Klaus otevřel synovi školu, dohoda vznikla o Vánocích

Michal Kalina
1. 9. 2011 14:12
Podle prezidenta rozhodlo, že jej Václav Klaus mladší požádal jako první
Někteří politologové rozhodnutí prezidenta kritizovali.
Někteří politologové rozhodnutí prezidenta kritizovali. | Foto: Ludvík Hradilek

Ostrava - Prezident Václav Klaus zahájil školní rok v Ostravě otevřením nové pobočky gymnázia PORG, které vede jeho syn.

Na slavnostní zahájení činnosti soukromé instituce ho pozval právě Václav Klaus mladší. Prezidentská kancelář ani hlava státu na tom nevidí nic špatného. Podle Klause přišel zkrátka jeho syn s žádostí jako první.

Prezident uvedl, že ho syn s návrhem oslovil během vánoční večeře. Na to mu opáčil, že se většinou rozhoduje podle pořadí. "Vašek pak přišel hned 1. ledna ráno s tím, že je určitě první, kdo mě o to požádal," popsal Václav Klaus, jak k dohodě došlo.

O vhodnosti takového kroku polemizovali politologové a většinou se shodli na tom, že by se měl prezident takovému jednání spíše vyhýbat.

"Pan prezident dělá reklamu mnoha věcem, nemá v tomto případě žádné osobní skrupule," řekl serveru iDnes.cz Jiří Pehe. Podobně se vyjádřil i jeho kolega Bohumil Doležal.

Prezident dosud dával při zahajování přednost státním školám, po svém zvolení byl v Praze 6. Předloni navštívil základní školu v Kravařích na Českolipsku a loni v Litomyšli.

"Neexistují žádná pevná pravidla, podle kterých bych školy na zahájení školního roku vybíral," dodal prezident.

Vedle původní školy v pražské Libni a Nového PORGu v Krči půjde o třetí zařízení společnosti pod vedením Václava Klause mladšího.

 

Právě se děje

před 59 minutami

Při střetech se squattery v Berlíně bylo zraněno 60 policistů

Okolo 60 policistů v Berlíně ve středu utrpělo zranění při střetech se squattery, kteří se snažili zabránit požární inspekci v činžovním domě, jenž okupují. Budova v Rižské ulici 94 (Rigaer Strasse) ve čtvrti Friedrichshain patří k nejznámějším squatům v Berlíně.

Policie se snažila oblast zabezpečit před protipožární inspekcí plánovanou na čtvrtek. Asi 200 zamaskovaných lidí házelo po policistech kamení a petardy, na ulicích postavili barikády a zapálili je. Policisté oheň hasili pomocí vodních děl a zátarasy rozrazili obrněnými vozidly. Squatteři také zatarasili tramvajové koleje.

Německá média uvádějí, že squatteři a jejich stoupenci se už delší čas snaží zabránit tomu, aby majitel nechal v domě provést protipožární inspekci. Jeho i policii podezřívají, že ho chtějí prohlásit za neobyvatelný a následně nechat vyklidit.

Deník Die Welt na svých internetových stránkách uvádí, že dům v Rigaer Strasse 94 je považován za jeden z posledních symbolů krajně levicové scény v Berlíně. Do budovy se stahují výtržníci, kteří při různých demonstracích útočí na policisty. Lidé, kteří dům okupují, do něho už dlouho znemožňují přístup majiteli, policii i příslušným úřadům.

Zdroj: ČTK
Další zprávy