Klaus: Podpis smlouvy je významný. Neposmívejte se

David Slížek
7. 4. 2010 10:25
Neznám město, které by nebylo takovou akcí poctěno, napsal prezident
Václav Klaus
Václav Klaus | Foto: Reuters

Praha - Hlavní město České republiky se stane dějištěm významné události a není žádný důvod to zlehčovat nebo karikovat. V článku publikovaném v MF Dnes to napsal prezident Václav Klaus.

Podpis odzbrojovací smlouvy americkým a ruským prezidentem je podle něj významnou světovou událostí, přestože nejde o zásadní průlom:

"Tato smlouva sice není odzbrojovací revolucí, ale svůj signální smysl má. Jsou náznaky, že budou následovat další odvážnější kroky ve stejném směru," napsal Klaus.

Praha je podle něj poctěna tím, že si ji Barack Obama a Dmitrij Medveděv vybrali za místo, kde se setkají. "Není žádný důvod tento fakt bagatelizovat či karikovat, jak se to v některých případech u nás v posledních dnech děje," podotkl český prezident.

Důvodem ke zlehčování podle něj nemůže být ani to, že v minulosti podobné akce hostili jiní čeští politici, ani to, že smlouvu podepíše ruský prezident Medveděv. Klaus také rozhodně odmítl, že by měl podpis připomínat myšlenku České republiky jako mostu mezi východem a západem.

"V rámci NATO jsme spojenci jedné strany ve čtvrtek podepisované smlouvy, tedy Spojených států amerických, a současně máme velmi rozumný zájem o udržování dobrých vztahů s Ruskou federací. Proto jsme rádi, že se tato akce koná právě v Praze," dodal Klaus.

"Neznám na celém světě zemi a město, které by takovouto akcí nebyly poctěny. Poctěna nemusí být pouze malost některých našich škarohlídů," uzavřel prezident.

Blogy na Aktuálně.cz:

Foto: Aktuálně.cz
Pavel Tomášek: Co Obama podepíše v Praze, jsou drobky
Foto: Aktuálně.cz
Jiří Pehe: Nesnesitelná návštěva Obamy a Medveděva
Foto: Aktuálně.cz
Petr Robejšek: Hra o atomové „mít, či nemít"
 

Právě se děje

před 45 minutami

V sobotu bude foukat silný vítr. Lidé by se neměli vydávat na horské túry, varují meteorologové

Východní polovinu České republiky zasáhne v sobotu silný vítr, který v nárazech může dosahovat až rychlosti 70 kilometrů v hodině. Na hřebenech hor může foukat až o síle kolem 110 kilometrů v hodině. Na západě a severozápadě Čech se čeká sněžení. Připadnout by mělo kolem deseti centimetrů sněhu, v Krušných horách kolem 15 centimetrů. Informoval o tom v pátek Český hydrometeorologický ústav.

Současně upozornil, že o víkendu se mohou zvednout hladiny řek v okolí Veselí nad Moravou v Jihomoravském kraji a ve Zlínském kraji v okolí Luhačovic, Uherského Brodu, Valašských Klobouk, Vizovic a Zlína. Voda by se ale neměla vylévat z břehů.

Se silným větrem by měli počítat lidé od půlnoci na sobotu do nedělního odpoledne na severovýchodě Pardubického kraje a v Olomouckém a Moravskoslezském kraji. V sobotu dopoledne bude foukat i na východě Jihomoravského kraje a ve Zlínském kraji.

Podle meteorologů může silný vítr poškodit stromy a způsobit menší škody na budovách. Na horách by lidé měli omezit túry a nevydávat se zejména do hřebenových partií, uvedli meteorologové.

Zdroj: ČTK
Další zprávy