Policii oznámil korupci v kauze soudce Sováka, hlavní svědek teď musí sám do vězení

Jan Horák Jan Horák
13. 1. 2021 19:30
Bývalý policista Ladislav Kirschner je klíčovým svědkem v korupční kauze soudce Vrchního soudu v Praze Zdeňka Sováka. Právě on navedl kriminalisty k tomu, aby úplatky kolem Sováka začali rozkrývat. Podle zjištění Aktuálně.cz se nyní sám octl na druhé straně zákona. Soud ho vyzval k nástupu do vězení, Kirschner spáchal podvody ve výši 35 milionů korun. Vězení se zatím vyhýbá.
Bývalý policista Ladislav Kirschner.
Bývalý policista Ladislav Kirschner. | Foto: ČTK

Na silvestra loňského roku převzal sedmapadesátiletý Kirschner listinu s razítkem Městského soudu v Praze, kterou žádný odsouzený nevyhlíží s radostí. Podle zjištění Aktuálně.cz to byla výzva k nástupu do výkonu trestu. Hlavní svědek korupční kauzy soudce Sováka se měl hlásit v pražské ruzyňské věznici. Čeká ho sedm let vězení.

"Ano. Podrobnosti výzvy z taktických důvodů sdělovat nebudeme," odpověděla mluvčí pražského městského soudu Markéta Puci na otázku Aktuálně.cz, zda instance vypravila Kirschnerovi pokyn k odpykání trestu. Ačkoliv od doručení výzvy uplynuly téměř dva týdny, bývalý policista zůstává na svobodě. "Podle našich informací dosud nenastoupil," dodala mluvčí.

Každá taková výzva určuje lhůtu, dokdy se jí musí odsouzený podřídit a dostavit se do věznice. Platí to i v případě Kirschnera. Pokud ji prolomí, soud přejde k důraznějšímu kroku. "Pokud se odsouzený ve stanoveném termínu nedostaví do určené věznice, bude Policií České republiky do věznice dodán," vysvětlila mluvčí Puci. Policii by zalarmoval právě soud.

Věrohodnost svědka bude posuzována

Trestní stíhání pětice pachatelů v korupčním případu soudce Vrchního soudu v Praze Zdeňka Sováka odstartovalo loni 5. prosince. Vyšetřování je stále v počáteční fázi. Nyní do něj zasáhla skutečnost, že hlavní svědek musí za mříže.

"Svědek byl již k věci policejním orgánem vyslechnut, přičemž lze předpokládat, že vámi uváděná skutečnost průběh vyšetřování nijak neovlivní," sdělil Aktuálně.cz šéf Odboru závažné hospodářské a finanční kriminality Vrchního státního zastupitelství v Praze Zdeněk Štěpánek.

Kirschnerův trestní rejstřík čítá víc položek, v minulosti ho soudy opakovaně potrestaly za vydírání. Naposledy za něj dostal v roce 2015 podmíněný trest tří let vězení se čtyřletou zkušební lhůtou. Dozoroví žalobci v kauze Sovák problémy hlavního svědka se zákonem berou v úvahu.

"Věrohodnost tohoto svědka bude v průběhu dalšího řízení posuzována v kontextu dalších opatřených důkazů, když orgány činné v trestním řízení si jsou samozřejmě kriminální minulosti svědka vědomy," podotkl státní zástupce Štěpánek.

Kirschner žádá obnovu procesu

V případu, kvůli kterému má bývalý policista Kirschner strávit sedm let ve vězení, jde o trojici podvodů. Coby jednatel soukromé detektivní kanceláře nabídl jiné firmě, že pro ni zajistí úvěr od spořitelního družstva ve výši 90 milionů korun. Za službu si naúčtoval 847 tisíc. Jenže půjčku neobstaral a peníze si nechal.

Jako fyzická osoba vytáhl z Jiřího J. 22,3 milionu korun. Získal je pod legendou, že peníze využije v podnikání. Věřiteli je měl vrátit podílem ze zisku, jehož chtěl dosáhnout díky zmíněné půjčce. Stejným způsobem dostal 13 milionů z jiného známého. "Aniž by svým slibům dostál, nevrátil vylákané finanční prostředky a ponechal si je pro vlastní potřebu," stojí v rozsudku, který Aktuálně.cz prostudovalo.

Bývalý soudce Vrchního soudu v Praze Zdeněk Sovák, funkce mu zanikla z důvodu věku, dosáhl 70 let, s koncem loňského roku.
Bývalý soudce Vrchního soudu v Praze Zdeněk Sovák, funkce mu zanikla z důvodu věku, dosáhl 70 let, s koncem loňského roku. | Foto: ČTK

Kirschner se ještě před zasláním výzvy k nástupu za mříže snažil u soudu vybojovat si setrvání na svobodě. Městský soud v Praze požádal jednak o upuštění od trestu, současně si řekl o jeho odklad. Soud však jeho podání zamítl. Loni 7. prosince se proti tomu Kirschner bránil stížností, kterou projedná Vrchní soud v Praze.

Korunní svědek kauzy Sovák se u pražské městské instance domáhá také obnovení procesu. Soud se jím začne zabývat, až nadřízená instance vyřídí Kirschnerovu zmíněnou stížnost. Žádný z jeho podnětů nemá odkladný účinek. "Odsouzený musí respektovat výzvu k nástupu do výkonu trestu," upozornila mluvčí soudu Puci.

