
28. října. Prezident Václav Klaus prochází okolo nastoupené vojenské jednotky na Evropské třídě v Praze během vojenské přehlídky.
28. října. Prezident Václav Klaus prochází okolo nastoupené vojenské jednotky na Evropské třídě v Praze během vojenské přehlídky. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálněl.cz

Praha - Česká armáda funguje dobře jak v náročných zahraničních misích, tak v domácích podmínkách a je třeba se za to nestydět, řekl v pátek prezident a vrchní velitel ozbrojených sil Václav Klaus českým generálům.

Na Pražském hradě velitele armády prezident přijal krátce před každoročním armádním plesem, aby se s nimi rozloučil.

Klaus, jehož funkční období skončí 7. března, zdůraznil, že měl k armádě vždy blízko a připomněl, že všechny přítomné generály v sále jmenoval do funkcí či povyšoval do vyšších hodností.

Nastoupeným generálům Klaus popřál, aby i budoucí prezident měl stejný vztah k armádě jako má on. "Já nevím, jestli on na vojně byl. Myslím, že nebyl. A já jsem dokonce majorem," řekl s úsměvem o svém nástupci na Hradě Miloši Zemanovi.

Velitelům, mezi kterými nechyběl náčelník generálního štábu Petr Pavel, Klaus poděkoval za vše, co dělají pro českou armádu i Českou republiku. Přítomen by i první náměstek ministra obrany a bývalý šéf štábu Vlastimil Picek, o kterém se spekuluje jako o příštím ministru obrany.

V sále nechyběl ani Pickův předchůdce ve funkci náčelníka štábu Pavel Štefka.

Klaus zavzpomínal, že před deseti lety při jeho nástupu na Hrad byla armáda plná skandálů a problémů, které se tehdy nevyhnuly ani Hradní stráži. "To byly docela bouřlivé chvíle a je fakt, že naštěstí - a to je určitě díky vám všem - i toho výrazně ubylo, a to je nesmírně pozitivní," poznamenal prezident.

Popřál vojákům, aby v dalších letech měla armáda k dispozici více peněz. "A že si přece jen dokoupíte stovky dalších letadel, tanků, děl, raket a podobně, že konečně budete uspokojeni a potěšeni," poznamenal.

Generál Pavel pak Klausovi poděkoval jménem svých kolegů za to, že jako vrchní velitel věnoval armádě pozornost. Vojáci si podle náčelníka štábu váží především toho, že ve funkci mnohokrát zatáhl za "pomyslnou záchrannou státnickou brzdu", když se armáda dostávala do úzkých buď v obdobích složitých personálně, nebo rozpočtově, kdy byla ohrožena schopnost vojska bránit zemi.

 

Právě se děje

před 9 hodinami

Colorado hlásí druhý případ hokejisty nakaženého koronavirem

V kádru hokejistů Colorada Avalanche se objevil druhý případ hráče nakaženého novým typem koronaviru. Klub jméno nezveřejnil, pouze oznámil, že hráč je v domácí izolaci. V NHL se ví dohromady o čtyřech případech, další dva pocházejí z týmu Ottawy.

Klub z Denveru v prohlášení uvedl, že všichni, kdo přišli s hráčem do blízkého kontaktu, byli informováni a zůstávají v karanténě, kterou dříve nařídilo vedení ligy. Žádný další hokejista ani člen realizačního týmu podle klubu nevykazuje příznaky nemoci COVID-19.

Ve čtvrtek vedení Colorada, v němž působí i brankář Pavel Francouz a útočník Martin Kaut, oznámilo první případ nákazy. Nejmenovaný hráč se podle klubu už zcela zotavil.

NHL je přerušená od 12. března, do konce základní části v té době zbývaly zhruba tři týdny. Nyní jsou v karanténě všichni hráči NHL zatím do 6. dubna. Ve Spojených státech amerických počet nakažených koronavirem už přesáhl 100.000 a jsou nejvíce zasaženou zemí na světě.

Další zprávy