Klaus o Hájkově knize: Skvělé čtení, Havla popsal dobře

Domácí Domácí
11. 12. 2012 17:10
Prezident knihu Smrt v sametu označil za povinnou četbu, byť s autorem někdy nesouhlasí
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Prezident Václav Klaus se poprvé vyjádřil k nové knize svého vicekancléře Petra Hájka Smrt v sametu. A pěl na ni až na pár výhrad samou chválu.

V knize Hájek mimo jiné ostře kritizuje Václava Havla a předpovídá příchod biblické apokalypsy.

Klaus se o knize vyjádřil jako o skvělém čtení. Informoval o tom iDnes.cz s odkazem na Parlamentní listy.

"Knihu Petra Hájka považuji za pozoruhodnou, téměř za povinnou četbu pro každého, koho zajímá náš svět, jakkoli s autorem v mnohém nesouhlasím," uvedl prezident.

"Od autora se liším základním světonázorem. Nemohu akceptovat - jako svůj pohled - jeho víru v katolickou doktrínu, ze které v této knize tak významným způsobem vychází. Je na čase skončit s nekritizovatelností náboženských doktrín s argumentem, že církve za komunismu trpěly," píše prezident.

Křesťanství podle Klause bylo "významným zdrojem hodnot, na kterých stojí dnešní svět či část, kterou obýváme my, na tyto hodnoty však církev nemá monopol a není jejich výlučným zdrojem".

K obhajobě desatera podle něj není nutné věřit v určitou náboženskou doktrínu.

Kniha Petra Hájka je podle Klause též nemilosrdnou politologickou a sociologickou kritikou současného postmoderního, postdemokratického, postpolitického světa a jeho hlavních protagonistů.

Co se týče Václava Havla a Hájkových kritických názorů na jeho osobu, i s nimi Klaus víceméně souhlasí.

"Autorovu kritiku historické role Václava Havla - nikoli všechny Hájkovy, v této souvislosti použité expresivní a nadsazené výrazy - v podstatě sdílím," řekl prezident.

Hájkovy kontroverzní názory a tvrzení rozvířily vody v české společnosti už několikrát. Sám je například zastáncem teorie, že terorista Usáma bin Ládin byl jen mediální fikcí.

S Klausem si ale na Hradě rozumí, ačkoli se jejich názory někdy rozcházejí.  Sám Hájek nedávno uvedl, že prezident nesouhlasí s devíti z deseti jeho názorů, ale i těch zbývajících deset procent je pro něj cenných.

 

Právě se děje

Další zprávy