Klasické tramvajenky nahradí v Praze čipové karty

bar
16. 7. 2008 15:46
S elektronickým jízdným se začne příští rok
Doprava sem vede zatím jen přes mosty Barikádníků a elektrické dráhy.
Doprava sem vede zatím jen přes mosty Barikádníků a elektrické dráhy. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Nejspíš už od příštího měsíce začne Praha s výměnou klasických tramvajenek za čipové karty. Od příštího roku by tak elektronické jízdné mohli začít používat lidé, kteří si kupují předplacené kupóny na městskou hromadnou dopravu. První na řadě mají být celoroční jízdenky.

O přechodu na čipové karty uvažoval pražský dopravní podnik už delší dobu, teď se chystá ke konrétním krokům, které jako první představil internetový deník Novinky.

"Máme ze světa zkušenost, že se pomocí elektronického jízdného lépe kontroluje, kdo je černý pasažér," sdělil Aktuálně.cz mluvčí Dopravního podniku Ondřej Pečený jeden z hlavních důvodů, proč chce Praha zavést čipové karty.

Karty by se daly dobře použít například i v turniketech v metru, o jejichž obnovení Dopravní podnik vážně uvažuje.

První metro ze směru od Ládví přijelo přesně v 16 hodin 19 minut.
První metro ze směru od Ládví přijelo přesně v 16 hodin 19 minut. | Foto: Ondřej Besperát

Cestující potřebuje Opencard

Cestující budou muset napřed získat čipovou Kartu Pražana neboli Opencard, kterou bude vydávat magistrát. Zájemci si nejdřív budou muset vyplnit žádost a pak dostanou kartu poštou nebo si ji vyzvednou na určených místech.

Od poloviny srpna si lidé budou moci nechat kartu aktivovat a použít ji na nahrání elektronického jízdného.

Magistrát zároveň chystá, že si lidé budou moci nakupovat ostatní typy předplacených kupónů - měsíční a čtvrtletní - také přes internet. Od počátku srpna hodlá Dopravní podnik rozjet masivní informační kampaň o elektronickém jízdném. Kartu si budou moci zájemci nabít i na specializovaném internetovém portálu.

Elektronické jízdné používají například dopravní podniky v Hradci Králové a Pardubicích, kde nyní dokonce uvažují o sloučení systému.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Hasiči řeší úhyn ryb v řece Moravě, žádné škodliviny ve vodě neobjevili

Hasiči v sobotu dopoledne vyjeli do Uherského Hradiště kvůli úhynu ryb v řece Moravě. Jde o území od mostu spojujícího Uherské Hradiště se Starým Městem po místní část Štěpnice. V řece se vyskytuje blíže neurčený počet ryb různých velikostí a druhů, sdělil mluvčí hasičů Roman Žemlička. Testy podle něj vyloučily škodliviny ve vodním toku.

"Na místě byl zástupce životního prostředí a státního podniku Povodí Moravy. Na místě byly provedeny testy, které potvrdily normální obsah kyslíku a vyloučily škodliviny ve vodním toku," uvedl Žemlička.

Podobný úhyn ryb, zejména pstruhů, zaměstnal hasiče také na Prostřední Bečvě na Vsetínsku tento pátek. Domnívají se, že důvodem by mohla být zvýšená teplota vody. Výsledky testů budou známy až později.

Zdroj: ČTK
Další zprávy