reklama
 
 

Klaus: Rath pomáhá lékařům, ne pacientům

2. 1. 2006 21:05
Praha - Prezident oživil slovní přestřelku, kterou vede s novým ministrem zdravotnictví od doby jeho jmenování. Uvnitř ANKETA

Model, který ve zdravotnictví prosazuje ministr David Rath, není podle prezidenta Václava Klause v souladu se zájmy pacientů. V rozhovoru pro ČRo dnes prohlásil, že jde o model založený pouze na zájmech lékařů.

Klaus míní, že to, "co Rath dělá, říká a navrhuje, je v podstatě známé, banální...nicméně je to jeden z několika modelů financování zdravotnictví a uspokojování zdravotní péče".

"Je to model absolutně, principiálně špatný, protože je to model, který je založený na jednom jediném zájmu, a to je zájem 'rathů' neboli lékařů, zatímco účastníkem toho procesu zdravotnictví je samozřejmě víc subjektů. Je tam též pacient. A to, co pan Rath dělá, to je antipacientovský postoj, antipacientovský model," prohlásil Klaus.

Mezi Klausem a Rathem panují velmi chladné a napjaté vztahy. Počátek mají v době, kdy Klaus loni na podzim nechtěl Ratha jmenovat ministrem, dokud se nevzdá postu šéfa České lékařské komory.

Rath na to ještě před jmenováním reagoval několika ostrými výroky, mimo jiné Klause označil za vrtošivého staříka, který z něj má mindrák. Také o prezidentovi řekl, že se chová jako monarcha či umanuté dítě.#reklama

Od těchto výroků se později distancoval premiér Jiří Paroubek (ČSSD), který Ratha do funkce ministra vybral a prosazoval. Paroubek řekl, že Rath by některé výroky pronášet neměl a v některých věcech by měl "brzdit".

autor: ČTK, Red Dom | 2. 1. 2006 21:05

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama