Klaus na pietu do Lidic nepojede. Přednáší v L.A.

Jakub Novák, Tereza Šídlová
8. 6. 2012 7:30
Prezident vystoupí na akci republikánské American Freedom Alliance
Prezident Václav Klaus při vystupování z vládního speciálu na letišti v Chicagu, kde se odehrával summit NATO.
Prezident Václav Klaus při vystupování z vládního speciálu na letišti v Chicagu, kde se odehrával summit NATO. | Foto: Reuters

Praha - Mezi účastníky pietní vzpomínky k 70. výročí vyhlazení obce Lidice budou všichni vrcholní představitelé České republiky.

Tedy kromě jednoho - prezidenta Václava Klause. Ten místo sebe posílá do Lidic své zástupce.

V době, kdy budou k lidickému památníku kladeny věnce a uctěna památka obce, která se stala obětí nacistické zlovůle, totiž bude Klaus v Kalifornii.

V hotelu InterContinental Los Angeles Century City se tu totiž koná konference "Světovláda vs. Národní suverenita: Zažívá Západ další velkou ideologickou válku?".

Pořádá ji republikánská organizace American Freedom Alliance a Klaus bude jedním z hlavních řečníků.

Pokud budete o tomto víkendu v Los Angeles a chtěli byste si přednášku českého prezidenta poslechnout, připravte si 125 dolarů na vstupné.

I přes nezanedbatelný registrační poplatek však prezident údajně nebude honorován.

Aktuálně.cz to řekl prezident American Freedom Alliance Avi Davis, podle něhož prezident za své vystoupení nedostane honorář, ale pořádající organizace mu pouze zaplatí cestu a ubytování v hotelu, kde nejlevnější pokoj vyjde asi na 230 dolarů.

"Pan prezident bude letos na akci v Ležákách a také se zúčastní pietního aktu u Národního památníku hrdinů heydrichiády," vyjádřil se na dotaz, proč dal prezident přednost konferenci před pietním aktem, Klausův mluvčí Radim Ochvat.

Pietní akce se osobně zúčastní český premiér Petr Nečas, vládu bude zastupovat také ministr obrany Alexandr Vondra či ministr zdravotnictví Leoš Heger. Poklonit se památce obětí nacistického teroru přijedou i mnozí velvyslanci působící v Praze. Nebudou mezi nimi chybět ambasadoři USA, Norman Eisen, Ruska, Sergej Kiseljov, či Německa, Detlef Lingeman.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Jablonec a Liberec odehrají v boji s pandemií imaginární derby

Fotbalisté Jablonce a Liberce sice kvůli pandemii nového koronaviru a přerušení ligy nebudou moci o prvním dubnovém víkendu odehrát plánované podještědské derby na hřišti, zápas se ale uskuteční aspoň imaginárně. Severočeští rivalové začnou v pondělí na odložené utkání prodávat vstupenky v hodnotě 100 korun a výtěžek věnují Krajské nemocnici v Liberci na podporu v boji s nemocí COVID-19.

Fanoušci si mohou v internetové síti Ticketstream kupovat lístky až do neděle, kdy se mělo derby původně hrát. Počet charitativních vstupenek není nijak omezen.

"Místo prestižní fotbalové bitvy se teď svádí jiný a mnohem zásadnější boj, a to boj o lidské životy. Nesvádí ho fotbalisté na zeleném trávníku, ale zdravotníci v nemocnicích. Jejich soupeř je bohužel obzvlášť zákeřný a o to jsou jejich statečné a obětavé výkony obdivuhodnější. V tom boji jim všichni musíme aspoň symbolicky pomoct," uvedly kluby ve společném prohlášení.

Fanoušci po zaplacení obdrží e-mailem speciální elektronickou vstupenku. "Poslouží vám jako stálá připomínka toho, že když to bylo třeba, nezůstali jste v ofsajdu. Věříme, že se v našem kraji najde dost lidí, kteří své zdravotníky v jejich zápase nenechají samotné. Pořiďte si svou vstupenku na derby proti koronaviru, pořiďte ji i svým blízkým. Nikdy nevíte, kdy někdo z nich pomoc zdravotníků bude taky potřebovat," dodali severočeští rivalové.

Podobnou iniciativu spustila nedávno Zbrojovka Brno, která se snaží vyprodat někdejší stadion Lužánky při imaginárním utkání se Slavií. Jde o připomínku slavného zápasu z října 1996, na který dorazilo 44.120 diváků, což je dodnes nejvyšší návštěva samostatné ligy. Výtěžek z virtuálních vstupenek získá na boj s koronavirem brněnská Fakultní nemocnice v Bohunicích.

Další zprávy