Klaus podporou populistů z AfD ztrácí soudnost, míní Schwarzenberg. Němci o nás už nemají iluze

Jan Hejl Jan Hejl
11. 3. 2016 19:30
Václav Klaus v pátek večer vystoupil na mítinku populistické strany Alternativa pro Německo (AfD). Partaj podpořil západoněmeckém městě Neuwied v samotném závěru kampaně před důležitými zemskými volbami, které se ve třech spolkových zemích konají o víkendu. Cestu exprezidenta v rozhovoru pro Aktuálně.cz kritizuje někdejší dlouholetý ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg. "Za prvé on s jejich názory souzní, za druhé to naznačuje ztrátu soudnosti u našeho bývalého prezidenta," míní současný předseda sněmovního zahraničního výboru. O Klausově cestě do Německa nevěděl. "On je soukromá osoba a samozřejmě má právo jezdit, kam chce."
Čestný předseda TOP09 Karel Schwarzenberg.
Čestný předseda TOP09 Karel Schwarzenberg. | Foto: Jan Langer

Co říkáte na cestu exprezidenta Václava Klause do Německa, kde podpoří tamní stranu Alternativa pro Německo (AfD) před důležitými zemskými volbami?

Podívejte se, já vám něco řeknu: Vrána k vráně sedá. Za prvé on s jejich názory souzní, za druhé to naznačuje ztrátu soudnosti u našeho bývalého prezidenta.

Nemůže podle vás Klausova podpora AfD uškodit vztahům mezi oběma zeměmi? AfD kancléřku Merkelovou silně kritizují…

Já mám dojem, že paní kancléřka už o nás dávno ztratila všechny iluze. Způsobila to vždy poněkud nešťastná setkání s prezidentem Klausem, panem Zemanem a některé naše politické tahy. Zanechali jsme u ní dojem o naší zemi.

Samozřejmě, kancléřka taky není neomylná, ale my jsme nikdy nepracovali na tom, že Angela Merkelová znala naši zemi už z doby, kdy tady pracovala na akademii věd, kdy tady studovala. To jsem vždycky považoval za naši velkou škodu. Myslím, že Němci si po zážitcích z posledních 12 let o nás nedělají iluze.

Václav Klaus je přece jen poměrně výrazný představitel České republiky, je to bývalý prezident a expředseda vlády. Věděl jste o jeho cestě jako předseda zahraničního výboru Poslanecké sněmovny?

Samozřejmě že ne. On je soukromá osoba a samozřejmě má právo jezdit, kam chce. Ať je to do Moskvy nebo do nějakého německého hnízda. To je na něm. Samozřejmě o tom ale nikdy nic nevíme.

Dlouhá léta jste byl ministr zahraničních věcí a zahraniční politiku Česka jste utvářel. Jak je Václav Klaus vnímán u německých čelních politiků?

Ušetřete mne této otázky. Když jsem byl ještě ministr zahraničí a on prezident, to, co jsem musel v Německu slýchat, opravdu veselé nebylo.

Stranu povedu i do sněmovních voleb v roce 2017, říká předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. Reakce prezidenta Zemana na slova velvyslance USA byla podle Schwarzenberga přehnaná a uražená. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Hasiči likvidovali rozsáhlý požár lesního porostu po pálení klestí u Nezdenic

Hasiči dnes odpoledne bojovali s rozsáhlým požárem lesního porostu po pálení klestí u obce Nezdenice na Uherskohradišťsku. Oheň zasáhl plochu 400 metrů délky a 200 metrů šířky, uvedl mluvčí hasičů Roman Žemlička. Zasahovalo osm jednotek. Hasiči ve Zlínském kraji dnes také odstraňovali několik následků silného větru, nejdříve zejména na Vsetínsku, poté také na Zlínsku.

Další zprávy