Klaus poslal poslancům domácí úkol: Obhajobu amnestie

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
7. 2. 2013 16:44
Amnestie je kritikou justice, píše v knize distribuované poslancům prezident Klaus
Václav Klaus při novoročním projevu.
Václav Klaus při novoročním projevu. | Foto: ČTK

Praha - Poslanci dostali od Václava Klause domácí úkol: Přečíst si jeho stanovisko k tomu, proč v rámci amnestie nejen prominul některé už udělené tresty, ale proč také zároveň zastavil trestní stíhání, které probíhá déle než osm let.

Poslanci teď postupně dostávají už avizovanou brožuru s textem amnestie, Klausovým komentářem k ní a také přetištěnými některými rozhovory končícího prezidenta v médiích.

Brožuru rozesílá Kancelář prezidenta republiky. Nevydal ji ale úřad prezidenta, nýbrž Institut Václava Klause a Centrum pro ekonomiku a politiku.

V čele Institutu Václava Klause stojí jako ředitel prezidentův kancléř Jiří Weigl, členy správní rady pak jsou Václav Klaus, jeho tajemník Ladislav Jakl a Ivo Strejček.

Na dotaz Aktuálně.cz, kolik stálo vydání brožury, Jiří Weigl konkrétní částku nesdělil: "Vydání zmíněné brožury stálo obdobně jako standardní sborníky textů, které vydává CEP, který také zajistil distribuci."

Domácí úkol profesora Klause

Václav Klaus už dříve brožuru avizoval, když předtím prohlásil, že poslanci by si text amnestie měli přečíst "za domácí úkol".

"No, prolistoval jsem to, myslím, že jsem domácí úkol, který mi ale nic moc nového nepřinesl, splnil," prohlásil na dotaz Aktuálně.cz předseda poslanců TOP 09 Petr Gazdík.

"Ještě se ke mně brožurka nedostala," říká naopak předseda poslanců ČSSD Jeroným Tejc.

Václav Klaus v ní vysvětluje, že k prominutí trestu ho vedl mimo jiné stav českého vězeňství.

"Tak tedy vzkaz první: Česká republika má mnohem víc vězňů než jiné evropské země," píše Klaus v brožurce.

Zastavení trestních stíhání táhnoucích se déle než osm let, které ukončilo i některé velké korupční kauzy a vyvolalo vlnu kritiky, Klaus obhajuje pomocí slovního útoku na justici: "Zatímco první vzkaz byl jen lehkým náznakem zákonodárci, vzkaz druhý znamená výraznou nespokojenost s prací trestní justice (včetně státních zastupitelství)."

"Právě oni nesou přímou či nepřímou odpovědnost za to, že trestní stíhání u nás trvají tak neúnosně dlouho," dodává Klaus.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 13 minutami

Inflace v eurozóně v červenci vystoupila na rekordních 8,9 procenta

Meziroční růst spotřebitelských cen v eurozóně v červenci zrychlil na 8,9 procenta z červnové hodnoty 8,6 procenta. Inflace tak vystoupila na další rekord. V konečné zprávě to dnes uvedl evropský statistický úřad Eurostat, který tak potvrdil rychlé údaje z konce července. Za vysokou inflací stojí zejména prudký růst cen energií. V celé Evropské unii inflace v červenci zrychlila na 9,8 procenta z červnových 9,6 procenta, uvádí evropský statistický úřad. Tento údaj Eurostat v rychlém odhadu neuváděl.

Inflace v eurozóně se nachází vysoko nad dvouprocentním cílem Evropské centrální banky (ECB). Ke konci července ECB v reakci na prudký růst inflace poprvé od roku 2011 zvýšila základní úrokové sazby, a to výrazněji, než původně avizovala. Její základní úrok se dostal na 0,50 procenta z rekordního minima nula procent, na kterém se držel od roku 2016.

Ceny energií v eurozóně se podle konečné zprávy Eurostatu v červenci meziročně zvýšily o 39,6 procenta. Jejich růst nicméně zpomalil z červnových 42 procent. Zrychlil naopak růst cen potravin, a to na 9,4 procenta z 8,9 procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy