Klasické tramvajenky nahradí v Praze čipové karty

bar
16. 7. 2008 15:46
S elektronickým jízdným se začne příští rok
Doprava sem vede zatím jen přes mosty Barikádníků a elektrické dráhy.
Doprava sem vede zatím jen přes mosty Barikádníků a elektrické dráhy. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Nejspíš už od příštího měsíce začne Praha s výměnou klasických tramvajenek za čipové karty. Od příštího roku by tak elektronické jízdné mohli začít používat lidé, kteří si kupují předplacené kupóny na městskou hromadnou dopravu. První na řadě mají být celoroční jízdenky.

O přechodu na čipové karty uvažoval pražský dopravní podnik už delší dobu, teď se chystá ke konrétním krokům, které jako první představil internetový deník Novinky.

"Máme ze světa zkušenost, že se pomocí elektronického jízdného lépe kontroluje, kdo je černý pasažér," sdělil Aktuálně.cz mluvčí Dopravního podniku Ondřej Pečený jeden z hlavních důvodů, proč chce Praha zavést čipové karty.

Karty by se daly dobře použít například i v turniketech v metru, o jejichž obnovení Dopravní podnik vážně uvažuje.

První metro ze směru od Ládví přijelo přesně v 16 hodin 19 minut.
První metro ze směru od Ládví přijelo přesně v 16 hodin 19 minut. | Foto: Ondřej Besperát

Cestující potřebuje Opencard

Cestující budou muset napřed získat čipovou Kartu Pražana neboli Opencard, kterou bude vydávat magistrát. Zájemci si nejdřív budou muset vyplnit žádost a pak dostanou kartu poštou nebo si ji vyzvednou na určených místech.

Od poloviny srpna si lidé budou moci nechat kartu aktivovat a použít ji na nahrání elektronického jízdného.

Magistrát zároveň chystá, že si lidé budou moci nakupovat ostatní typy předplacených kupónů - měsíční a čtvrtletní - také přes internet. Od počátku srpna hodlá Dopravní podnik rozjet masivní informační kampaň o elektronickém jízdném. Kartu si budou moci zájemci nabít i na specializovaném internetovém portálu.

Elektronické jízdné používají například dopravní podniky v Hradci Králové a Pardubicích, kde nyní dokonce uvažují o sloučení systému.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Padesátku migrantů vysadili převaděči v Bavorsku poblíž české hranice

Převaděči vysadili na dálnici v Bavorsku poblíž německo-české hranice 56 migrantů. Ponechali je svému osudu při nízkých teplotách a sněžení. Spolková policie podle agentury DPA sdělila, že uprchlíci pocházející ze Sýrie, Somálska a Palestiny, mezi nimi i šest dětí ve věku od dvou do 14 let, si museli vystoupit z nákladního vozu v noci pravděpodobně na parkovišti využívaném pendlery poblíž obce Wernberg-Köblitz.

Skupina musela čekat několik hodin na další převaděče. Někteří uprchlíci bloudili po okolí - po dálnici A6, místní spolkové silnici a obci Wernberg. Část skupiny hledala útočiště v selském dvoře u vesnice Kötschdorf.

Policie, kterou o případu informoval místní občan, migranty zatím umístila do hasičské zbrojnice ve Wernbergu, kde jim bylo poskytnuto jídlo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy