Mimořádná zpráva

Kiska vyznamenal ředitele Národního muzea, ocenil jeho práci při rekonstrukci budovy

ČTK Domácí ČTK, Domácí
29. 4. 2019 15:19
Slovenský prezident Andrej Kiska předal v pondělí řediteli Národního muzea Michalu Lukešovi Řád bílého dvojkříže druhé třídy, který je nejvyšším slovenským státním vyznamenáním pro cizince. Kiska vyzdvihl především Lukešovu roli při rekonstrukci Národního muzea. Slovenský prezident je na návštěvě Prahy, kterou označil za třetí největší slovenské město. "Podle neoficiálních statistik tu žije více než 100 tisíc Slováků,“ vysvětlil.
Slovenský prezident Andrej Kiska ocenil Michala Lukeše Řádem bílého dvojkříže druhé třídy.
Slovenský prezident Andrej Kiska ocenil Michala Lukeše Řádem bílého dvojkříže druhé třídy. | Foto: Twitter

"Jsou věci, které my Slováci Praze závidíme, patří mezi ně i toto nádherné Národní muzeum," řekl Kiska. Lukeš podle něj zvládl "nesmírně náročnou" rekonstrukci historické budovy muzea a odvedl na ní kus práce.

Řád bílého dvojkříze je určen mimo jiné těm, kdo se mimořádně zasloužili o rozvoj vztahů mezi Slovenskem a vlastí vyznamenaného nebo významně přispěli k šíření dobrého jména Slovenska ve světě.

Řád bílého dvojkříže druhé třídy je nejvyšším slovenským státním vyznamenáním pro cizince.
Řád bílého dvojkříže druhé třídy je nejvyšším slovenským státním vyznamenáním pro cizince. | Foto: Twitter

Lukeš uvedl, že si vyznamenání velice váží i proto, že vystudoval slovakistiku, a má tak k sousední zemi velmi blízko. "Slovensko je můj druhý domov, a to nehovořím z nějaké nostalgie po Československu. O to víc je dnešní vyznamenání pro mě nejen velkou ctí, ale i osobním zážitkem," řekl. Ocenění ale podle něj patří nejen jemu, ale také všem pracovníkům Národního muzea.

Staněk pokládá vyznamenání pro Lukeše za ocenění jeho schopností. "V jeho osobě se kloubí odbornost, skromnost a manažerská profesionalita. Je to zvláštní uskupení hodnot, které stojí za tím, že se Michal Lukeš stal v pouhých 26 letech ředitelem národní instituce a dnes je nejdéle sloužícím ředitelem národní instituce," řekl ministr.

Staněk také připomněl, že Národní muzeum loni v souvislosti se stým výročím vzniku Československa připravilo společnou česko-slovenskou výstavu, která v Praze potrvá do června. Letos na ni podle ministra naváže obdobná česko-slovenská výstava, která se bude věnovat Milanu Rastislavu Štefánikovi.

Předávání ocenění se zúčastnil také ministr kultury Antonín Staněk.
Předávání ocenění se zúčastnil také ministr kultury Antonín Staněk. | Foto: Twitter

Kiska při návštěvě Národního muzea také krátce jednal se Staňkem o situaci v kultuře v obou zemích. Shodli se, že se Česko a Slovensko potýkají s nedostatkem finančních prostředků na udržování kulturních památek. "Potřebujeme najít finanční prostředky, abychom zachovali toto kulturní dědictví i našim dětem," řekl Kiska.

Praha je třetím největším slovenským městem

Dopoledne se prezident sešel s pražským primátorem a radními. "S Prahou je spojený život nás, Slováků. Pro mě osobně byla větší část života mým hlavním městem," řekl Kiska. "Praha je třetím největším slovenským městem, protože podle neoficiálních statistik tu žije více než 100 tisíc Slováků a slyšet slovenštinu v obchodech je zcela běžné," dodal. Podle primátora Zdeňka Hřiba žije v Praze největší slovenská komunita na světě.

Slováků bylo podle údajů cizinecké policie ke konci roku 2017 v Česku asi 112 tisíc, z toho 30 tisíc v Praze. Byli tak po Ukrajincích druhou největší skupinou cizinců žijících v Česku. Kromě lidí zaznamenaných v údajích o cizincích ale v Česku dlouhodobě žije řada lidí hlásících se ke slovenské národnosti. Třeba v roce 2011, kdy se konalo poslední sčítání lidu, se v Česku hlásilo ke slovenské národnosti skoro 150 tisíc lidí.

"Naše národy mají skutečně stále mnoho společného. Dotkli jsme se tématu týkajícího se například bydlení, které trápí všechny metropole, nebo dopravy," řekl Hřib po jednání se slovenským prezidentem.

Podle Kisky se i Bratislava potýká s problémy v bydlení podobnými těm pražským. I tam někteří investoři podle prezidenta skupují byty, které pak pronajímají přes platformu Airbnb, a mladí lidé tak mají problém sehnat podnájem. Radní s Kiskou mluvili i o tom, jak se v Praze žije menšinám.

"Já věřím, že spolupráce, která byla navázána mezi Prahou a Bratislavou, bude dále pokračovat," uvedl primátor. Praha pomáhala slovenskému hlavnímu městu například se zakládáním metropolitního institutu, obdoby pražského Institutu plánování a rozvoje.

Po jednání se Kiska podepsal do starobylé knihy hlavního města Prahy a pak převzal symbolický klíč od města.

Kiska přijede znovu v květnu

Milionář a filantrop Kiska byl zvolen prezidentem Slovenska v roce 2014 a v letošních prezidentských volbách již o další zvolení neusiloval. Podpořil právničku a protikorupční aktivistku Zuzanu Čaputovou, která v březnu zvítězila nad místopředsedou Evropské komise Marošem Šefčovičem ve druhém kole voleb se ziskem 58,4 procenta hlasů. Kiska přijede do České republiky a do Prahy ve funkci hlavy státu ještě jednou, a to 30. května. Bude to jeho poslední návštěva v roli slovenského prezidenta

 

Právě se děje

Další zprávy