Ústavní soud k případu Banga: Při hodnocení nenávisti na sítích reflektujme historii

ČTK ČTK
Aktualizováno 9. 4. 2019 15:03
Okresní soud v Kladně podle ústavních soudců chyboval, když v trestním řízení kvůli rasistickému komentáři na síti nepřiznal zpěváku Radoslavu Bangovi postavení poškozeného. Šlo přitom o příspěvek umístěný na Bangův facebookový profil. Za projev sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka dostal autor komentáře trest 100 hodin veřejně prospěšných prací. Ústavní soud se i obecněji vyjádřil k posuzování nenávistných projevů na sociálních sítích.
Radoslav "Gipsy" Banga
Radoslav "Gipsy" Banga | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Banga neměl v případu postavení poškozeného, nemohl se proto k věci blíže vyjádřit. Podle okresního soudu autor příspěvku pravděpodobně nemířil konkrétně na Bangu, text byl spíše obecný. Ústavní soud kladenskému soudu vytkl, že hned zpočátku, ještě před provedením důkazů a bez důkladné úvahy, dospěl k závěru, že Bangovi postavení poškozeného nepřísluší. Nevyslechl jej ani jako svědka.

"Fakticky nejprve stanovil právní kvalifikaci a jí pak přizpůsobil hodnocení skutkových okolností, včetně vyloučení poškozeného z řízení," řekl soudce zpravodaj Jan Filip.

Banga dnes k nálezu ústavních soudců na Facebooku napsal, že takový verdikt vůbec nečekal. "Vyhrát tady znamená neprohrát už nikde jinde," zdůraznil. Verdikt podle něj může sehrát klíčovou roli v podobných trestných činech a dal všem naději, že je možné najít spravedlnost. "Ústavní soud dal české společnosti jasný signál - zákon platí i na internetu," doplnil.

Podle ústavních soudců se kladenský soud měl detailněji zabývat tím, jak nenávistný projev dopadl na Bangu samotného. "Je třeba zkoumat, nakolik je takové sdělení na tzv. facebookovém profilu odlišné kupříkladu od pomalování výlohy obchodníka náležejícího k jiné společenské menšině," stojí v nálezu.

Soudce zpravodaj Jan Filip novinářům řekl, že nacisté také nemuseli psát adresná hesla typu "Rosenkrantz je zločinec". Stačilo napsat na výlohu "Žid".

Ústavní soud tak konstatoval, že při posuzování nenávistných projevů v sociálních sítích nelze zapomínat na hrozivé historické zkušenosti se stigmatizací společenských menšin. 

"Paralela mezi nacistickou propagandou a tím, co se děje na sociálních sítích, je velmi důležitá," reagovala na úterní nález Klára Kalibová z organizace In Justitia, která pomáhá obětem násilí z nenávisti. Někteří státní zástupci a soudci mají podle Kalibové pocit, že sociální sítě jsou prostor svého druhu, kde právo neplatí a kde poškození musí vše strpět.

"Ústavní soud v podstatě nálezem, který musí být respektován, řekl, že výroky v prostoru, jako jsou sociální sítě, mohou být stejně zraňující jako výroky ve veřejném prostoru," dodala Kalibová.

Nešlo o první nenávistný komentář proti Bangovi

Sedmatřicetiletý Banga, známý také pod uměleckým jménem Gypsy, je rapper, zpěvák, textař a hudebník romského původu. V prosinci 2016 na Facebooku zdůvodňoval, proč opustil sál při vyhlašování ceny Český slavík. Protestoval tím proti ocenění skupiny Ortel, která bývá spojována s krajní pravicí. Tleskali jste nacistům, vzkázal Banga kolegům v sále.

Student David Šmíd reagoval nenávistným komentářem, v němž volal po "bílé vlasti", bylo by prý lepší posílat příslušníky jiných etnik "do plynu jako dřív". Před kladenským soudem sympatie k nacismu popřel a uvedl, že příspěvek napsal v afektu.

V jiné kauze potrestal Okresní soud v Prostějově podmínkou Aleše Rozsívala za rasově motivované výhrůžky Bangovi. Xenofobní a rasově motivované komentáře plné vulgarismů a výhrůžek umístil taktéž na zpěvákův profil. Vyhrožoval mu smrtí, "plynovou sprchou" či uranovými doly.

 

Právě se děje

před 50 minutami

České dráhy plánují od dubna snížit mzdy 700 administrativních pracovníků, část z nich i propustit. Důvodem je pandemie

České dráhy plánují od dubna snížit mzdy asi 700 administrativních pracovníků. Část z nich navíc zřejmě propustí. Důvodem jsou současné ztráty během koronavirové krize, které loni dosáhly přibližně čtyř miliard korun. Opatření má zatím platit rok, v příštím týdnu je projedná dozorčí rada. Snižování mezd, které by mělo být zhruba desetiprocentní, se nebude týkat všech 15 000 zaměstnanců podniku.

"Pandemie jednou skončí, pokud tedy ke snížení smluvních mezd letos přistoupíme, nebude to na vždy. Smluvní mzdy ředitelů, vedoucích a dalších pracovníků převážně v administrativě se dohodou obou stran každoročně nově nastavují. A to jak v závislosti na výkonech jednotlivých zaměstnanců, tak v souvislosti s finančními možnostmi firmy," uvedl předseda představenstva a generální ředitel Českých drah Ivan Bednárik.

Zdroj: ČTK
Další zprávy