Klaus se loučil s armádou, podle něj funguje dobře

ČTK ČTK
1. 3. 2013 20:10
Klaus přijal na Pražském hradě velitele armády před armádním plesem
28. října. Prezident Václav Klaus prochází okolo nastoupené vojenské jednotky na Evropské třídě v Praze během vojenské přehlídky.
28. října. Prezident Václav Klaus prochází okolo nastoupené vojenské jednotky na Evropské třídě v Praze během vojenské přehlídky. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálněl.cz

Praha - Česká armáda funguje dobře jak v náročných zahraničních misích, tak v domácích podmínkách a je třeba se za to nestydět, řekl v pátek prezident a vrchní velitel ozbrojených sil Václav Klaus českým generálům.

Na Pražském hradě velitele armády prezident přijal krátce před každoročním armádním plesem, aby se s nimi rozloučil.

Klaus, jehož funkční období skončí 7. března, zdůraznil, že měl k armádě vždy blízko a připomněl, že všechny přítomné generály v sále jmenoval do funkcí či povyšoval do vyšších hodností.

Nastoupeným generálům Klaus popřál, aby i budoucí prezident měl stejný vztah k armádě jako má on. "Já nevím, jestli on na vojně byl. Myslím, že nebyl. A já jsem dokonce majorem," řekl s úsměvem o svém nástupci na Hradě Miloši Zemanovi.

Velitelům, mezi kterými nechyběl náčelník generálního štábu Petr Pavel, Klaus poděkoval za vše, co dělají pro českou armádu i Českou republiku. Přítomen by i první náměstek ministra obrany a bývalý šéf štábu Vlastimil Picek, o kterém se spekuluje jako o příštím ministru obrany.

V sále nechyběl ani Pickův předchůdce ve funkci náčelníka štábu Pavel Štefka.

Klaus zavzpomínal, že před deseti lety při jeho nástupu na Hrad byla armáda plná skandálů a problémů, které se tehdy nevyhnuly ani Hradní stráži. "To byly docela bouřlivé chvíle a je fakt, že naštěstí - a to je určitě díky vám všem - i toho výrazně ubylo, a to je nesmírně pozitivní," poznamenal prezident.

Popřál vojákům, aby v dalších letech měla armáda k dispozici více peněz. "A že si přece jen dokoupíte stovky dalších letadel, tanků, děl, raket a podobně, že konečně budete uspokojeni a potěšeni," poznamenal.

Generál Pavel pak Klausovi poděkoval jménem svých kolegů za to, že jako vrchní velitel věnoval armádě pozornost. Vojáci si podle náčelníka štábu váží především toho, že ve funkci mnohokrát zatáhl za "pomyslnou záchrannou státnickou brzdu", když se armáda dostávala do úzkých buď v obdobích složitých personálně, nebo rozpočtově, kdy byla ohrožena schopnost vojska bránit zemi.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy