Klára Mauerová z vazby:Je důležité, že mi soudce uvěřil

Eliška Bártová Eliška Bártová, Lenka Smyčková
29. 12. 2008 19:47
Verdikt v kauze týrání přezkoumá Vrchní soud

Brno - Letos v říjnu uzavřel krajský soud v Brně unikátní případ, který v Česku nemá obdoby.

Šest lidí bylo odsouzeno za systematické a dlouhodobé týrání dvou dětí. Včetně jejich matky Kláry a tety Kateřiny.

Soudu trvalo čtyři měsíce, než dospěl ke konečnému verdiktu, který představuje suma sumárum 43 let odnětí svobody pro všechny odsouzené.

Na klíčovou otázku však odpověď nedal - totiž, kdo ono sofistikované trápení dětí s řadou lstí a přeměn dospělé Barbory v dítě Aničku vlastně organizoval. Stejně tak se veřejnost nedozvěděla, jaký byl cíl tohoto jednání.

Kuřimská kauza tak zůstává stále záhadou. Nepatrnou naději, že se ještě podaří odkrýt pozadí aféry, dává už jen Vrchní soud v Olomouci. Právě k němu se všichni odsouzení odvolali a do tří měsíců by mělo být nařízeno první stání.

Klára je věrohodná

Klára Mauerová, matka týraných dětí, odešla od soudu s trestem 9 let, o rok nižším, než její sestra Kateřina.

Osudové osmičky

  • Osmý leden 2008 byl důležitým mezníkem v dosud neobjasněné kuřimské kauze. Právě v tento den policisté zadrželi v Norsku Barboru Škrlovou, která v aféře vystupovala coby dívka Anička. V Norsku se zas vydávala za třináctiletého chlapce Adama.
  • Osm let pak byla sazba, kterou státní zástupkyně žádala jako trest pro Jana Škrlu a Hanu Bašovou. Ti nakonec za podíl na týrání chlapců dostali sedmileté tresty.

Právě Kateřina měla do její rodiny vědomě nasadit Barboru Škrlovou vydávající se za třináctiletou nemocnou Aničku. Klára se o ní nic netušíce starala. Zároveň však poslouchala rady neznámého doktora po telefonu a postupně se začala podílet na trýznění vlastních dětí.

Nyní čeká ve vazbě na verdikt odvolacího soudu. S novináři komunikovat nechce. Pro Aktuálně.cz však po své sestře Gábině vzkázala pár vět.

"Je pro mě důležité, že soudce uvěřil mé výpovědi," říká Klára Mauerová. "Potvrdil, že kdyby mě tihle lidé nezmanipulovali, tak bych svým dětem neublížila."

Soudce Pavel Göth totiž při hlavním líčení naznačil, že Klára je obětí manipulace, nikoliv její iniciátor.

"Soud má za to, že byla skutečně nucena konfrontovat se s realitou až v průběhu vyšetřování," uvedl soudce. "Její výpověď je věrohodná, soud ji akceptuje bez výhrad. Manipulace byla cílená právě na její smysl pro rodinu."

Podle vyjádření Gábiny Pokorné, Klářiny sestry, pomáhá Kláře tento výrok ustát pobyt ve vězení, který jinak snáší velmi těžce.

Klára Mauerová u soudu
Klára Mauerová u soudu | Foto: Attila Racek

"Je to pro ní psychicky strašně těžké, hodně za poslední dobu zhubla," říká paní Pokorná. "Procitla a pochopila, co se stalo. Doteď nerozumí tomu, jak silná ta manipulace byla."

Tresty za Kuřim

Sestry Klára a Kateřina Mauerovy by měly podle verdiktu krajského soudu strávit za mřížemi devět, respektive deset let.

Barbora Škrlová, která se vydávala za třináctiletou dívku Aničku i chlapce Adama, dostala pětiletý trest. Další aktéři Jan Turek, Hana Bašová a Jan Škrla si z úst soudce vyslechli tresty odnětí svobody ve výši pět, sedm a sedm let vězení.

Podle soudce Pavla Götha obžalovaní děti úmyslně nepřiměřeně fyzicky a psychicky týrali, zraňovali, ponižovali a omezovali s cílem ublížit jim a zlomit jejich osobnost.

Nejlepší vánoční dárek

Radek Coufal, otec dětí
Radek Coufal, otec dětí | Foto: Aktuálně.cz, Ludvík Hradílek

V půli prosince rozhodl brněnský soud také o osudu dětí Kláry Mauerové. "My jsme je neviděli už rok a půl," říká Gábina Pokorná. "Takže nyní doufáme, že se to změní a prarodiče se budou moci s klukama vídat a podílet se na jejich výchově."

Soud měl k rozhodování tři možnosti: buďto děti svěřit otci Radku Coufalovi, nebo prarodičům, anebo je ponechat v Klokánku, kde zatím žijí.

"Já je vídám třikrát týdně," řekl Aktuálně.cz jejich otec Radek Coufal. "V sobotu si je beru na celý den, někdy i na odpoledne v neděli. Kluci jsou relativně v pohodě."

Podle Coufala se děti na matku neptají. "Já s nimi na toto téma nezavádím řeč," říká jejich otec. "Snažím se k nim chovat normálně."

Ze soudu o děti byl pan Coufal nervózní. "Samozřejmě bych je chtěl," řekl ještě před jednáním. "Byl by to nejlepší vánoční dárek, abych si je mohl odvézt domů a oslavit s nimi vánoce."

 

Právě se děje

Další zprávy