Klaus podepsal novelu, v níž vyhrála stravenková lobby

dom, čtk
30. 6. 2009 17:13
Novela zákona o sociálních službách zpřísňuje vyplácení některých dávek. Místo hotových peněz zavádí poukázky
Václav Klaus.
Václav Klaus. | Foto: Reuters

Praha - Prezident Klaus podepsal novelu zákona o sociálních službách, která kromě zpřísnění podmínek pro přidělení některých příspěvků přinese i lukrativní zakázku některé ze stravenkových firem.

Zpřísní se podmínky pro příspěveku 2000 korun na péči lidem v takzvaném prvním stupni bezmocnosti se zpřísní. Dosud lidé dostávali celou částku v hotovosti, někteří z nich napříště obdrží polovinu ve formě poukázky.

A jak zjistilo Aktuálně.cz, v novele je i ustanovení, které ministerstvo práce a sociálních věcí zavazuje k vypsání celostátního tendru na jediného dodavatele poukázek.

Vítěz soutěže získá pravidelný přísun peněz a především náskok před konkurencí. Schvalování novely proto předcházela nebývale silná lobbystická bitva.

"Lobbystický tlak stravenkových firem byl enormní a tak brutální, že mu některé zájmové organizace a někteří poslanci podlehli," řekl Aktuálně.cz bývalý ministr Petr Nečas (ODS). "Tlak byl tak silný, že pokud bychom se nedohodli na nějaké variantě, tak by ten zákon byl shozen ze stolu."

Ačkoliv lobbovaly všechny poukázkové firmy, za vítěze lze označit jedničku na trhu - Sodexo Pass. Právě pro tuto firmu totiž může být celostátní tendr vzhledem k dominantnímu postavení na trhu nejvýhodnější.

Zpřísnění podmínek pro udělení příspěvku se bude týkat těch, kteří mají v okolí dostupnou sociální službu, ale nevyužívají ji. Naopak celých 2000 korun dostanou i nadále ti, kteří službu využívají nebo o něž se stará rodina.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Trump zrušil veškeré sankce proti Turecku uvalené kvůli operaci v Sýrii

Americký prezident Donald Trump nařídil zrušit veškeré sankce, které Spojené státy minulý týden uvalily na Turecko kvůli jeho vojenskému vpádu na severovýchod Sýrie. Trump to oznámil na tiskové konferenci s tím, že Turecko informovalo americkou vládu, že v Sýrii ukončí bojové operace a že klid zbraní bude trvalý.

Trump také naznačil, že sankce proti Turecku mohou být opět uvaleny, pokud by se "stalo něco, co by se mu nelíbilo".

Zdroj: ČTK
před 8 minutami

Pohledávky britské Citibank vůči OKD jsou platné, rozhodl soud

Pohledávky za více než deset miliard korun, které za společností OKD přihlásila v roce 2016 britská banka Citibank, jsou oprávněné. Rozhodl o tom Krajský soud v Ostravě. Rozhodnutí zatím není pravomocné. Spor pravděpodobně bude pokračovat u vyšší instance, protože zástupce insolvenčního správce i státní zástupce se odvolají. Rozhodnutí soudu právníci obou stran odmítli komentovat.

Těžební firma OKD se do úpadku dostala v roce 2016. Insolvenční správce Lee Louda tehdy pohledávky Citibank zamítl, a banka se tak nemohla účastnit insolvenčního řízení, jinak by byla největším věřitelem firmy. Citibank zastupuje držitele dluhopisů, které vydala v roce 2014 společnost New World Resources (NWR), jež v té době byla majitelem OKD. Společnost OKD za tyto závazky ručila.

Další zprávy