Kempům chybí návštěvníci. Situaci zhoršily povodně

Domácí ČTK Domácí, ČTK
18. 7. 2013 21:10
Lidé se v kempech u vodních toků bojí kontaminované vody. Červen byl navíc chladný
Foto: ISIFA/Thinkstock

Praha - Tuzemské kempy se i po začátku hlavní sezóny potýkají s poklesem návštěvnosti, červen byl pro některé z nich kvůli povodním a chladnému počasí velmi špatný.

Nedostatek zákazníků je hlavně v kempech u vodních toků, lidé se bojí kontaminované vody. Dlouhodobě také ubývají mezi návštěvníky cizinci ze západní Evropy.

Vyšší nebo stejnou obsazenost jako loni hlásí jen kempy v pěti krajích - Královéhradeckém, Jihomoravském, Karlovarském, na Vysočině a ve Zlínském kraji. V Ústeckém kraji je v některých kempech zájem menší i o polovinu než vloni v červenci.

Za sezonu sjede Berounku až 30 tisíc lidí

"Deset chatek nám voda totálně zničila. I návštěvníků ve stanech a karavanech je proti loňsku tak polovina," řekl provozovatel kempu na Střeleckém ostrově v Litoměřicích Josef Hájek. Tam voda z Labe sahala v době kulminace až do výšky tří metrů.

Třetinové až poloviční ztráty ve srovnání s loňskou sezonou hlásí provozovatelé tábořišť při řece Berounce. Ta je vodácky nejvytíženější a nejoblíbenější řekou regionu, za sezonu ji podle některých odhadů sjede až 30 000 lidí. Mohlo za to hlavně chladné počasí.

V řadě kempů ve středních Čechách marně čekají na rekreanty. S kvalitou vody nemají problémy například v Autokempu Skalice Slapy, kde hygienici nedoporučili koupání pouze v období záplav.

V současné době již hladina vody nekolísá, ani v ní nejsou uhynulé ryby nebo věci přinesené povodní. "Bohužel naplněnost kempu je velmi špatná, vinu na tom částečně nesou i média, která přetřásala a nafukovala situaci po povodních," řekl majitel a provozovatel kempu František Strnad.

Menší zájem je i o Máchovo jezero

Menší zájem je mezi rekreanty dokonce i o Máchovo jezero u Doks na Českolipsku. "Chatky se daří obsazovat, málo je ale stanařů. Je to podstatně horší než v minulých letech," uvedl Vladimír Reichert ze společnosti Regata Máchovo jezero.

Podle něj se na nižším zájmu zřejmě projevují i červnové záplavy, přestože oblast Máchova jezera nezasáhly. "V minulosti k nám jezdili i lidé ze zaplavených oblastí, teď ale mají jiné starosti," konstatoval.

"Červenec zatím vypadá dobře. Ale tu ztrátu června už nedoženeme," uvedl Pavel Kolouch ze společnosti Ingetour, která provozuje několik vodáckých kempů kolem řeky Vltavy a vlastní půjčovnu lodí. Firma v červnu přišla řádově o miliony korun. Vzhledem k povodním a chladnému počasí nebyl o vodácký sport zájem.

Provozovatelé kempů si stěžují také na to, že návštěvníci více šetří. Méně utrácejí například v restauracích a za občerstvení. Turisté navíc své pobyty zkracují.

Ceny kempu poslední roky nestoupají

"Když ví, že hlásí pěkné počasí, tak přijedou, zaplatí si dva tři dny, a když to trochu vydrží, tak si pobyt prodlouží," uvedl správce Tábořiště u rybárny v Dolních Domaslavicích na Frýdecko-Místecku Stanislav Hrabec. Ceny majitelé kempů v posledních letech většinou neměnili.

Jihomoravské kempy zatím prožívají dobrou sezonu. Zvláště u Novomlýnských nádrží mají plno už od začátku prázdnin a většinu míst v chatkách zarezervovaných minimálně do poloviny srpna.

"Ode dneška už nemáme ani postel volnou. Že zatím nejsou vysoké teploty na koupání, je pro nás spíš přínos, protože k nám jezdí hodně lidí na cykloturistiku," řekla majitelka Campu Pálava Jindra Huszárová.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Při izraelském náletu na Gazu zemřelo sedm lidí, Palestinci si připomenou nakbu

Nejméně sedm lidí zemřelo ve městě Gaza při nočním izraelském leteckém útoku proti radikálnímu palestinskému hnutí Hamás. Podle agentury AP šlo o úder s největším počtem obětí od začátku nynější izraelské operace proti Hamásu v Pásmu Gazy. Násilnosti, které původně vypukly v Jeruzalémě, se v posledních dnech rozlily do smíšených židovsko-arabských měst v Izraeli.

Protesty, které přerostly v násilné střety, v pátek zachvátily i okupovaný Západní břeh Jordánu, kde izraelské jednotky zastřelily jedenáct Palestinců.

Další protiizraelské protesty se dnes očekávají v souvislosti s výročím takzvané nakby (katastrofy). Tou je pro Palestince vznik samostatného státu Izrael v roce 1948. V důsledku této události ze svých domovů odešly nebo z nich byly vyhnány statisíce Palestinců.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Toronto i přes závěrečnou prohru ovládlo Severní divizi

Hokejisté Toronta podlehli ve svém posledním zápase základní části NHL Winnipegu 2:4. Maple Leafs i přes druhou prohru za sebou ovládli Severní divizi a v play off vyzvou Montreal. Jets skončili třetí a ve vyřazovací části je čeká Edmonton.

Winnipeg v zápase dvakrát prohrával, ale skóre otočil a vítězně se naladil na play off. Toronto poslal v 8. minutě do vedení Pierre Engvall, který nenápadnou střelou z levého kruhu nachytal brankáře Connora Hellebuycka. Na začátku druhé třetiny srovnal Mason Appleton, ale Ilja Michejev poslal Maple Leafs opět do vedení.

Obrat ve skóre zařídil Kyle Connor, který nejprve v 34. minutě bekhendovým blafákem zakončil přečíslení dva na jednoho a ve 45. minutě tvrdou ranou bez přípravy překonal gólmana Jacka Campbella podruhé. Definitivní podobu skóre stanovil při závěrečné hře Toronta bez brankáře Jansen Harkins. Kanadský útočník se dočkal prvního gólu v sezoně.

před 1 hodinou

Rekonstrukce Václavského náměstí v Praze se prodraží až o 109 milionů korun

Rekonstrukce spodní části Václavského náměstí se prodraží až o 109 milionů korun. Většina z peněz navíc, konkrétně 85 milionů korun, má jít na stavu slepých tramvajových kolejí, které chce vedení magistrátu vybudovat k budoucímu použití. Zbylé peníze budou za práce, které si firma Hochtief nárokuje nad rámec původní smlouvy. Vyplývá to z materiálu, který v pondělí projednají radní. Stavební práce začaly loni a původně měly stát asi 330 milionů korun.

Stavební firma chce podle dokumentu pro radní po městu o asi 23 milionů více z důvodů víceprací vzniklých nepředvídatelnými okolnostmi. Například asi 8,7 milionu korun navíc firma naúčtovala za bourání betonových konstrukcí komunikace, 11,8 milionu za změny povrchových úprav a 4,1 milionu za úpravy kolektoru. Jiné menší položky firma z původní ceny odečetla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy