Klaus se loučil s armádou, podle něj funguje dobře

ČTK ČTK
1. 3. 2013 20:10
Klaus přijal na Pražském hradě velitele armády před armádním plesem
28. října. Prezident Václav Klaus prochází okolo nastoupené vojenské jednotky na Evropské třídě v Praze během vojenské přehlídky.
28. října. Prezident Václav Klaus prochází okolo nastoupené vojenské jednotky na Evropské třídě v Praze během vojenské přehlídky. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálněl.cz

Praha - Česká armáda funguje dobře jak v náročných zahraničních misích, tak v domácích podmínkách a je třeba se za to nestydět, řekl v pátek prezident a vrchní velitel ozbrojených sil Václav Klaus českým generálům.

Na Pražském hradě velitele armády prezident přijal krátce před každoročním armádním plesem, aby se s nimi rozloučil.

Klaus, jehož funkční období skončí 7. března, zdůraznil, že měl k armádě vždy blízko a připomněl, že všechny přítomné generály v sále jmenoval do funkcí či povyšoval do vyšších hodností.

Nastoupeným generálům Klaus popřál, aby i budoucí prezident měl stejný vztah k armádě jako má on. "Já nevím, jestli on na vojně byl. Myslím, že nebyl. A já jsem dokonce majorem," řekl s úsměvem o svém nástupci na Hradě Miloši Zemanovi.

Velitelům, mezi kterými nechyběl náčelník generálního štábu Petr Pavel, Klaus poděkoval za vše, co dělají pro českou armádu i Českou republiku. Přítomen by i první náměstek ministra obrany a bývalý šéf štábu Vlastimil Picek, o kterém se spekuluje jako o příštím ministru obrany.

V sále nechyběl ani Pickův předchůdce ve funkci náčelníka štábu Pavel Štefka.

Klaus zavzpomínal, že před deseti lety při jeho nástupu na Hrad byla armáda plná skandálů a problémů, které se tehdy nevyhnuly ani Hradní stráži. "To byly docela bouřlivé chvíle a je fakt, že naštěstí - a to je určitě díky vám všem - i toho výrazně ubylo, a to je nesmírně pozitivní," poznamenal prezident.

Popřál vojákům, aby v dalších letech měla armáda k dispozici více peněz. "A že si přece jen dokoupíte stovky dalších letadel, tanků, děl, raket a podobně, že konečně budete uspokojeni a potěšeni," poznamenal.

Generál Pavel pak Klausovi poděkoval jménem svých kolegů za to, že jako vrchní velitel věnoval armádě pozornost. Vojáci si podle náčelníka štábu váží především toho, že ve funkci mnohokrát zatáhl za "pomyslnou záchrannou státnickou brzdu", když se armáda dostávala do úzkých buď v obdobích složitých personálně, nebo rozpočtově, kdy byla ohrožena schopnost vojska bránit zemi.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Kvůli nejhoršímu suchu za poslední desetiletí se zmenšily Viktoriiny vodopády na hranici Zambie a Zimbabwe oproti normálnímu stavu na pouhý potůček.

Podle agentury Reuters se místní nyní obávají, že pokud změny klimatu povedou k častějším a výraznějším suchům, přijde region o jednu z hlavních turistických atrakcí, kterou ročně navštíví asi milion lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V indické nemocnici podlehla zraněním mladá žena, kterou před dvěma dny přepadla a zapálila skupina útočníků. K soudu vypovídat jako oběť znásilnění.

před 1 hodinou

Česko má před sebou první lyžařský víkend nové sezony

Jako první spustily vleky v pátek skiareály v Branné a v Karlově v Jeseníkách, dnes se rozjedou na Černé hoře u Janských Lázní a v Malé Úpě v Krkonoších, na šumavské Kvildě, beskydském středisku Bílá a ve Stupavě na Uherskohradišťsku. V porovnání s loňským rokem ale většinou zahajují sezonu o něco později. Ostatní areály pokračují v přípravě na sezonu a zasněžují, přírodního sněhu totiž mají minimum.

Na otevření se teprve připravuje i největší krkonošské středisko Špindlerův Mlýn. Na dnešek a neděli má sice naplánovaný program SkiOpening, sezonu zahájí ale až v pátek 13. prosince.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bílý dům oznámil, že se nehodlá účastnit řízení v Kongresu, které se týká možné ústavní žaloby na prezidenta Donalda Trumpa

Trump čelí snaze demokratů zbavit ho funkce kvůli červencovému telefonátu, v němž vyzýval nového ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby spolupracoval na vyšetřování jeho demokratického politického rivala Joea Bidena. Demokraté to označují za nepřípustné zatahování cizího státu do kampaně před prezidentskými volbami, které Američany čekají příští rok v listopadu.

Právní poradce Bílého domu Pat Cipollone označil vyšetřování prezidenta Trumpa kvůli ukrajinské aféře za "naprosto neopodstatněné" a nespravedlivé. 

Podle stanice CNN by členové právního výboru měli o žalobě hlasovat v týdnu od 9. prosince. Celá Sněmovna reprezentantů by pak mohla o ústavní žalobě rozhodovat v předvánočním týdnu po 16. prosinci. Poté se obžaloba dostane k projednání Senátu, kde však Trumpovi republikáni mají většinu a je krajně nepravděpodobné, že by návrh zbavit prezidenta úřadu podpořili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy