Klaus na Vítkově: 28. říjen je pro mě nezbytné slavit

Domácí ČTK Domácí, ČTK
28. 10. 2012 11:25
Prezident věří, že 28. říjen pokládají za důležitý a slaví všichni rozumní občané
Foto: Reuters

Praha - Prezident Václav Klaus v neděli u Národního památníku na pražském Vítkově propůjčil bojové prapory vybraným armádním útvarům. Oficiálně tak zahájil oslavy 94. výročí vzniku Československa.

Klaus a ministr obrany Alexandr Vondra přivítali nastoupené vojáky a zazněla česká hymna. Pak položili věnce k soše Jana Žižky. Zazněly tři čestné salvy a prezident předal vojákům bojové prapory. Akce se zúčastnili státní i armádní představitelé.

Podle prezidenta Klause je důležité, aby si lidé výročí vzniku Československa připomínali. "Ta tradice má význam a jsem pevně přesvědčen, že ho bude mít vždy, i v 21. století, jestli my sami nedovolíme, aby se na tuto tradici zapomnělo. Z těchto důvodů je pro mě slavit tento den nezbytné a velmi důležité a věřím, že pro rozumně uvažující občany této země také," řekl na místě novinářům Klaus.

"Je to nejdůležitější státní svátek České republiky, je to vznik naší novodobé státnosti. Stovky lidí, tisíce lidí za naši svobodu a suverenitu položili život a je povinností nás všech se v tento den jejich památce poklonit," připojil se ministr Vondra.

Vzpomínkové akce se dnes o státním svátku konají i na dalších místech v Praze a celé republice, v mnoha městech se uskuteční shromáždění a kladou se věnce zejména u soch prvního českého prezidenta T.G.Masaryka.

28. října si Češi připomínají Den vzniku samostatného československého státu. Ten již bezmála 20 let neexistuje. Přesně před dvaceti lety jednal tehdejší český premiér a současný prezident Václav Klaus s tehdejším slovenským premiérem Vladimírem Mečiarem o jeho rozdělení.

Vlády České a Slovenské republiky schválily na Javorině 16 smluv a dohod o budoucí spolupráci, mimo jiné dohodu o vytvoření celní unie. Oba premiéři je pak podepsali 29. října.

 

Právě se děje

Další zprávy