Klasická TV skončí, ale v jiném termínu

čtk
31. 10. 2006 20:10
Praha - Úřad vydal nové termíny, ve kterých skončí v jednotlivých krajích vysílání klasické televize. Uvnitř: Tabulka po krajích

Český telekomunikační úřad v Technickém plánu přechodu, jakémsi jízdním řádu nastupujícího zemského digitálního vysílání, navrhuje vypnout současné analogové zemské TV vysílání nejdříve v Brně-městě a v Praze.

Termín konečného vypnutí klasické televize zůstává stejný jako u návrhu zveřejněného na začátku srpna: tedy 10. říjen 2010. Lidé, kteří do té doby nebudou mít k TV zapojený takzvaný set-top box či televizor s digitálním tunerem, nebudou moci dále současné zemské analogové vysílání, tedy programy ČT1, ČT2, Novu a Primu, sledovat.

Další na řadě: od středy Domažlice

Čtvrtou oblastí, kde začne digitální televize vysílat, je od zítřka Domažlicko.

Bez set top boxu se digitální televize sledovat nedá
Bez set top boxu se digitální televize sledovat nedá | Foto: Aktuálně.cz

Pátou oblastí se stane okolí Ústí nad Labem, podle návrhu ČTÚ se tak stane od 1. července 2007. Vyplývá to z návrhu Technického plánu přechodu, který dnes zveřejnil ČTÚ, a předložil jej tak opět podle zákona k veřejném diskuzi. První, v srpnu předložený návrh, se nakonec ČTÚ na základě připomínek rozhodl ještě dále dopracovat do konečné podoby.

Domažlicko a Ústecko jsou však prvními oblastmi, v nichž musí ČR vypnout 12. kanál, a to kvůli vzájemnému rušení s digitálním rozhlasem z Německa. Na Domažlicku na 12. kanále vysílá program ČT2, v severních Čechách Nova.

KDY U VÁS VYPNOU KLASICKOU TV?
(článek pokračuje pod tabulkou)

Oblast Stanoviště Základního vypnutí analogu Definitivního vypnutí analogu
Brno-město Brno-město, Hády srpen 2007 září 2007
Praha Cukrák leden 2008* listopad 2008
Praha-město Žižkov leden 2008 listopad 2008
Sušice Svatobor září 2008** srpen 2009
Plzeň Krašov leden 2009 srpen 2009
Ostrava Hošťálkovice duben 2009 leden 2010
Trutnov Černá Hora červen 2009 březen 2010
Jihlava Javořice listopad 2009 květen 2010
Brno Kojál leden 2010 červenec 2010
Č. Budějovice Kleť duben 2010 září 2010
Zlín Tlustá hora červenec 2010 říjen 2010
Jeseník Praděd září 2010 říjen 2010

Pozn.: * s výjimkou ČT2 - září 2007, ** s výjimkou ČT2 - červen 2008

V Brně příští rok, pak v Praze

Na rozdíl od srpnového návrhu nyní ČTÚ navrhuje zcela vypnout současné analogové vysílání v Brně-městě (v září 2007) a Praze a okolí (v listopadu 2008). Původně se tak mělo stát na Trutnovsku (v prosinci 2008) a na Sušicku a také v Praze a Brně (vysílač Kojál), a to v únoru 2009.

Foto: Aktuálně.cz
Kauza digitální licence: kdo bude vysílat
Přečtěte si, jak obtížně se hledají majitelé licencí na digitální vysílání
Foto: Aktuálně.cz
Jak fungovala první televize
Absolvujte s námi exkurz do pravěku televizního vysílání
Foto: Aktuálně.cz
Jakou anténu zvolit, když chcete digitální kvalitu
Poradíme vám, pokud máte individuální i společnou anténu 
Foto: Aktuálně.cz
Jaký set top box koupit, aby vás digi TV nepřekvapila
Rady, podle čeho se řídit při výběru nezbytně nutného přístroje

V každé oblasti bude nejprve zapnuto digitální zemské TV vysílání, v době v řádu měsíců pak bude vypnuto současné analogové. Celý Technický plán přechodu je podle ČTÚ složitou soustavou lhůt a vzájemně propojených termínů a podmínek, nikoli jen prostým určením vypnutí analogové TV.

"Přechod na digitální vysílání přinese divákům rozšíření programové nabídky a zlepšení technické kvality televizního přenosu obrazu spolu s podstatně širším využitím možností doplňkových datových služeb," uvedl v tiskové zprávě šéf Rady ČTÚ Pavel Dvořák.

Úplný konec: rok 2012

Digitální vysílání již nyní existuje v Praze, Brně, Ostravě a jejich okolí, ve středu přibude Domažlicko. Vypnutím současné analogové zemské TV se vytvoří prostor pro vybudování sítí pro digi TV, na čemž se v předchozích letech dohodli členské země EU. Členové unie se dohodli, že analogová TV skončí nejpozději do roku 2012.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Vaclík pomohl Seville k výhře nad Levante čistým kontem

Fotbalisté Sevilly zvítězili v utkání 9. kola španělské ligy nad Levante 1:0. Čistým kontem k tomu přispěl český brankář Tomáš Vaclík.

Jediný gól utkání, ve kterém měla domácí Sevilla navrch, vstřelil čtyři minuty před koncem Luuk de Jong. Vaclík, na kterého šly čtyři střelecké pokusy, si připsal už čtvrtou nulu z devíti ligových startů.

San Sebastian po dvou ligových prohrách zvítězil nad Betisem Sevilla 3:1 a posunul se na čtvrté místo. Utkání však nezačal ideálně, od 12. minuty prohrával. Ještě do přestávky skóre otočil, po vlastní brance Javiho Garcíi z 22. minuty se o čtrnáct minut později trefil Willian José. Zisk tří bodů pro domácí stvrdil v 58. minutě Portu.

Athletic Bilbao pouze remizoval s Valladolidem 1:1. Za domácí pálil v 33. minutě Iňaki Williams, Valladolid vyrovnal v 71. minutě díky vlastnímu gólu Iňiga Martíneze.

Zdroj: ČTK
Další zprávy