Klaus otevřel synovi školu, dohoda vznikla o Vánocích

Michal Kalina
1. 9. 2011 14:12
Podle prezidenta rozhodlo, že jej Václav Klaus mladší požádal jako první
Někteří politologové rozhodnutí prezidenta kritizovali.
Někteří politologové rozhodnutí prezidenta kritizovali. | Foto: Ludvík Hradilek

Ostrava - Prezident Václav Klaus zahájil školní rok v Ostravě otevřením nové pobočky gymnázia PORG, které vede jeho syn.

Na slavnostní zahájení činnosti soukromé instituce ho pozval právě Václav Klaus mladší. Prezidentská kancelář ani hlava státu na tom nevidí nic špatného. Podle Klause přišel zkrátka jeho syn s žádostí jako první.

Prezident uvedl, že ho syn s návrhem oslovil během vánoční večeře. Na to mu opáčil, že se většinou rozhoduje podle pořadí. "Vašek pak přišel hned 1. ledna ráno s tím, že je určitě první, kdo mě o to požádal," popsal Václav Klaus, jak k dohodě došlo.

O vhodnosti takového kroku polemizovali politologové a většinou se shodli na tom, že by se měl prezident takovému jednání spíše vyhýbat.

"Pan prezident dělá reklamu mnoha věcem, nemá v tomto případě žádné osobní skrupule," řekl serveru iDnes.cz Jiří Pehe. Podobně se vyjádřil i jeho kolega Bohumil Doležal.

Prezident dosud dával při zahajování přednost státním školám, po svém zvolení byl v Praze 6. Předloni navštívil základní školu v Kravařích na Českolipsku a loni v Litomyšli.

"Neexistují žádná pevná pravidla, podle kterých bych školy na zahájení školního roku vybíral," dodal prezident.

Vedle původní školy v pražské Libni a Nového PORGu v Krči půjde o třetí zařízení společnosti pod vedením Václava Klause mladšího.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 8 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy