Klaus na Vítkově: 28. říjen je pro mě nezbytné slavit

Domácí ČTK Domácí, ČTK
28. 10. 2012 11:25
Prezident věří, že 28. říjen pokládají za důležitý a slaví všichni rozumní občané
Foto: Reuters

Praha - Prezident Václav Klaus v neděli u Národního památníku na pražském Vítkově propůjčil bojové prapory vybraným armádním útvarům. Oficiálně tak zahájil oslavy 94. výročí vzniku Československa.

Klaus a ministr obrany Alexandr Vondra přivítali nastoupené vojáky a zazněla česká hymna. Pak položili věnce k soše Jana Žižky. Zazněly tři čestné salvy a prezident předal vojákům bojové prapory. Akce se zúčastnili státní i armádní představitelé.

Podle prezidenta Klause je důležité, aby si lidé výročí vzniku Československa připomínali. "Ta tradice má význam a jsem pevně přesvědčen, že ho bude mít vždy, i v 21. století, jestli my sami nedovolíme, aby se na tuto tradici zapomnělo. Z těchto důvodů je pro mě slavit tento den nezbytné a velmi důležité a věřím, že pro rozumně uvažující občany této země také," řekl na místě novinářům Klaus.

"Je to nejdůležitější státní svátek České republiky, je to vznik naší novodobé státnosti. Stovky lidí, tisíce lidí za naši svobodu a suverenitu položili život a je povinností nás všech se v tento den jejich památce poklonit," připojil se ministr Vondra.

Vzpomínkové akce se dnes o státním svátku konají i na dalších místech v Praze a celé republice, v mnoha městech se uskuteční shromáždění a kladou se věnce zejména u soch prvního českého prezidenta T.G.Masaryka.

28. října si Češi připomínají Den vzniku samostatného československého státu. Ten již bezmála 20 let neexistuje. Přesně před dvaceti lety jednal tehdejší český premiér a současný prezident Václav Klaus s tehdejším slovenským premiérem Vladimírem Mečiarem o jeho rozdělení.

Vlády České a Slovenské republiky schválily na Javorině 16 smluv a dohod o budoucí spolupráci, mimo jiné dohodu o vytvoření celní unie. Oba premiéři je pak podepsali 29. října.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
Další zprávy