Kiska je po operaci kyčle v pořádku, začal s rehabilitací

ČTK ČTK
21. 8. 2015 15:01
Pokud se bude vše vyvíjet dobře, mohl by Kiska podle lékařů opustit nemocnici v sobotu.
Slovenský prezident Andrej Kiska
Slovenský prezident Andrej Kiska | Foto: ČTK

Plzeň/Bratislava - Slovenský prezident Andrej Kiska, který se ve čtvrtek ráno podrobil v plzeňské fakultní nemocnici miniinvazivní artroskopické operaci v oblasti kyčelního kloubu, se cítí přiměřeně prodělanému zákroku.

Noc byla klidná, řekl v pátek prezidentův mluvčí Roman Krpelan. Operace Kisky vyvolala na Slovensku polemiku, zda hlava státu měla podstoupit zákrok v cizině.

"Od rána prezident začal s rehabilitací a v těchto chvílích připravuje svoje prohlášení k 21. srpnu 1968," doplnil před polednem Krpelan.

Propuštěn bude možná v sobotu

Pokud se bude vše vyvíjet dobře, mohl by Kiska podle lékařů opustit nemocnici v sobotu. Lékaři rozhodnou, jestli absolvuje převoz sanitkou, nebo zda bude moci jet autem. "V každém případě nepoletí vrtulníkem," řekl mluvčí.

Prezident měl na kyčelním kloubu změny, jako mají pacienti, kteří v mládí sportují. Věkem se stav kloubu zhoršuje. "Zatím to nebyl nález, který by byl indikovaný k výměně kloubu, ale kdyby se neošetřoval, tak by časem určitě k tomu došlo," řekl ve čtvrtek novinářům ortoped Petr Zeman, který zákrok vedl.

Cílem operace bylo zbavit pacienta bolesti a pokud možno jej vrátit co nejdříve do běžné denní zátěže. Dva až tři týdny by měl mít Kiska šetrnější režim s francouzskými holemi. Rekonvalescence většinou trvá šest týdnů, řekl Zeman.

Pokud bude bez potíží, po šesti až osmi týdnech se může opět začít pomalu věnovat lehkému sportování. Podle Krpelana nemá Kiska v nejbližším týdnu plánované důležité státnické povinnosti, pokud bude třeba, bude se jim ale věnovat.

Bezpečnost je standardní

Ostrahu v nemocnici zajišťuje ochranná služba slovenského prezidenta ve spolupráci s českým útvarem pro ochranu ústavních činitelů. "Bezpečnostní opatření jsou standardní a nemají absolutně žádný dopad na pacienty ani na nemocniční personál," řekl ve čtvrtek Krpelan.

Kiska leží na ortopedickém oddělení, je jediným pacientem v části, která bývá přes léto, kdy je méně pacientů, běžně uzavřená, řekl Krpelan.

Prezident dlouhodobě pociťoval bolest v oblasti kyčelního kloubu, proto podstoupil konzervativní formu léčby, která ale nepřinesla kýžený výsledek a bolesti přetrvávaly.

Operace Kisky vyvolala ve slovenských mediích polemiku o tom, zda hlava státu nevěří slovenským lékařům, a také přestřelku mezi prezidentskou kanceláří a ministerstvem vnitra ohledně doporučení podstoupit zákrok v zahraničí.

Do Plzně na doporučení

Prezidentská kancelář ve čtvrtek informovala, že lékaři z nemocnice sv. Michala patřící pod ministerstvo vnitra doporučili hlavě státu operaci miniinvazivní technikou na některém specializovaném pracovišti v cizině.

Slovenské ministerstvo vnitra v pátek zveřejnilo vyhlášení zmiňované nemocnice, podle kterého ošetřující lékař prezidenta doporučil hlavě státu operaci na Slovensku, a to ve vojenské nemocnici v Ružomberoku. Výběr nemocnice v Plzni byl prý osobním rozhodnutím Kisky.

V Plzni se operacím, kterou podstoupil Kiska, věnují lékaři téměř deset let. Ročně tým podle Zemana provede 70 až 100 operací, mezi pacienty jsou i špičkoví sportovci. Metodu přivezl v roce 2006 ze stáže v USA lékař Petr Nepraš, který byl také v operačním týmu prezidenta. Plzeňská klinika je pro tuto metodu výukovým pracovištěm pro celou střední a východní Evropu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V Česku žije 10,68 milionu lidí, za tři čtvrtě roku přibylo 31 tisíc obyvatel

Počet obyvatel České republiky se za letošních devět měsíců zvýšil o 31 400 na 10,68 milionu. Kladně se na tom podepsala zejména zahraniční migrace, které nadále vévodí občané Ukrajiny. Více lidí se narodilo, než zemřelo. V meziročním srovnání bylo však narozených i zemřelých méně, informoval Český statistický úřad (ČSÚ).

"V průběhu tří čtvrtletí letošního roku se živě narodilo více než 85 000 dětí. Ve srovnání se stejným obdobím roku 2018 to však bylo téměř o 2000 méně. Meziročně mírně ubylo jak dětí narozených vdaným ženám, tak ženám svobodným," uvedla Michaela Němečková z oddělení demografické statistiky ČSÚ.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Benešovská nemocnice funguje po kybernetickém útoku stále v omezeném provozu

Provoz v benešovské nemocnici je po útoku počítačovým virem stále omezený. IT specialisté pracují na nápravě, zařízení ale zatím funguje ve stejném režimu jako ve středu, kdy ke kybernetickému útoku došlo, uvedl mluvčí nemocnice Petr Ballek.

V nemocnici se ráno sešel krizový štáb, změny podle mluvčího zatím žádné nejsou. "Situace je stejná, uvidíme v poledne," uvedl Ballek. Dodal, že kvůli omezenému režimu bylo dosud přesunuto do jiných nemocnic devět pacientů. 

Stále nelze spustit žádný přístroj včetně počítačové sítě, všechny plánované operace nemocnice zrušila a lékaři nemohou v ordinacích ani vyšetřovat. Pro hospitalizované byl zajištěn náhradní provoz. Podle hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové (ANO) situace nicméně pacienty neohrožuje, protože ostatní krajské nemocnice problém s počítači nemají. Na nápravě nemocnice spolupracuje i  se specialisty na kybernetickou bezpečnost, problémy nicméně mohou teoreticky trvat i týdny.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Británii se otevřely volební místnosti, průzkumy očekávají výhru konzervativců

V Británii začaly ve čtvrtek v 08:00 středoevropského času předčasné parlamentní volby. Mají vyřešit patovou situaci, která nastala kolem plánovaného odchodu Británie z Evropské unie. Voliči mohou hlasovat až do 23:00 hodin. 

Podle průzkumů veřejného mínění se čeká vítězství vládní Konzervativní strany premiéra Borise Johnsona. Zda se jí podaří získat v Dolní sněmovně většinu, ale není jisté. V případě, že by konzervativci absolutní většinu neměli, mohl by se moci chopit menšinový kabinet v čele s labouristou Corbynem, který by si ale musel vyjednat podporu menších stran.

Premiér Johnson chce brexit v případě vítězství ve volbách dokončit a opustit evropský blok 31. ledna příštího roku. Pokud by se ale příštím britským premiérem stal Corbyn, čekalo by Brity druhé referendum o brexitu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy