Kempům chybí návštěvníci. Situaci zhoršily povodně

Domácí ČTK Domácí, ČTK
18. 7. 2013 21:10
Lidé se v kempech u vodních toků bojí kontaminované vody. Červen byl navíc chladný
Foto: ISIFA/Thinkstock

Praha - Tuzemské kempy se i po začátku hlavní sezóny potýkají s poklesem návštěvnosti, červen byl pro některé z nich kvůli povodním a chladnému počasí velmi špatný.

Nedostatek zákazníků je hlavně v kempech u vodních toků, lidé se bojí kontaminované vody. Dlouhodobě také ubývají mezi návštěvníky cizinci ze západní Evropy.

Vyšší nebo stejnou obsazenost jako loni hlásí jen kempy v pěti krajích - Královéhradeckém, Jihomoravském, Karlovarském, na Vysočině a ve Zlínském kraji. V Ústeckém kraji je v některých kempech zájem menší i o polovinu než vloni v červenci.

Za sezonu sjede Berounku až 30 tisíc lidí

"Deset chatek nám voda totálně zničila. I návštěvníků ve stanech a karavanech je proti loňsku tak polovina," řekl provozovatel kempu na Střeleckém ostrově v Litoměřicích Josef Hájek. Tam voda z Labe sahala v době kulminace až do výšky tří metrů.

Třetinové až poloviční ztráty ve srovnání s loňskou sezonou hlásí provozovatelé tábořišť při řece Berounce. Ta je vodácky nejvytíženější a nejoblíbenější řekou regionu, za sezonu ji podle některých odhadů sjede až 30 000 lidí. Mohlo za to hlavně chladné počasí.

V řadě kempů ve středních Čechách marně čekají na rekreanty. S kvalitou vody nemají problémy například v Autokempu Skalice Slapy, kde hygienici nedoporučili koupání pouze v období záplav.

V současné době již hladina vody nekolísá, ani v ní nejsou uhynulé ryby nebo věci přinesené povodní. "Bohužel naplněnost kempu je velmi špatná, vinu na tom částečně nesou i média, která přetřásala a nafukovala situaci po povodních," řekl majitel a provozovatel kempu František Strnad.

Menší zájem je i o Máchovo jezero

Menší zájem je mezi rekreanty dokonce i o Máchovo jezero u Doks na Českolipsku. "Chatky se daří obsazovat, málo je ale stanařů. Je to podstatně horší než v minulých letech," uvedl Vladimír Reichert ze společnosti Regata Máchovo jezero.

Podle něj se na nižším zájmu zřejmě projevují i červnové záplavy, přestože oblast Máchova jezera nezasáhly. "V minulosti k nám jezdili i lidé ze zaplavených oblastí, teď ale mají jiné starosti," konstatoval.

"Červenec zatím vypadá dobře. Ale tu ztrátu června už nedoženeme," uvedl Pavel Kolouch ze společnosti Ingetour, která provozuje několik vodáckých kempů kolem řeky Vltavy a vlastní půjčovnu lodí. Firma v červnu přišla řádově o miliony korun. Vzhledem k povodním a chladnému počasí nebyl o vodácký sport zájem.

Provozovatelé kempů si stěžují také na to, že návštěvníci více šetří. Méně utrácejí například v restauracích a za občerstvení. Turisté navíc své pobyty zkracují.

Ceny kempu poslední roky nestoupají

"Když ví, že hlásí pěkné počasí, tak přijedou, zaplatí si dva tři dny, a když to trochu vydrží, tak si pobyt prodlouží," uvedl správce Tábořiště u rybárny v Dolních Domaslavicích na Frýdecko-Místecku Stanislav Hrabec. Ceny majitelé kempů v posledních letech většinou neměnili.

Jihomoravské kempy zatím prožívají dobrou sezonu. Zvláště u Novomlýnských nádrží mají plno už od začátku prázdnin a většinu míst v chatkách zarezervovaných minimálně do poloviny srpna.

"Ode dneška už nemáme ani postel volnou. Že zatím nejsou vysoké teploty na koupání, je pro nás spíš přínos, protože k nám jezdí hodně lidí na cykloturistiku," řekla majitelka Campu Pálava Jindra Huszárová.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následné požáry v několika obytných domech. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné, nicméně podle policie nešlo o nehodu, informovala švédská média.

Podle aktuálních údajů bylo do nemocnic dopraveno 16 zraněných ve věku od 10 do 80 let. Podle mluvčí göteborské univerzitní nemocnice Ingrid Fredrikssonové je stav čtyř hospitalizovaných, tří žen a jednoho muže, vážný.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Následný požár se rozšířil na přilehlé domy. Evakuováno z nich bylo několik stovek lidí, někteří skákali v panice z oken, sdělil televizi SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů Jon Pile. Požár zatím stále není uhašený a hoří na několika podlažích.

Zdroj: ČTK
Další zprávy