Klaus na pietu do Lidic nepojede. Přednáší v L.A.

Jakub Novák, Tereza Šídlová
8. 6. 2012 7:30
Prezident vystoupí na akci republikánské American Freedom Alliance
Prezident Václav Klaus při vystupování z vládního speciálu na letišti v Chicagu, kde se odehrával summit NATO.
Prezident Václav Klaus při vystupování z vládního speciálu na letišti v Chicagu, kde se odehrával summit NATO. | Foto: Reuters

Praha - Mezi účastníky pietní vzpomínky k 70. výročí vyhlazení obce Lidice budou všichni vrcholní představitelé České republiky.

Tedy kromě jednoho - prezidenta Václava Klause. Ten místo sebe posílá do Lidic své zástupce.

V době, kdy budou k lidickému památníku kladeny věnce a uctěna památka obce, která se stala obětí nacistické zlovůle, totiž bude Klaus v Kalifornii.

V hotelu InterContinental Los Angeles Century City se tu totiž koná konference "Světovláda vs. Národní suverenita: Zažívá Západ další velkou ideologickou válku?".

Pořádá ji republikánská organizace American Freedom Alliance a Klaus bude jedním z hlavních řečníků.

Pokud budete o tomto víkendu v Los Angeles a chtěli byste si přednášku českého prezidenta poslechnout, připravte si 125 dolarů na vstupné.

I přes nezanedbatelný registrační poplatek však prezident údajně nebude honorován.

Aktuálně.cz to řekl prezident American Freedom Alliance Avi Davis, podle něhož prezident za své vystoupení nedostane honorář, ale pořádající organizace mu pouze zaplatí cestu a ubytování v hotelu, kde nejlevnější pokoj vyjde asi na 230 dolarů.

"Pan prezident bude letos na akci v Ležákách a také se zúčastní pietního aktu u Národního památníku hrdinů heydrichiády," vyjádřil se na dotaz, proč dal prezident přednost konferenci před pietním aktem, Klausův mluvčí Radim Ochvat.

Pietní akce se osobně zúčastní český premiér Petr Nečas, vládu bude zastupovat také ministr obrany Alexandr Vondra či ministr zdravotnictví Leoš Heger. Poklonit se památce obětí nacistického teroru přijedou i mnozí velvyslanci působící v Praze. Nebudou mezi nimi chybět ambasadoři USA, Norman Eisen, Ruska, Sergej Kiseljov, či Německa, Detlef Lingeman.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Exhejtman Zimola chce jako člen ČSSD kandidovat za Změnu 2020 v krajských volbách

Předseda jihočeské sociální demokracie Jiří Zimola hodlá v krajských volbách v příštím roce kandidovat za hnutí Změna 2020. Jedná se podle něj o hnutí členů ČSSD i nestraníků. Za Změnu 2020 by mohli kandidovat i někteří další lidé z vedení jihočeské sociální demokracie.

"Nemáme v plánu střílet do nohy ČSSD a ani stranu nějak štěpit. Je to určitá vize, s níž chceme do voleb jít, a vycházíme z modelu, který využil Michal Šmarda," uvedl Jiří Zimola. Řekl, že Šmarda loni v komunálních volbách v Novém Městě na Moravě jako člen sociální demokracie vedl formaci Lepší Nové Město a stal se starostou. Předseda jihočeské ČSSD dodal, že Změna 2020 se otevře i adeptům z řad nestraníků, kteří prý nechtějí figurovat na kandidátní listině sociální demokracie.

Další zprávy