reklama
 
 

Klaus chce mezi lidmi hledat hlasy proti uprchlíkům, odsoudil papežovu falešnou solidaritu

Aktualizováno 15. 12. 2015 17:37
Václav Klaus usiluje o založení platformy k migrační krizi, která vládě pomůže získat mandát od občanů na odmítnutí přijímání uprchlíků. Vláda by podle něj měla sama pochopit, že je pro ni dobré opřít se o názory občanů. Usnadnilo by jí to například vyjednávání v Bruselu, domnívá se bývalý prezident. Klaus už jednal s více jak dvaceti subjekty, včetně parlamentních stran. Řada stran se ale podle Klause přidat chce. Které to jsou, nechtěl upřesnit.

Praha - Bývalý prezident Václav Klaus usiluje o vytvoření široké platformy k migrační krizi, která by sdružovala politické i další subjekty od ODS po komunisty. Řekl v rozhovoru pro ČTK s tím, že platformu by zastřešoval on. Měla by vládě pomoci, aby získala mandát od občanů odmítnout přijímání uprchlíků.

"Obrátil jsem se dopisem na předsedy různých politických stran, spolků, organizací, hnutí a vedli jsme s nimi dva měsíce dialog," nastínil Klaus, jak se v otázce migrace angažuje. "Hledali jsme možnost vytvoření jakési společné platformy, která by chtěla a která by si kladla za cíl tu výzvu povýšit na vyšší úroveň," konstatoval.

Hovořil prý s 20 až 25 subjekty, včetně parlamentních stran. K diskusi nepozval například Blok proti islámu nebo předsedu hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamuru, jejichž názory jsou mu protivné a neztotožňuje se s nimi. Při dosavadních debatách se podle něj projevovala shoda ve vnímání nebezpečnosti migrační vlny. Problém je prý naopak v tom, že některé politické strany jsou tak mocné, že se nechtějí přidat k platformě, která vzniká mimo ně.

Řada parlamentních stran se ale podle Klause přidat chce. Které to jsou, nechtěl upřesnit, uvedl ale, že by platforma měla být co nejširší, v tomto smyslu ekumenická. "To znamená, že k hledání takové platformy, abych řekl opravdu extrémní rozdíl, cítí nezbytnost se připojit i tak odlišné politické strany, jako je ODS, bašta pravice v Česku, a KSČM," uvedl.

Výhoda pro vládu

"Cílem toho není nic bourat tady u nás, cílem je naopak podpořit vládu v tom, aby měla od občanů mandát říci: 'Ne, migranty sem stěhovat nechceme'," poznamenal.

Vláda by podle něj měla sama pochopit, že je pro ni dobré opřít se o názory občanů. Usnadnilo by jí to například vyjednávání v Bruselu, kde by mohla při nátlaku ze strany Unie říci, že v dané záležitosti nemá mandát od české veřejnosti.

"To by pro vládu mělo být obrovskou výhodou, a proto bych byl velmi rád, kdyby vláda oslovila v tomto smyslu veřejnost sama a tím by byla naše mise v tomto smyslu splněna," podotkl dále Klaus. Jednou z cest, jak to učinit, by mohlo být referendum, o kterém exprezident hovořil už v minulosti.

Klaus se staví zásadně proti zákonu o obecném referendu. "Že by mělo být jedno referendum za desetiletí, to jsem velmi pro," konstatuje ale. "A jestli by mělo být za desetiletí jedno referendum, tak je to přesně o této věci," míní.

Že by platformu zastřešoval, považuje bývalý prezident za samozřejmé. "O tom, že bych měl ambici z toho pro sebe vytvářet nějaký politický kapitál, to v žádném případě ne," ubezpečil zároveň.

Klaus také mimo jiné odsoudil přístup papeže Františka k migraci. "Pomoc bližnímu svému je hezký princip a každý si má pro sebe zvolit toho bližního svého, kterému chce pomoci, ale lhát o tom, že pomáhám milionům, desetimilionům prázdnými gesty, to já prostě nemohou vydýchat," uvedl Klaus, podle kterého byla Františkova výzva k přijímání uprchlíků falešná.

autor: ČTK | 15. 12. 2015 16:32

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama