Klaus na pietu do Lidic nepojede. Přednáší v L.A.

Jakub Novák, Tereza Šídlová
8. 6. 2012 7:30
Prezident vystoupí na akci republikánské American Freedom Alliance
Prezident Václav Klaus při vystupování z vládního speciálu na letišti v Chicagu, kde se odehrával summit NATO.
Prezident Václav Klaus při vystupování z vládního speciálu na letišti v Chicagu, kde se odehrával summit NATO. | Foto: Reuters

Praha - Mezi účastníky pietní vzpomínky k 70. výročí vyhlazení obce Lidice budou všichni vrcholní představitelé České republiky.

Tedy kromě jednoho - prezidenta Václava Klause. Ten místo sebe posílá do Lidic své zástupce.

V době, kdy budou k lidickému památníku kladeny věnce a uctěna památka obce, která se stala obětí nacistické zlovůle, totiž bude Klaus v Kalifornii.

V hotelu InterContinental Los Angeles Century City se tu totiž koná konference "Světovláda vs. Národní suverenita: Zažívá Západ další velkou ideologickou válku?".

Pořádá ji republikánská organizace American Freedom Alliance a Klaus bude jedním z hlavních řečníků.

Pokud budete o tomto víkendu v Los Angeles a chtěli byste si přednášku českého prezidenta poslechnout, připravte si 125 dolarů na vstupné.

I přes nezanedbatelný registrační poplatek však prezident údajně nebude honorován.

Aktuálně.cz to řekl prezident American Freedom Alliance Avi Davis, podle něhož prezident za své vystoupení nedostane honorář, ale pořádající organizace mu pouze zaplatí cestu a ubytování v hotelu, kde nejlevnější pokoj vyjde asi na 230 dolarů.

"Pan prezident bude letos na akci v Ležákách a také se zúčastní pietního aktu u Národního památníku hrdinů heydrichiády," vyjádřil se na dotaz, proč dal prezident přednost konferenci před pietním aktem, Klausův mluvčí Radim Ochvat.

Pietní akce se osobně zúčastní český premiér Petr Nečas, vládu bude zastupovat také ministr obrany Alexandr Vondra či ministr zdravotnictví Leoš Heger. Poklonit se památce obětí nacistického teroru přijedou i mnozí velvyslanci působící v Praze. Nebudou mezi nimi chybět ambasadoři USA, Norman Eisen, Ruska, Sergej Kiseljov, či Německa, Detlef Lingeman.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy