Klaus: Je to největší debakl pravice od pádu komunismu

Domácí Radek Nohl Domácí, Radek Nohl
13. 1. 2013 20:00
Prezident je rád, že postoupili dva zkušení politici, ale jinak ho volby znepokojily
Václav Klaus.
Václav Klaus. | Foto: Jan Langer

Praha - Výsledek prvního kola prezidentských voleb je podle prezidenta Václava Klause největší prohrou pravice po roce 1989.

Na druhou stranu je ale rád, že do druhého kola, které se uskuteční za dva týdny, postoupili dva politici - Miloš Zeman a Karel Schwarzenberg. Klaus to řekl novinářům při Jizerské padesátce.

"Jako prezident, kterému jde o to, aby Česká republika byla reprezentována, jsem rád, že byli zvoleni politici. Jeden je bývalým předsedou vlády, druhý ministrem zahraničí, jsem spokojen, že jsme se nedočkali nějakých exotických voleb," citoval Klause server Novinky.cz.

Klaus: ODS volby podcenila

Zklamán je prezident především z výsledku, kterého dosáhl kandidát ODS Přemysl Sobotka. Ten získal 2,4 procenta a skončil na předposledním místě. Za ním se umístila jen předsedkyně Suverenity Jana Bobošíková.

Foto: Petr Vyoral

"Tyto volby byly největším debaklem pravice v historii postkomunistické éry, čímž velmi trpím. Samozřejmě že to byla strašlivá prohra ODS a dominantně vyhrála levice. Jsem z toho smutný a mám pocit, že je s tím třeba něco udělat," řekl Klaus.

Zda tento výsledek pro Klause znamená, že by se měl znovu ve straně, kde byl řadu let předsedou, více angažovat, nechtěl příliš komentovat. To, že je načase "povolat do zbraně Václava Klause", v sobotu před novináři prohlásila i Bobošíková. 

"Nespekulujme, ale ten výsledek je skutečně špatný. Jestli nechal všechny chladným výsledek krajských voleb před několika měsíci, tohle je druhá věc v řadě, ze které by mělo něco vyplynout," uvedl Klaus.

Podívejte se do volebních štábů kandidátů na prezidenta:

Ať je kampaň férová

Přímá volba hlavy státu je podle Klause otázkou moci médií a přál by si, aby kampaň před druhým kolem byla férová a aby lidé přemýšleli každý svým rozumem.

Doporučení pro finále ale prezident nedá.

"Já byl velmi tichý i v debatě, jestli přímá nebo nepřímá volba. Není na mně, abych k tomu něco říkal," podotkl Klaus.

 

Právě se děje

Další zprávy