Svědek spojkou do Metrostavu

Na Kirschnerovu roli v korupční kauze soudce Vrchního soudu v Praze Zdeňka Sováka upozornily Seznam Zprávy. Podstatou případu je, že soudce měl za slíbené úplatky vypořádávat odvolání odsouzených v jejich prospěch.

Spolu se soudcem čelí stíhání čtyři lidé - jeho dobrý známý Milan Bíba, Bíbova partnerka, podnikatel arménského původu Gagik Tonyan a známý pražský advokát Jiří Teryngel. Tři z nich včetně Sováka jsou od 7. prosince ve vazbě.

Ke skupině se vztahuje obvinění z nadržování, přijímání úplatku, podplácení, zneužití pravomoci úřední osoby a legalizace výnosů z trestné činnosti. Za tyto činy hrozí až dvanáct let vězení. Nejvýraznější motiv případu je slib úplatku 50 milionů korun za to, že se Sovák pokusí zlepšit pozici stavební firmy Metrostav, jež uvázla v korupčním případu Davida Ratha. Odvolání má na stole právě vrchní soud.

Z šestiletého trestu zproštění obžaloby

Spojkou soudce Sováka a jeho kamaráda Bíby do Metrostavu měl být právě Kirschner. Údajně si ho vybrali proto, že měl ve firmě dobré kontakty. Místo toho se však obrátil na policii. Na jeho popud spustila Národní centrála proti organizovanému zločinu prověřování.

Metrostav ovšem v kauze jako podezřelý nefiguruje, od policií vyšetřovaných korupčních aktivit Sováka a Bíby se naopak distancuje. Podal kvůli nim v listopadu na Vrchní státní zastupitelství v Praze trestní oznámení.

Sovák měl za protislužbu pomoci i s odvoláním arménskému podnikateli Gagiku Tonyanovi, který za vydírání dostal původně šest let vězení. Sovákův senát vrchního soudu Tonyanovi vyhověl. "Vrchní soud v Praze rozhodl tak, že obžalovaného zprostil obžaloby, neboť v žalobním návrhu označený skutek není trestným činem," řekla už dříve Aktuálně.cz mluvčí soudu Kateřina Kolářová.

Advokát Jiří Teryngel měl zase pro Sováka zprostředkovat úplatek sto tisíc korun. Za peníze měl "zpracovat" jiného soudce, který rozhodoval o jednom z Teryngelových klientů. Advokát svou účast na korupci popírá. Připouští jen, že se Sovákem konzultoval. Znají se 40 let. "V té době (loni 30. května, pozn. aut.), kdy se to mělo stát, jsem tam odvolání žádného svého klienta neměl," sdělil už dříve Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Federální soudce zakázal vládě USA vymáhat 100denní moratorium na deportace, které po inauguraci Joea Bidena nařídilo ministerstvo vnitřní bezpečnosti

Federální soudce zakázal americké vládě vymáhat 100denní moratorium na deportace, které po inauguraci nového prezidenta Joea Bidena nařídilo ministerstvo vnitřní bezpečnosti. Příkaz soudce Drewa Tiptona novou politiku blokuje na 14 dní, přičemž se vztahuje na celé americké území. Podle agentury Reuters se očekává, že vláda se proti verdiktu odvolá. Vydáním dočasného zákazu soudce vyhověl státu Texas, který v pátek federální vládu kvůli pozastavení deportací zažaloval. Moratorium se týká většiny deportací a je klíčovou součástí Bidenovy imigrační politiky, píše agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Biden telefonoval s Putinem, hovořilo se o dohodě Nový START, otravě Navalného i o prosincovém hackerském útoku na americké úřady, oznámil Bílý dům.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Poslanci odmítli legalizaci konopí, přinesla by zdravotní rizika, míní Blatný

Sněmovna odmítla omezenou legalizaci konopí. Návrh skupiny čtyř desítek poslanců ze šesti klubů předpokládal, že by si bezúhonní dospělí lidé mohli bez hrozby postihu vypěstovat a zpracovat doma až pět rostlin konopí. Plénum novelu o návykových látkách, za níž stojí zejména Piráti, zamítlo na návrh SPD hlasy 55 z 89 přítomných poslanců už v úvodním kole.

Pirátský poslanec Tomáš Vymazal zdůrazňoval, že změna by mohla zabránit kriminalizaci jinak bezúhonných lidí. "Konopí je v Česku velice oblíbené. Dle různých studií s ním má zkušenost více než každý čtvrtý mladistvý a u dospělých jsou to dokonce dva z pěti," uvedl. Regulace by podle poslance měla nahradit podle něho selhávající represi. Podle předsedy STAN Víta Rakušana jde o odstraňování státem řízeného pokrytectví.

Naopak ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) upozorňoval na to, že novela je v rozporu s mezinárodním právem a protidrogovou politikou. "Přináší velká sociální a zdravotní rizika," uvedl. Ministr také varoval před možnou drogovou turistikou za takzvaným rekreačním konopím.

Novela předpokládala, že lidé by mohli mít doma beztrestně až 1,25 kilogramu sušiny konopí. Ostatním lidem by pěstitelé museli zabránit ve volném přístupu k tomuto konopí pod hrozbou pokuty až 15 000 korun. Až 30 gramů by mohli lidé nosit u sebe i mimo obydlí. Stejné množství, tedy 30 gramů, by mohli legálně předat jinému dospělému člověku, ovšem výhradně bezplatně. Totéž mělo platit pro produkty získané z konopí.

Předkladatelé tvrdili, že omezená legalizace konopí by zmenšila černý trh a vedla by také ke snížení trestné činnosti, která se s ním váže.

Zdroj: ČTK
Další zprávy