Klaus odchází z gymnázia PORG, nepohodl se s Romanem

Sabine Kejlová Sabine Kejlová
Aktualizováno 17. 1. 2014 18:14
Školu řídil od roku 1998. Bývalý ředitel ČEZ Roman je hlavním sponzorem gymnázia.
Václav Klaus mladší
Václav Klaus mladší | Foto: ČTK

Praha - Václav Klaus mladší opouští po 15 letech z místa ředitele Prvního obnoveného soukromého gymnázia (PORG). Jako důvod uvedl narůstající neshody mezi ním a bývalým ředitelem státní firmy ČEZ Martinem Romanem.

Neshody panují ohledně směřování a úrovně školy, pedagogických záležitostí nebo hodnocení pracovníků a přijímacího řízení, uvedl Klaus ve svém rozlučkovém dopise. Správní rada zvolila jeho nástupcem Dagmar Dluhošovou, současnou ředitelku PORG Ostrava.

Roman je hlavním sponzorem školy a také předsedou správní rady gymnázia. Klaus podle svých slov dokonce nabídl Romanovi, že mu škola vrátí veškeré prostředky, které do ní investoval, a to i s úroky. Roman prý tuto nabídku odmítl.

"O odchodu jsem přemýšlel už delší dobu," sdělil Klaus deníku Aktuálně.cz. Rezignaci oznámil včera a správní rada gymnázia PORG ji schválila. Ve vedení školy ho nyní vystřídá žena.

"Zatím nemám jinou pracovní nabídku. Ředitel Gymnázia Jana Kepplera Jiří Růžička mi nabídl, abych u nich vedl seminář matematiky, tak to si odučím, na to se moc těším, ale jinak jsem dále ještě nepřemýšlel," řekl Klaus s tím, že je jeho odchod zatím moc čerstvý. Klaus rezignoval k 17. lednu, tento pátek je tedy ve škole naposledy.

Jednotlivé školy, tedy Nový PORG, libeňský PORG a PORG Ostrava budou nadále řídit jejich současní ředitelé.

Roman: 17 let je na vrcholnou pozici dlouhá doba

"Václav Klaus během téměř 17 let lvím dílem přispěl k tomu, že je PORG dnes nejlepší školou v České republice. V průběhu těchto let odvedl obrovský kus práce jako ředitel i jako pedagog. Rozhodnutí spolupracovat s ním při budování nových bilingvních škol Nový PORG a PORG Ostrava bylo jednoznačně skvělým krokem. Patří mu za to díky nás všech, rodičů, studentů i pedagogů. Rozumím ale tomu, že 17 let je na vrcholnou manažerskou pozici opravdu dlouhá doba, a chápu jeho motivy i touhu po změně," komentoval jeho rozhodnutí předseda Správní rady PORG Martin Roman.
 
Dagmar Dluhošová předtím, než přišla vybudovat ostravský PORG, řídila 14 let velkou základní školu na ulici Ostrčilova.

Klaus vedl školu od roku 1998 a podařilo se mu do instituce přinést štědré sponzory, v jejichž čele je právě Martin Roman. Když Klaus nastoupil do funkce ředitele, měla škola na účtu 400 tisíc korun. PORG má nyní čtyři pobočky, tři jsou v Praze, jedna v Ostravě.

Václav Klaus mladší vystudoval obor matematika - geografie na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. Nedávno se podruhé oženil. S první ženou Kamilou má tři děti.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Veřejné slyšení k údajnému střetu zájmů a dotační politice EU chystají na duben senátoři

Senátní komise pro posouzení auditů Evropské komise chce koncem dubna uspořádat veřejné slyšení, které se má týkat dotační politiky EU a údajného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Předseda komise Zdeněk Nytra z klubu ODS ve čtvrtek řekl, že slyšení by se mělo konat 28. dubna.

Pozván na něj bude i ministerský předseda, který střet zájmů popírá a účast přímo na jednání komise odmítl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy