Klaus je Zelenou perlou. Ropák minul Neumannovou

Pavel Baroch
25. 4. 2008 18:17
Vítězem Ropáka roku se stal dopravní náměstek Hodač
Ropák výtvarnice Barbary Šalamounové pro film Ropáci režiséra Jana Svěráka
Ropák výtvarnice Barbary Šalamounové pro film Ropáci režiséra Jana Svěráka | Foto: Děti Země

Brno - Vítězem letošního ročníku antiekologické ankety Ropák roku se stal náměstek ministra dopravy Jiří Hodač.

Na druhém místě skončila olympijská vítězka Kateřina Neumannová, které vítězství uteklo o pouhých devět bodů.

Prezident Václav Klaus, který se v anketě objevil už poněkolikáté, se stal letošním držitelem Zelené perly za antiekologický výrok, když v rozhovoru pro Hospodářské noviny řekl, že nevidí žádné ničení planety.

Laureáty letošního, 16. ročníku ankety Ropák roku, kterou organizuje ekologické hnutí Děti Země, vybírala tradičně nezávislá komise zhruba stovky osobností.

Zelená perla Václava Klause

"Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci."

HN, únor 2007

Hodač vyhrožoval a nakupoval

Náměstku Hodačovi, letošnímu vítězi Ropáka, vyčítá porota například to, že souhlasil s vykoupením pozemků pro výstavbu zdymadla v Přelouči za zhruba 23 milionů korun.

"Vodní stupeň Přelouč na Labi totiž zničí Slavákovy ostrovy s šedesátkou zvláště chráněných druhů živočichů a rostlin, přičemž toto území kandiduje do evropské soustavy chráněných území Natura 2000," stojí ve zdůvodnění Hodačova prvenství.

Stát vykoupení pozemků umožnil i přesto, že ministr životního prostředí Martin Bursík neudělil potřebnou výjimku ze zákona o ochraně přírody.

Dopravní náměstek "zabodoval" i svými výhružkami nevládním organizacím za to, že se aktivně účastní různých správních řízení a že zdržovaly stavby nových dálnic, například D8 přes České středohoří nebo okruhu okolo Prahy. Náměstek varoval, že na sdružení podá žalobu a bude po nich žádat finanční kompenzace.

Paní Havránková před rodným domem.
Paní Havránková před rodným domem. | Foto: Ludvík Hradilek

Nově se Hodač "proslavil" svým návrhem, jak se zbavit nepohodlné majitelky pozemků na plánované trase hradecké dálnice D11.

Ačkoli ministerstvo dopravy napřed s Ludmilou Havránkovou dohodlo výměnu pozemků, nakonec Hodač předložil do vlády návrh, že neposlušné majitelce stát vyplatí pouze odškodné, anebo její parcely vyvlastní. „Nemůže vydírat stát. Když náš návrh odmítne, podáme návrh na vyvlastnění," prohlásil Hodač.

"Nikdy jsem peníze nechtěla, celých šestnáct let jsem žádala jen náhradní pozemky pro hospodaření," řekla Aktuálně.cz Havránková. "Peníze si nevezmu už jenom ze zásady."

Neumannová stěhovala sníh na Hrad

Olympijská vítězka Neumannová se podle očekávání dostala v anketě hodně vysoko kvůli stěhování sněhu na Pražský hrad.

"Kateřina Neumannová se umístila na druhé příčce za nápad uspořádat lyžařské závody na jeden kilometr na Hradčanském náměstí," uvádí se ve zprávě Dětí Země. Členové komise kritizovali, že Neumannová nechala vyrobit 2,5 tisíce metrů krychlových sněhu u obce Horní Vltavice v CHKO Šumava. Sníh byl pak šedesáti kamiony dovezen do Prahy.

Porota nemohla "ocenit" nejnovější případ stěhování sněhu na závody světového poháru v libereckém Vesci, protože se akce konala už letos a Ropák se uděloval za loňský rok. Organizátoři závodů v čele s Neumannovou nechali dopravit sníh i z CHKO Jizerské hory, aniž k tomu měli povolení.

"Neumannová je ale už nominovaná do příštího ročníku," řekl Aktuálně.cz Miroslav Patrik z Dětí Země.

 

Právě se děje

Další zprávy