Klaus podporou populistů z AfD ztrácí soudnost, míní Schwarzenberg. Němci o nás už nemají iluze

Jan Hejl Jan Hejl
11. 3. 2016 19:30
Václav Klaus v pátek večer vystoupil na mítinku populistické strany Alternativa pro Německo (AfD). Partaj podpořil západoněmeckém městě Neuwied v samotném závěru kampaně před důležitými zemskými volbami, které se ve třech spolkových zemích konají o víkendu. Cestu exprezidenta v rozhovoru pro Aktuálně.cz kritizuje někdejší dlouholetý ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg. "Za prvé on s jejich názory souzní, za druhé to naznačuje ztrátu soudnosti u našeho bývalého prezidenta," míní současný předseda sněmovního zahraničního výboru. O Klausově cestě do Německa nevěděl. "On je soukromá osoba a samozřejmě má právo jezdit, kam chce."
Čestný předseda TOP09 Karel Schwarzenberg.
Čestný předseda TOP09 Karel Schwarzenberg. | Foto: Jan Langer

Co říkáte na cestu exprezidenta Václava Klause do Německa, kde podpoří tamní stranu Alternativa pro Německo (AfD) před důležitými zemskými volbami?

Podívejte se, já vám něco řeknu: Vrána k vráně sedá. Za prvé on s jejich názory souzní, za druhé to naznačuje ztrátu soudnosti u našeho bývalého prezidenta.

Nemůže podle vás Klausova podpora AfD uškodit vztahům mezi oběma zeměmi? AfD kancléřku Merkelovou silně kritizují…

Já mám dojem, že paní kancléřka už o nás dávno ztratila všechny iluze. Způsobila to vždy poněkud nešťastná setkání s prezidentem Klausem, panem Zemanem a některé naše politické tahy. Zanechali jsme u ní dojem o naší zemi.

Samozřejmě, kancléřka taky není neomylná, ale my jsme nikdy nepracovali na tom, že Angela Merkelová znala naši zemi už z doby, kdy tady pracovala na akademii věd, kdy tady studovala. To jsem vždycky považoval za naši velkou škodu. Myslím, že Němci si po zážitcích z posledních 12 let o nás nedělají iluze.

Václav Klaus je přece jen poměrně výrazný představitel České republiky, je to bývalý prezident a expředseda vlády. Věděl jste o jeho cestě jako předseda zahraničního výboru Poslanecké sněmovny?

Samozřejmě že ne. On je soukromá osoba a samozřejmě má právo jezdit, kam chce. Ať je to do Moskvy nebo do nějakého německého hnízda. To je na něm. Samozřejmě o tom ale nikdy nic nevíme.

Dlouhá léta jste byl ministr zahraničních věcí a zahraniční politiku Česka jste utvářel. Jak je Václav Klaus vnímán u německých čelních politiků?

Ušetřete mne této otázky. Když jsem byl ještě ministr zahraničí a on prezident, to, co jsem musel v Německu slýchat, opravdu veselé nebylo.

Stranu povedu i do sněmovních voleb v roce 2017, říká předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. Reakce prezidenta Zemana na slova velvyslance USA byla podle Schwarzenberga přehnaná a uražená. | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

"Naše země není otevřená". Američané začali vyhošťovat tábořící migranty z Haiti

Americké úřady začaly s vyhošťováním tisíců lidí původem z Haiti, kteří se tento týden utábořili na hranici mezi Mexikem a Texasem. Úřady dnes vypravily první tři lety na Haiti, řekl agentuře AP nejmenovaný zdroj. Bezpečnostní složky také zablokovaly vstup do Texasu z mexické strany. 

Tento týden dorazilo do okolí texaského města Del Rio z Mexika zhruba 14 tisíc lidí. Utábořili se u mostu, který spojuje mexický a texaský břeh řeky Rio Grande, tvořící hranici mezi Mexikem a USA. Většina migrantů je z Haiti, ale i zemí Střední Ameriky.

V sobotu americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti oznámilo, že navýší přepravní kapacity pro vyhoštění lidí, kteří nezákonně překročili hranici. Ministerstvo uvedlo, že "naše hranice není otevřená, a lidé by se neměli vydávat na nebezpečnou cestu". Migranti by měli být navráceni do země původu, aniž by dostali možnost si podat žádost o azyl.

Další zprávy