reklama
 
 

Klaus poslal poslancům domácí úkol: Obhajobu amnestie

7. 2. 2013 16:44
Amnestie je kritikou justice, píše v knize distribuované poslancům prezident Klaus

Praha - Poslanci dostali od Václava Klause domácí úkol: Přečíst si jeho stanovisko k tomu, proč v rámci amnestie nejen prominul některé už udělené tresty, ale proč také zároveň zastavil trestní stíhání, které probíhá déle než osm let.

Poslanci teď postupně dostávají už avizovanou brožuru s textem amnestie, Klausovým komentářem k ní a také přetištěnými některými rozhovory končícího prezidenta v médiích.

Brožuru rozesílá Kancelář prezidenta republiky. Nevydal ji ale úřad prezidenta, nýbrž Institut Václava Klause a Centrum pro ekonomiku a politiku.

V čele Institutu Václava Klause stojí jako ředitel prezidentův kancléř Jiří Weigl, členy správní rady pak jsou Václav Klaus, jeho tajemník Ladislav Jakl a Ivo Strejček.

Na dotaz Aktuálně.cz, kolik stálo vydání brožury, Jiří Weigl konkrétní částku nesdělil: "Vydání zmíněné brožury stálo obdobně jako standardní sborníky textů, které vydává CEP, který také zajistil distribuci."

Domácí úkol profesora Klause

Václav Klaus už dříve brožuru avizoval, když předtím prohlásil, že poslanci by si text amnestie měli přečíst "za domácí úkol".

"No, prolistoval jsem to, myslím, že jsem domácí úkol, který mi ale nic moc nového nepřinesl, splnil," prohlásil na dotaz Aktuálně.cz předseda poslanců TOP 09 Petr Gazdík.

"Ještě se ke mně brožurka nedostala," říká naopak předseda poslanců ČSSD Jeroným Tejc.

Václav Klaus v ní vysvětluje, že k prominutí trestu ho vedl mimo jiné stav českého vězeňství.

"Tak tedy vzkaz první: Česká republika má mnohem víc vězňů než jiné evropské země," píše Klaus v brožurce.

Zastavení trestních stíhání táhnoucích se déle než osm let, které ukončilo i některé velké korupční kauzy a vyvolalo vlnu kritiky, Klaus obhajuje pomocí slovního útoku na justici: "Zatímco první vzkaz byl jen lehkým náznakem zákonodárci, vzkaz druhý znamená výraznou nespokojenost s prací trestní justice (včetně státních zastupitelství)."

"Právě oni nesou přímou či nepřímou odpovědnost za to, že trestní stíhání u nás trvají tak neúnosně dlouho," dodává Klaus.

autor: Jan Němec | 7. 2. 2013 16:44

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama