Klaus otevřel synovi školu, dohoda vznikla o Vánocích

Michal Kalina
1. 9. 2011 14:12
Podle prezidenta rozhodlo, že jej Václav Klaus mladší požádal jako první
Někteří politologové rozhodnutí prezidenta kritizovali.
Někteří politologové rozhodnutí prezidenta kritizovali. | Foto: Ludvík Hradilek

Ostrava - Prezident Václav Klaus zahájil školní rok v Ostravě otevřením nové pobočky gymnázia PORG, které vede jeho syn.

Na slavnostní zahájení činnosti soukromé instituce ho pozval právě Václav Klaus mladší. Prezidentská kancelář ani hlava státu na tom nevidí nic špatného. Podle Klause přišel zkrátka jeho syn s žádostí jako první.

Prezident uvedl, že ho syn s návrhem oslovil během vánoční večeře. Na to mu opáčil, že se většinou rozhoduje podle pořadí. "Vašek pak přišel hned 1. ledna ráno s tím, že je určitě první, kdo mě o to požádal," popsal Václav Klaus, jak k dohodě došlo.

O vhodnosti takového kroku polemizovali politologové a většinou se shodli na tom, že by se měl prezident takovému jednání spíše vyhýbat.

"Pan prezident dělá reklamu mnoha věcem, nemá v tomto případě žádné osobní skrupule," řekl serveru iDnes.cz Jiří Pehe. Podobně se vyjádřil i jeho kolega Bohumil Doležal.

Prezident dosud dával při zahajování přednost státním školám, po svém zvolení byl v Praze 6. Předloni navštívil základní školu v Kravařích na Českolipsku a loni v Litomyšli.

"Neexistují žádná pevná pravidla, podle kterých bych školy na zahájení školního roku vybíral," dodal prezident.

Vedle původní školy v pražské Libni a Nového PORGu v Krči půjde o třetí zařízení společnosti pod vedením Václava Klause mladšího.

 

Právě se děje

před 10 minutami

V ČR žije 10,68 milionu lidí, počet obyvatel vzrostl za tři čtvrtě roku o více než 31 tisíc

Počet obyvatel České republiky se za letošních devět měsíců zvýšil o 31 400 na 10,68 milionu. Kladně se na tom podepsala zejména zahraniční migrace, které nadále vévodí občané Ukrajiny. Více lidí se narodilo, než zemřelo. V meziročním srovnání bylo však narozených i zemřelých méně, informoval ve čtvrtek Český statistický úřad (ČSÚ).

"V průběhu tří čtvrtletí letošního roku se živě narodilo více než 85 000 dětí. Ve srovnání se stejným obdobím roku 2018 to však bylo téměř o 2 000 méně. Meziročně mírně ubylo jak dětí narozených vdaným ženám, tak ženám svobodným," uvedla Michaela Němečková z oddělení demografické statistiky ČSÚ.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Benešovská nemocnice funguje po kybernetickém útoku stále v omezeném provozu

Provoz v benešovské nemocnici je po útoku počítačovým virem stále omezený. IT specialisté pracují na nápravě, zařízení ale zatím funguje ve stejném režimu jako ve středu, kdy ke kybernetickému útoku došlo, uvedl mluvčí nemocnice Petr Ballek.

V nemocnici se ráno sešel krizový štáb, změny podle mluvčího zatím žádné nejsou. "Situace je stejná, uvidíme v poledne," uvedl Ballek. Dodal, že kvůli omezenému režimu bylo dosud přesunuto do jiných nemocnic devět pacientů.

Stále nelze spustit žádný přístroj včetně počítačové sítě, všechny plánované operace nemocnice zrušila a lékaři nemohou v ordinacích ani vyšetřovat. Pro hospitalizované byl zajištěn náhradní provoz. Na nápravě nemocnice spolupracuje i  se specialisty na kybernetickou bezpečnost, problémy nicméně mohou teoreticky trvat i týdny.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

V Británii se otevřely volební místnosti, průzkumy očekávají výhru konzervativců

V Británii začaly ve čtvrtek v 08:00 středoevropského času předčasné parlamentní volby. Mají vyřešit patovou situaci, která nastala kolem plánovaného odchodu Británie z Evropské unie. Voliči mohou hlasovat až do 23:00 hodin. 

Podle průzkumů veřejného mínění se čeká vítězství vládní Konzervativní strany premiéra Borise Johnsona. Zda se jí podaří získat v Dolní sněmovně většinu, ale není jisté. V případě, že by konzervativci absolutní většinu neměli, mohl by se moci chopit menšinový kabinet v čele s labouristou Corbynem, který by si ale musel vyjednat podporu menších stran.

Premiér Johnson chce brexit v případě vítězství ve volbách dokončit a opustit evropský blok 31. ledna příštího roku. Pokud by se ale příštím britským premiérem stal Corbyn, čekalo by Brity druhé referendum o brexitu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy