Klaus podepsal novelu, jež zakazuje přes 30 nových drog

ČTK ČTK
13. 4. 2011 15:16
Předloha má zamezit jejich volnému prodeji v obchodech a na internetu
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Praha - Prezident Václav Klaus ve středu podepsal novelu zákona o návykových látkách, která zakazuje tři desítky nových syntetických drog.

Předloha má zamezit jejich současnému volnému prodeji v obchodech a na internetu. O prezidentově podpisu informoval Klausův mluvčí Radim Ochvat.

Norma do seznamů omamných a psychotropních látek doplňuje celkem 33 položek. Mezi 30 látkami, které zakazuje, jsou například butylon, flefedron, mefedron, methylon, nafyron a salvinorin A.

Novela také doplňuje seznamy látek, s nimiž mohou nakládat pouze oprávněné osoby pro lékařské či veterinární účely, o opioidy karfentanil a tapentadol a o anestetikum ketamin, který bude podléhat přísnějšímu režimu.

Novela reaguje na příval nových narkotik z Polska

Předloha je reakcí na nárůst nabídky nových narkotik hlavně na severu Moravy.

Obchody, kde se daly tyto drogy dosud legálně koupit, zakládají polské společnosti, rozšiřují se ale i do vnitrozemí. Podle policie drogy nabízí i ve formě upomínkových předmětů už 16 kamenných obchodů a 77 webových stránek.

Podle původních předpokladů se narkotika dovážela z Polska, policie ale objevila i v Českém Těšíně jejich výrobnu, kterou vlastnili polští občané.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Světovými atlety roku jsou McLaughlinová a Duplantis

Nejlepšími atlety světa za rok 2022 jsou americká překážkářka Sydney McLaughlinová a švédský tyčkař Armand Duplantis. Na sociálních sítích to dnes oznámila Světová atletika. Oba ocenění v uplynulé sezoně několikrát překonali světový rekord.

McLaughlinová vlastní historické maximum z loňské vítězné olympiády v Tokiu. Na národním šampionátu zaběhla 400 metrů překážek za 51,41 a na mistrovství světa ještě ubrala nevídaných 73 setin (50,68).

Hned třikrát posunul vlastní rekordní výkon tyčkařský fenomén Duplantis, který se zastavil až na 621 centimetrech.

Další zprávy